Balıkesir Merhaba Gazetesi

İvrindi Belediyesi “Mahalle Fırını” Kültürünü Yaşatıyor

İvrindi Belediyesi “Mahalle Fırını” Kültürünü Yaşatıyor
07 Nisan 2021 - 14:59

İvrindi Belediyesi “Mahalle Fırını” Kültürünü Yaşatıyor

 

Başkan Yusuf Cengiz İvrindi’de “Mahalle Fırını” Kültürünü Yaşatmak için harekete geçti. Fen İşleri Müdürlüğü, toplamda 69 mahalleye ‘Mahalle Fırını’ yapmak için çalışma yapıyor.

 

Taş Fırında Pişer Mahalleliye Düşer

İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, mahalle kültürünün olmazsa olmazından birinin taş fırın olduğunu söyledi. Başkan Cengiz “Bölgemizin kültürel güzelliklerini ön plana çıkarma, geleneksel değerleri yaşatma hedefli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Şu anda bir geleneği daha yaşatmak için kırsal mahallelerimizde tadilat ihtiyacı duyulan fırınlara tadilat yapıyoruz. Ayrıca, bulunmayan bölgeye de yenisini inşa etme projesi başlattık. Yaklaşık olarak tadilat yaptığımız 20, yenisini inşa ettiğimiz 12 fırınımız var. Bu çalışmamızı her mahallemizde devam ettireceğiz. Tabii biz fırınları özellikle mahallelerdeki bayanların talep ettiği yerlere yapıyoruz. Ki kullanılsın, atıl durumda kalmasın, fayda sağlasın istiyoruz.”

Başkan Cengiz Nerede Bir Mahalle Fırını Görsem…

Çocukluğumuzda orada pişirilen ekmek, çörek, ikram edilen bir dilim sıcak böreğin tadı her zaman damağımdadır diyen Başkan Cengiz “ Önceden bir kişi o fırında ekmek pişireceği zaman tüm mahalleli imece usulü o kişiye yardım ederdi. İmecenin, birlik beraberliğin ve kaynaşmanın en önemli sembollerindendir mahalle fırınları. Ekmek ve hamur işi yiyeceklerin pişirildiği esnada oradan geçen vatandaşlara ikramı da bizim merhamet duygusunun çokluğunu, komşuluk kültürümüzün de yaygınlığını ifade eder vaziyette. Bunları söylerken dahi kokusu burnumda tüter oldu”

Cengiz, taş fırınlarda kadınların yıllar önce olduğu gibi imece usulü yaptıkları hamur işi yiyecekleri pişirdiklerini dile getirerek, bunun mahallenin birlik ve beraberliğine katkı sağladığını kaydetti.

“Biz de bu anlamda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.  Toplumda birlik, beraberlik, yardımlaşma dayanışma gibi duyguları da pekiştiren bu geleneğimizi, eski günlerde olduğu gibi ilçe genelinde sürdürmek istiyoruz. İlçemizde ayrıca bu taş fırınların sayısını taleplere göre arttıracağız” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.