Balıkesir Merhaba Gazetesi

İtfaiye yeniden yapılandırıldı

İtfaiye yeniden yapılandırıldı
27 Şubat 2015 - 0:17

Genel

İtfaiye, yeni dönemle birlikte yeniden yapılandırıldı. İtfaiye Daire Başkan Vekili Nazım Ergelen, özellikle ilçelerde İtfaiyenin park bahçe sulamak, lağım açmak gibi işlerden kurtarıldığını, asıl alanına döndüğünü söyledi.

Büyükşehir Belediyesi uygulamaları ile birlikte itfaiye de yeniden yapılandırıldı. Yeni dönemle birlikte ilçelerin ve kapanan beldelerin elindeki itfaiye araçları da Devir ve Tasfiye Komisyonu yaptığı çalışma ile Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. İtfaiyenin yönetim şeması yeniden oluşturuldu. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi bünyesinde 20 İlçe Grup Amirliği ve bu amirliklere bağlı 10 Müfreze oluşturuldu. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkan Vekili ve Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Nazım Ergelen, itfaiye bünyesinde il genelinde179 araçtan 72’sinin kullanılabilir durumda olduğunu, bunlardan 32’sinin hizmet aracı olduğunu. Ekonomik ömrünü dolduran araçların bir kısmının hurdaya ayrıldığını, diğerlerini belediyelere itfaiye dışı hizmetler için hibe edildiğini söyledi. Ergelen İtfaiyeye 28 tane yeni araç alınacağını, bunların 42 metre merdivenli platformu olan araç, yangın söndürme ve kurtarıcı araçlardan oluşacağını, 300 adet Yangına Yaklaşım Kıyafeti de alınacağını, ihale çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Ergelen, özellikle ilçelerde itfaiyenin sorumluluk alanı olmayan işlerde kullanılmasına da son verildiğini belirterek, “İtfaiye, park bahçe sulamak, lağım açmak gibi sorumluluk alanında olmayan işlerden asıl işine döndü” dedi.

‘İTFAİYECİLİK NEGATİF HİZMET’

İtfaiye Daire Başkan Vekili Nazım Ergelen,

İtfaiyeciliğin, aslında ‘negatif’ bir hizmet olduğunu belirterek, “Kimse bu hizmete ihtiyaç duymak istemez, ama aynı zamanda da olmazsa olmaz bir hizmettir. İtfaiyecilik Yatırım maliyetleri çok yüksek bir hizmettir. Örneğin itfaiye personelinin Yangına Yaklaşım Kıyafeti 5 bin TL. civarında. Büyükşehir Belediyesi personeli 2 bin 500 kişi ve 552’si itfaiye personeli. İtfaiye hizmetlerine bakış açısı çok yanlıştı. İtfaiye, boş boş duran, ancak bir ihtiyaç olduğunda çalışan bir birim olarak görülüyordu.

İtfaiye, özellikle ilçelerde asıl görevlerinden uzaklaşmış, park bahçe sulama, kanalizasyon açma gibi hizmetlere yöneltilmişti. İtfaiye bu işlerde kullanılınca ihtiyaç duyulduğunda çabuk refleks gösteremez, personeli de gün içinde ilgisiz işlerle meşgul olunca yüksek bir performans göstermesi gerektiği anda zaaf oluşabilir. Bu duruma son verildi. İtfaiye asıl işine döndü” dedi.

 ‘DAR SOKAKLARDA ARTIK DAHA HAREKETLİYİZ’

İtfaiye Daire Müdürü Ergelen, Her ilçede ‘Dar Sokaklarda Yangına Müdahale Aracı’ olarak üzerlerinde köpük sıkma sistemi olan 4×4 hizmet araçları alındığını, özellikle dar sokakların bulunduğu Ayvalık, Edremit, Altınoluk, Burhaniye, Gömeç, Bandırma, Gönen ve il merkezinde bu araçlardan yararlanıldığını belirtti. Ergelen, itfaiyenin olaya müdahalesinin ortalama 6 dakika içinde gerçekleştiğini, fakat köylere, yeni uygulamayla belediyeye bağlanan kırsal mahallelere ulaşımda zaman kaybının önlenmesi için 270 köyde üzerinde su püskürtme donanımı olan römorkların muhtarlara teslim edildiğini, 2015 yılı içinde 50 tane daha satın alınarak bu römork sayısının artırılacağını, İlçelerde ve il merkezinde ‘hidrant’ denilen su alma noktaları kurulacağını, böylece müdahalede zaman kaybının önleneceğini açıkladı.

 ÖNLEYİCİ ÇALIŞMALAR ÇOK ÖNEMLİ

İtfaiye hizmetlerinde ‘önleyici’ hizmetlerin önemi sebebiyle Yangın Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü birimi kuruldu ve başında da Muharrem Mamak getirildi. Birimde İtfaiyecilik Meslek Yüksek Okulu mezunu 12 Tekniker ve bir Makine Mühendisi görev yapıyor. Bu birim, özel ve resmi kuruluşların, yeni açılacak iş yerlerinin yangın yönetmeliğine uygun olup olmadığını denetliyor, belge veriyor. İsteyen özel ve resmi kuruluşlara yangın eğitimi veriyor, yangın tatbikatı yaptırıyor.

Bu birim, şu ana kadar Milli Eğitim, Sağlık ve Emniyet il müdürlüklerinin ve üniversitenin talebi üzerine bu kurumlarda yangına uygunluk denetimi yaptı, yaklaşım 600 bina denetlendi.

2014 yılında il genelinde 6 bin yangına ve 3 bin kazaya müdahale etti.

CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.