Balıkesir Merhaba Gazetesi

İYİ Parti İl Başkanı Ural’dan 8 Mart’ta Kadınlar İçin Anlamlı Açıklama

İYİ Parti İl Başkanı Ural’dan 8 Mart’ta Kadınlar İçin Anlamlı Açıklama
08 Mart 2021 - 19:31

İYİ Parti İl Başkanı Ural’dan 8 Mart’ta Kadınlar İçin Anlamlı Açıklama

Balıkesir İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural  “Kadın gibi gülen, kadın gibi konuşan, kadın gibi üreten, kadın gibi vefalı, kadın gibi zarif bir dünya istiyoruz. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.” dedi.

AÇIKLAMADA BULUNDU

Balıkesir İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural ve yönetimi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. İYİ Parti Balıkesir teşkilatı adına tüm kadınların gününü kutladığı açıklamasını yapmadan önce Özlem Ural Balıkesirli kadınlara Toplu Taşıma Merkezi’nde çiçekler ve güne özel broşürler dağıttı. Ural etkinlik sonrası açıklamasında şunları kaydetti:

 KADININ TOPLUMDAKİ YERİNE DİKKAT ÇEKTİ

“Türkiye Cumhuriyeti’nin başarısının en büyük göstergesi, kadının toplumsal yaşamdaki yeri olacaktır. Atatürk’ün öncülüğü ile milletimiz pek çok ülkeden önce kadın – erkek eşitliği yönünde önemli adımlar atmıştır. Kadın – erkek eşitliği insan olmanın gereğidir; yasal olarak çok ileri olmamıza rağmen, uygulamada eksikliğimiz fazladır.

KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİNE YER VERDİ

1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun, uygarlık abidesidir. 1934 yılında Türk Kadını’ na verilen seçme ve seçilme hakkı öncü bir atılımdır. Türkiye’nin çağdaşlık hedefinin kararlığını milletimize, bu abide ve atılım göstermiştir.8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların her alanda gelişimini ve başarılarının kutlanması adına, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış, uluslararası bir gündür. 1984′ ten itibaren her yıl ayrıca ülkemizde de Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlamıştır.

HAR ALANDA KATILIMA DAVET

Kadınlarımızı toplumsal yaşamın her alanına daha çok katılmaya davet ediyoruz.  Tüm Dünya ile Kadınlarımızın kazandığı başarıları paylaşmak istiyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda cepheye mermi taşıyan, erkeklerle omuz omuza mücadele eden kadınlarımız, demokratik, laik Cumhuriyetimizin teminatıdır. Cumhuriyetimizi çağdaş yapan kadın haklarıdır. Kadınların siyasi partilere üye olması, parti zemininde, parti tavanında nerede olursa olsun emekleri  çok kıymetlidir.

TEMSİLİYETTE KADININ YERİNİN ÖNEMİNİ VURGULADI

Kadınlarımızın Muhtar, Belediye Meclis Üyesi, Belediye Başkanı, Milletvekili, Genel Başkan, Cumhurbaşkanı olması, seçimle gelecekleri yerlere talip olmaları çok önemlidir. Çünkü; kadınlar doktor, kadınlar öğretmen, kadınlar mühendis, kadınlar çiftçi, kadınlar ana, kadınlar baba, kadınlar evlat, kadınlar eş, kadınlar emeğin ta kendisidir. Kadınlar yeryüzünün gerçek mimarlarıdır. İşte bu emek yüzden talip olmalıyız. Ayrıca toplumun yüzde 50’lik kısmının temsili, toplumun parçalarının tamamlanması için talip olmalıyız.

 “ŞİDDETİN KAYNAĞI EŞİTSİZLİK”

Sene 1857, eşit işe eşit ücret için kadınlar ayağa kalkmış ve 129 kadın hayatını kaybetmiştir. Kadın hakları için mücadele 164 yıldır belki de bin yıllardır devam etmektedir. Dünya Kadınlar günü, kadın hakları hareketinin de odak noktasıdır. Kadın – erkek ayrımı? Mesele insan hakları. Kadın veya erkek birbirinin hakkını tanımalıdır, birbirine sevgi ve saygı göstermelidir. Bugün için bir dileğimiz de kadına yönelik şiddetin durdurulmasıdır. Kadını, erkek kadar insan saymayan bir toplumun bir yere varması mümkün değildir. Kadına yönelik şiddetin kaynağı cinsiyet eşitsizliğidir.”

 “KADIN GİBİ ZARİF BİR DÜNYA İSTİYORUZ“

Açıklamasında özellikle eşitliğe vurgu yapan Ural, “Eşitlik dediğimiz konu teorik bir kavram değildir. Şu anda tüm dünya eşitlik için uğraşıyor. Eşitlik ne zaman olur? Uygar dünya gerçekten uygar olduğunda, İnsanlar kendini haysiyetli saydıklarında. Renk, dil, din, ırk, cinsiyet ayırmadan insanlar birbirini kabul ettiğinde, İYİ bir Dünya meydana gelmiş olacaktır. Ayrıca kadın gibi gülen, kadın gibi konuşan, kadın gibi üreten, kadın gibi vefalı, kadın gibi zarif bir dünya istiyoruz. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.