Balıkesir Merhaba Gazetesi

İyi niyetin önemi

İyi niyetin önemi
02 Mart 2015 - 0:02

Genel

İnsan diğer insanlara karşı her zaman saygılı olmalı ve iyilikle yaklaşmalıdır. Her insan kendisine iyi davranılmasını hak eder ve insan ilişkilerinde bu beklenti içinde olur. Bir insan karşısındaki kişiye nasıl davranırsa, aynı aynadaki yansıma gibi o kişi de kendisine aynı davranışı gösterir. Kötülük yapan insanlar hayattan ve diğer insanlardan hep kötülük alacaklardır. Zor durumdaki bir insana yardım eden insan, kendisi zor durumda kaldığında beklemediği bir yerden yardım alabilir. Yani yaptığımız iyilik ya da yardım bize geri dönecek ve fayda sağlayacaktır.
Ercan Kıvrak İlköğretim öğrencileri, Değerler Eğitiminde işledikleri iyilik konusu hakkında düşüncelerini paylaştılar bizimle.

MİNA BETÜL: Ben iyilik yapmayı çok severim. Biz iyi olursak karşımızdaki herkes iyi olur. Mesela otobüse binince yaşlılara yer veririm. Büyüklerimin sözünü dinlerim. Büyüklerime saygı duyarım.
CEYDA HALİDE: Bence büyüklere saygı duymak en büyük iyiliktir. İyilik severek sayarak üzmeyerek olur. Sevdiklerimize sevgimizi en güzel şekilde ifade etmeliyiz. Mutlu olmalıyız. Onları mutlu etmeliyiz.
ZÜLÂL:Otobüste yaşlı birini görünce onlara yer verelim. Karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlı birine poşetlerine yardım edip karşıdan karşıya geçiririm. Büyüklerle saygı sevgi çerçevesinde arkadaş gibi anlaşmalıyız.
NİSA: İnsanlara en iyi iyilik onları sevmek saygı duymaktan başlar.Büyüklere karşı saygılı olmalıyız. Çünkü büyüklerimiz bizi sevip saygı gösteriyorlar. Otobüste yaşlı bir teyze, hamile bir bayan görünce onlara yer veririm.Karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlılara yardım ederim. Eğer elinde bir poşet varsa taşınmasına yardım ederim.
İLAYDA: Bence büyüklerin sözünü dinlemeliyiz çünkü onlar hep bizim iyiliğimizi ister çünkü büyükler küçükleri çok sever ve bizde onları severiz. Büyüklere saygılı olmalıyız. Ben diyorum ki gelin beraber hiç kimseyi üzmeyelim, birlikte güzel bir dünya kuralım. İyilik dolu bir dünya kuralım.
ŞEVVAL: Büyüklere saygılı olmalıyız. Büyüklere yaşlılara yardım etmeliyiz. Büyüklere saygılı davranırsak onlarda bize sevgi ve saygı gösterirler. Otobüste yaşlılara yer vermeliyiz. Onları üzmemeliyiz. Onlar bize yapma dediğinde biz yapmamalıyız.Yaşlıları karşıdan karşıya geçirmeliyiz. Annemize babamıza saygılı olmalıyız. Küfür etmemeliyiz. Hata yaptığımızda özür dilemeliyiz.
NİSA:Uyandığımızda annemize ve babamıza veya evde dedemiz ninemiz varsa yani bütün eve “Günaydın” demeliyiz. Hoşgörüde en önce anne baba ve büyüklerimize saygı ve sevgi göstermeliyiz konusu gelir. Büyüklerimize saygı göstermek bir hoşgörüdür. Büyüklerimize bağırmamalı çok yüksek sesle onlarla konuşmamalıyız. Otobüste büyüklerimize yer veririm, onların sözünü dinlerim. Yaşlıları karşıdan karşıya geçiririm. Annem veya babamla çarşıya giderken poşetleri taşımaya yardım ederim. Annem ve ya babama bağırdığım zaman hemen hatamı anlayıp özür dilerim.
ŞEVVAL: İlk önce büyüklerle konuşurken nasıl konuşacağımıza dikkat etmeliyiz. Büyükler konuşurken onların sözünü kesmemeliyiz. Büyüklere saygı küçüklere sevgili davranmalıyız. Mesela karşıdan karşıya geçmek isteyen bir yaşlı teyzeye yardım edebiliriz. Otobüste yaşlılara yer vermeliyiz. İyilik yapan iyilik bulur.
NİSAN: Büyüklerimize her zaman saygı göstermeliyiz. Asla saygısızlık edip onları üzmemeliyiz.Benim hayalimde hiç kavga etmeyen insanlar var.Herkes mutlu.Yollarda yürürken gülen insanlar olsun.İyilik dolu bir ülkede yaşayalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.