Balıkesir Merhaba Gazetesi

İstiklal Madalyası Balıkesir’in Hakkı

İstiklal Madalyası Balıkesir’in Hakkı
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
02 Haziran 2021 - 8:20

İstiklal Madalyası Balıkesir’in Hakkı

1. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkemize yönelik düşman işgal ve tasallutuna karşı ilk teşkilatlı direniş hareketinin merkezi Balıkesir’dir. Balıkesir, gerek Kuvayı Milliye hareketindeki öncülüğü ve İstiklal Harbine yaptığı katkılar ve gerekse Cumhuriyet’in kuruluşunda ortaya koyduğu olağanüstü çabalar sebebiyle İstiklal Madalyası’nı fazlası ile hak ettiği halde, şehrimize bu hakkın teslimi, bugüne kadar sağlanamamıştır.

Son yıllarda, çeşitli özel ve resmi kurum ve kuruluşlar, siyasetçilerimiz ve STK’lar tarafından bu konu gündemde tutulmaya çalışılıyor. Ancak, henüz, kayda değer bir mesafenin alınamadığı da ortada.

Geçtiğimiz günlerde, çok sevdiğim Türk Ocakları Balıkesir Şube Başkanı Tahir KORUCUOĞULLARI telefonla arayarak, Balıkesir’imizin İstiklal Madalyası alması için çalışmalar yaptıklarını, bir STK lideri ve bir akademisyen olarak, bu amaçla hazırlanan belgeye imza atıp atamayacağımı sordu. Ben de, bir Balıkesir sevdalısı olarak, “Seve seve atarım abi. Ayrıca, bu konuda üzerimize ne düşüyorsa ve ne gerekiyorsa yaparım.” dedim. Sonra, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı değerli dostumuz Mürsel SABANCI ile gerekli görüşmeler yapıldı ve imzamızı attık.

Akıldan çıkarmamalıyız ki, insanların tek yaşam gayesi Allah’ın rızasını kazanmaktır. Sonra vatanına, milletine ve nihayetinde, insanlığa faydalı olmaktır. Bütün kurumlar, makamlar, yapılar, siyasi partiler, sendikalar, STK’lar vb. kurum ve kuruluşlar, milletimize hizmet araçlarıdır, asla amaç değildir. Halka hizmet gayesi ile teşkil edilen kurum ve kuruluşlar, hiç kimsenin egosu, bitmez tükenmez hırsı ve enaniyetini tatmin aracı değildir. Kişiler, geldikleri makamdan değerlenmemeli, kendi değerleri ile işgal ettikleri makamları yüceltmelidirler!!!

***

Geçen hafta sosyal medyada, sayın Valimiz ve çok değerli Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Yücel YILMAZ’ın da yer aldıkları bir hey’etin, İstiklal Madalyası ile ilgili olarak Ankara’da yaptığı ziyaret paylaşımlarını gördüm. İnanın, şoke oldum. O görüşmelerde ilimizin bütünüyle temsil edilebilmesi bakımından, fotoğraflarda gördüğümüz kişilerin yeterli olduğunu düşünemeyiz! Bu şekilde netice alınması mümkün değildir.

Artık, Balıkesir’liler olarak, hep birlikte bir hedefin arkasına geçmeyi, ortak meselelerde birbirimize omuz vermeyi öğrenmeli, küçük hesaplarda boğulmaktan ve küçük kalmaktan kurtulmalıyız. Artık yeter, silkelenme zamanı!

İlimizin 9 milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte, tüm ilçelerin Belediye Başkanları, Valimiz ve tüm ilçelerimizin Kaymakamları, başta Meclis’te temsil edilenler olmak üzere, tüm siyasi partilerimizin il ve ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları, yerel basın, iki güzide üniversitemizin Rektör ve Rektör yardımcıları, tüm STK’lar ve sendikalar, meslek odaları, ilin tanınmış kanaat önderleri bir olmalı; önce yerelde sonra ulusalda ses getirecek güçlü bir hareket başlatılmalı. Henüz, Balıkesir halkının kahir ekseriyetinin bu konudan haberi yok.

Aksi taktirde, doğu illeri şöyle, onlar birbirini tutuyor, şöyle hizmet kotarıyor, böyle işbirliği yapıyor diye anlatmaya devam ederiz. Peki, biz neden yapamıyoruz? Bu kadar önemli bir konuda TBMM Başkanı’na giden hey’ette, AK Parti’den bile, sadece iki milletvekili var!

Siz kendinizi, Ankara’da görüştüğünüz makam sahiplerinin yerlerine koyun… Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen o çok önemli ziyaretleri yapan sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz ve diğer temsilcilerimiz yanlış anlamasınlar lütfen; onların emeklerine sağlık, sağ olsunlar, her birine ilimiz adına teşekkür ediyorum. Ancak, bu kadar eksik ve cılız bir kadro ile ifade edilen talepler, Ankara’da ne kadar ciddiye alınır zannediyorsunuz?

***

Son derece haklı olduğumuz böyle bir konuda, biz burada kendi aramızda bir araya gelemiyorsak, kime ne diyeceğiz?

Şu anda bu konuda öncülük yapmakta olan çok değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel YILMAZ ve Türk Ocakları Balıkesir Şube Başkanı Tahir KORUCUOĞULLARI, yukarıda zikrettiğimiz, katkı yapabilecek herkesi, iktidar-muhalefet ayrımı yapmadan bu çabaya katılmaya davet etmeli, Balıkesir’de yapılacak muhtelif toplantılarda, tıpkı 19 Mayıs 1919 tarihinde, Alaca Mescit’eki toplantıda yapıldığı gibi ortak bir yol haritasının belirlenmesi ve Ankara’ya da, olabildiğince kalabalık heyetler halinde tekrar tekrar gitmek lazım. Bu işler, öyle bir-iki görüşme ile filan olmaz; herkesi haklılığımıza, ciddiyetimize ve kararlılığımıza inandırmamız lazım.

Onun için, lütfen ama lütfen bir kere olsun, siyasi görüş, kişisel rekabet, kırgınlık vb gibi, ortak çıkarlarımıza zarar veren ayrıştırıcı yönlerimizi bir kenara bırakıp, Kuvayı Milliye’nin on numaralı şehri BALIKESİR’e olan ortak sevdamız için bir araya gelelim. Hakkımız olan İSTİKLAL MADALYASI’nı, geç de olsa alalım.

Evet… Biz bunu yapabiliriz…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.