Balıkesir Merhaba Gazetesi

İŞVEREN VE İŞÇİ’NİN CAN DAMARI

İŞVEREN VE İŞÇİ’NİN CAN DAMARI
512
05 Kasım 2019 - 8:30

Balıkesir’de istihdam kapılarını sonuna kadar açan Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü, bu yıl yaptığı proje ve üretkenlikle dikkat çekti.

*10 bini aşkın İşverene danışmanlık yaptı, İş arayanlara ise iş imkanı sundu. Bu yıl vasıfsız ve niteliksiz iş gücünü ön plana alan İşkur, Nitelikli eleman üzerine yaptığı projelerle birlikte Devlet Desteğinin hem işverene, hem de işçiye katkı sunmasına aracılık etti.

İş Yaşamı İle Tanışanlar

Çalışma ve İşkur Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı, İşkur aracılığı ile işe yerleştirme oranlarının 2019 yılında artış gösterdiğini belirtti. Rakamsal verilerle İşkur’un projelerini, İşverenleri ev İş Arayanları anlattı. Yürütülen projelerle bu yıl ilkkez Üniversite öğrencileri daha öğrenciyken iş hayatıyla tanışma fırsatı buldu. Üniversite mezunu işsizlere de iş kapıları aralandı.

Balcı’dan Topyekün Çalışmaya Teşekkür

İşkur kanalı ile Vasıfsız ve niteliksiz iş arayanlara verilen kurslarla birlikte iş yaşamı sunuldu. Balıkesir İşkur hem işveren hem de iş arayanlara kazanan ve kazandıran projelerini sundu. Bu kapsamda yürütülen projelere ilginin büyük olmasını sevindirici olarak değerlendiren İşkur İl Müdürü Nazım Balcı, “ İş sahasında olan, projelerimize onay veren, katkı sunan ve ortak olan Kurullar, komisyonlar, İşverenler, kurumlar, kuruluşlara ve personelime ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu İş’in İçinde İş Var

Çalışma ve İşkur Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı, İşkur aracılığı ile işe yerleştirme oranlarının 2019 yılında artış gösterdiğini söyledi. Rakamsal verilerle İşkur’un projelerini, İşverenleri ev İş Arayanları anlattı.
Çalışma ve İş kur İl Müdürü Nazım Balcı, “İşkur kanalı ile işe yerleştirmelerde geçen yıla göre rakamlarda artış var. İşe yerleştirme 18 bin 500 kişi. İşe yerleştirmeye özel sektör üzerinden yapmıyor bunun yanında Toplum Yararına Yerleştirmelerde var. Programlarımız arasında en son Milli Eğitim ile gerçekleştirdiğimiz programlar vardı. Bin 258 kişi 14 Ekim itibariyle Milli Eğitim Müdürlüğümüzde Okullarda işe başladı. Geçici olarak istihdamları sağlanmış oldu. Bu proje önümüzdeki yıl Haziran ayına okul bitimine kadar devam edecek.1258 kişinin 950’si, temizlik elemanı olarak okullarda çalışacak. Çocuklarımızın daha sağlıklı, temiz, hijyenik ortamlarda eğitim almasına İş kur aracılığı ile vesile olunmuş olacak. Bunun dışında 308 kişide Güvenlik Elemanı olarak işe başlatıldı. Burada da daha güvenli ortamlarda eğitim alınmış olacak. Toplum Yararına Programa katılan kişilerin ücretleri İşkur tarafından ödeniyor. Sigorta primleri de yine İşkur tarafından yatırılıyor. Planlama kısmında kişinin nerede nasıl çalıştırılacağı ise Milli Eğitim tarafından yürütülüyor.”

İŞKUR’da Kazandırdıkça Kazandıran Proje

İşkur Balıkesir İl Müdürlüğü, İşkur olanakları ile sağlanan istihdamın kapısını sonuna kadar araladı. Yürütülen ve yürütülecek projeler sayesinde, iş sahaları yaratılıyor ve işçi alımları ile iş yaşamına katkı sunuluyor. Proje başvuruları alınan ve kabul görenler hem çalışma hayatına kazandırılıyor. Bu sayede hem projesi kabul edilen işletmeci desteklerden yararlanıyor, hem de yanında çalıştıracağı kişiye yepyeni bir istihdam alanı kazandırıyor. Balıkesir İŞKUR’un yürüttüğü projeler kazandırdıkça kazandıran projeler olarak yorumlanıyor.

Engelli Ve Hükümlülere Yönelik Projeler

Balıkesir Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü her yıl artan bir ivme ile çalışma yaşamına katkı sunuyor. Konuyla ilgili olarak Balıkesir İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı Merhaba’ya yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: “Engelli projeleri sürüyor. Duyuruya çıkılarak yürütülen bu proje de faydalanmak isteyenlerle bu proje yürütülüyor. Eski hükümlü ve engellilerle ilgili idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyon tarafından, gönderilen projeler arasında kabul görenler kendi işlerini kuranlar iş hayatına atılmış oluyorlar. Şuan henüz yeni geldi 11 proje başvurusu olmuştu bunlardan 9’u kabul gördü.2 engelli 7 eski hükümlü. Eski hükümlülerde askeri ücretin 15 katına kadar ödeme gerçekleştireceğiz. Engellilerle ilgili 50milyon liraya kadar kendi işyerlerini kurmaları halinde bir katkı sağlanmış olacak.”

