Balıkesir Merhaba Gazetesi

İVRİNDİ SANAYİ SİTESİ

İVRİNDİ SANAYİ SİTESİ
06 Aralık 2014 - 0:16

Genel

Uzun yıllardan beri her gelişimde ihmal edilen İVRİNDİ ilçesine yeni ataklarla hizmet akışı başladı. İlçede bulunan, kültür eksikliği, sanayi ve ticaret eksikliği, ulaşım eksikliği, şehirleşme ve imar eksikliği, yeni ivmelerle ve hızla tamamlanıyor. Bu yazımızla İLÇE SANAYİ SİTESİNİN durumunu ele alalım. Amacımız her hangi bir kuruluşun veya oluşumun icraatlarını yükselmek veya zem etmek değildir. Yerleşim yerlerindeki eksiklikleri bularak, yeni hizmetlerin getirilmesinde, doğru adımlarla hedefe yürünmesine yardımcı olmaktır.

Yıllar önce, imkânsızlıklar içinde yapılmış olan İvrindi sanayi sitesi, artık teknolojinin gerektirdiği cevapları veremiyor. Esnafta, sanatkârda, iş yeri sahipleri de ve müşteri de memnun değil. Sanayi sitesinin imar planında yeri gösterilen, Balıkesir-Edremit kara yolu boyundaki, KANLIKAVAK mevkisine taşınması ve yeni sanayi sitesi kurulması kaçınılmaz hale geldi. Yetkili ve etkili kişilerin muhakkak girişimleri vardır. Büyük şehir olmamız sebebi ile formalitelerin aşılmasında muhakkak büyük güçlükler de vardır. Büyük işler, büyük mücadele ile elde edilir. Belediyemiz ve siyasi yetkililerimiz İvrindi’nin gelişip büyümesi ve eksikliklerini gidermesi için büyük çaba içindedirler. Sanayi sitesinde bulunan esnaf arkadaşlarımızın da, bu mücadeleye katkı sağlamaları gerekiyor. Üzülerek söylemeliyim ki, iş yeri sahipleri her işi belediye ve hükümet yetkililerinden beklemektedirler. “Armut piş, ağzıma düş” anlayışı ile hedefe varamayız.

Onun için sanayi sitesinde bulunan işletmecilerin kolları sıvayıp işe başlaması ve nereden nasıl başlanacak ise, oradan adım atması gerekiyor. Her olaydan önce, “OLMAZCI, YAPILMAZCI” yıkıcı zihniyetlere itibar etmeden, site sakinlerinin kendi aralarında bir toplantı yaparak, çözüm üretici yolların bulunması esas olmalıdır. Ayrıca sanayi sitesinde iş yapan sanatkâr arkadaşlarımız, birazcık olsun düzenli çalışmaya hassasiyet göstermelidir. Her dükkânın önü hurda eşyalarla dolu. Çalışırken çevreyi kirletmeye ve yola kadar taşan eski eşyalarla çevreyi işgal etmeye kimsenin hakkı yok. “Aslan yattığı yerden belli olur” derler.  Her esnaf eteğindeki taşı dökerek, Dükkân önlerini kendine yakışacak şekilde düzenlemeli, temizlemeli ve sanayi sitesi esnafı el ele vererek yardımlaşmayı bilmelidir. Esnaf ve insan olmanın gereği budur. Düzenli çalışan kişilerin iş yerleri, sanayi sitesine girince, temizliği ile, çevresi ile, düzenli çalışması ile, hemen fark ediliyor.

Ayrıca bitmesi yakınlaşan ardıç tepe barajının, bölgemizde sulu tarım yapma imkânlarını sunmasıyla, tarım ürünleri geliri iki katına ulaşacak ve bölge tabiatı değişime uğrayacaktır. Yapılmakta olan Bergama yolunun tamamlanması ile İvrindi İlçesi, yatırımcıların aradığı bölge haline gelecektir. Bu kadar önemli ve kıymetli hizmetlerin atak yaptığı İvrindi’ye, SANAYİ SİTESİNİN atıl hali hiç yakışmıyor. Gerek sanayi esnafının ve gerekse etkili kişilerin bu konuya önem vereceklerine inancımız tamdır. En kısa zamanda, Kaymakamlık ve belediye öncülüğünde esnafla toplantı yapılıp, çözüm yollarının aranması gerekiyor. Sanayi sitesinin, Edremit karayolu kenarına taşınarak, modern bir sanayi sitesinin kurulabilmesi hedef seçilmelidir. Bu hususa yetkili kişilerin önem verdiği, fakat sanayideki arkadaşlarımızın ilgilenmediği bir gerçektir.

Her ataktan önce, sanayi sitesinden evine ekmek götüren kişilerin bu konuya önemle eğilmeleri gerekiyor. Okullar kampusu, Bergama yolunun açılması ve Ardıç tepe barajının tamamlanması ile, İLİMDE, SANAYİDE, TİCARETTE, ULAŞIM VE İLETİŞİMDE büyük ataklar yapmış İvrindi’yi görme temennilerimizle, hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.