“Her Alınan Malzeme Belgelendirilecek”

Merhaba Gazetesi’nden Kamil Akyürek’in “Devlet destekleri sadece sermaye olarak kullanılsın diye verilmiyor Bu konuda vatandaşta oluşan yanlış algı beraberinde sorunları da getirebiliyor. Kişinin işletmesi ile ilgili yaptığı harcamaları n belgelenmesi karşılığında bir ücret midir ödenen tam olarak nedir? Sorusuna, İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı şu yanıtı verdi: “ Öncelikle Projelerin alınma aşamasında ,İl İstihdam Kuruluna bu projeler götürülüyor ve ardından kurul üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Komisyonumuza da. İlk defa bu kapsamda çok proje kabul gördü. Bu sevindirici. Örneğin bir çay ocağı açacak olan proje faydalanıcısı, önce malzemelerini alacak, faturalarını getirecek. Bu faturaların karşılığı Banka Hesabına yatırılacak. Belgesiz alınan hiçbir şeyin ücreti ödenmez. Alıyorsa gerekli cihazlarını alır ve belgelendirir. Bizde bunu görür ve bu belgeler doğrultusunda işlemlerimizi gerçekleştiririz.

“10bini Aşkın İşyeri Ziyareti Gerçekleştirildi”

İşgücü piyasası analizi çalışması her yıl tekrarlanır.2019 yılında yapılan çalışmadaki analizler doğrultusunda bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hangi alanda neye ihtiyaç varsa o alanda çalışma gerçekleştiriliyor. Hangi sektörde neye ihtiyaç var buna bakıyoruz. İstihdam garantili kurslara önem veriyoruz.2016 yılı ve öncesine bakıldığında artan bir ivme göze çarpıyor. İstihdam seferberliği kapsamına önemli çalışmalarımız oldu. SGK Müdürlüğü ile 13 ayrı toplantı düzenledik ve ilçe ilçe dolaştık. İlçelerimizde ve merkezde olmak üzere toplam 13 toplantı yaptık. Kurs ve programlarımızı ve sigorta prim teşvikleri hakkında işverenlerimize bilgilendirmeler yaptık. Bu programlarımıza da 990 işveren katıldı. Kurs programlarımızı anlatmakla birlikte her yıl işyeri ziyaretlerimizde oluyor. Balıkesir’de 10 Bini geçtik yapılan bu ziyaretlerimizde. Programlarımız anlatılıyor İşbaşı eğitimlerimizden 900’e yakın işbaşı eğitim programları gerçekleştirmişiz. İşkur kanalı ile işe yerleştirme konusunda da 16 binden 18bin 500’e gelen rakamlardan bugün bahsediyoruz.

“İş arıyorsanız Önce İŞKUR”

Hem iş arayanlar hem de işverenlerin istihdam anlamındaki sorunlarına çare İşkur. İşverenlerin ilk işçi arama yeri İşkur. Oluyor diyen Müdür Balcı, “Bu yıl Üniversite mezunu işsizleri işe yerleştirmede önemli hamlelerimiz oldu. Sosyal Çalışma programı il 243 öğrencimiz Yaz aylarında Kamu kurumlarında çalıştırıldı. Hedefimiz öğrencilik yıllarında iş hayatına kazandırmak istiyor ve kendi meslek alanlarında deneyim sağlayarak iş hayatını yakından tanımalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Müdür Balçı,“İstatistiki bilgiler doğrultusunda çalışmakla birlikte niteliğe de büyük önem veriyoruz. Çünkü işverenlerin istekleri arasında nitelik öne çıkıyor. Farklı meslek alanlarında nitelikli iş gücünü karşılamakta da önem taşıyan çalışmalar yürütüyoruz ”dedi. Balcı, vasıfsız ve niteliksiz olan kişilerde işverene vasıf nitelik kazansın alın diyoruz işverense kişiye değer katarak nitelik ve vasıfta kazandırmış oluyor. Önceliğimizde vasıfsız dediğimiz kişilere vasıf kazandıracak desteklemelerimizde oluyor. Bu kapsamda istihdam garantili kurslara büyük önem veriyoruz. Yaklaşık 5bin kişi işbaşı eğitimle birlikte nitelik sağlanmış oluyor. Bu noktada programa katılan işverende bir kayıp söz konusu mudur? Buna baktığımızda da başarı oranımız yüksek görülüyor. Piyasada işe yerleştirme rakamları Sosyal Güvenlik Kurumu kanalları ile bakıldığında fark var. Biz diyoruz ki; ilk önce İşkur. İşkur her meslekten başvuruyu alan bir kurum. İşverenlerin de genel olarak işgücü ihtiyacını karşılayan kurum burası. Ardından diğer kanallarda da iş elbette aranabilir ancak ilk önce İş-kur. Şu an Kayıtlı sayımız 95 bin.53 bin civarında kayıtlı işsiz, 42 bin kişisi daha iyi şartlarda iş arayanlar var.

Haber: Kamil Akyürek
Foto: Muzaffer Karakoyun

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.