Balıkesir Merhaba Gazetesi

İYİ Parti Seçim Süreçlerine Yönelik Değerlendirmeleri Balıkesir’de Ele Aldı

İYİ Parti Seçim Süreçlerine Yönelik Değerlendirmeleri Balıkesir’de Ele Aldı
09 Şubat 2021 - 19:38

İYİ Parti Seçim Süreçlerine Yönelik Değerlendirmeleri Balıkesir’de Ele Aldı

İYİ Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın Balıkesir’de erken seçim varsayımları ve seçin teşkilatlanmalarına yönelik konuları ele aldığı bir toplantı gerçekleştirdi.

 

BALIKESİR TEŞKİLATI İLE SEÇİM SÜREÇLERİ DEĞERLENDİRMESİ

İYİ Parti Balıkesir Teşkilatı, Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın’ı, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş’ı ve İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’ı Salih Tozan Kültür Merkezi’nde ağırlayarak merkezde bir toplantı gerçekleştirdi. İYİ Parti İlçe Teşkilatları’nın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda katılımcılar Tolga Akalın’ın açıklamaları ile parti gündeminde bulunan iki başlığı ele aldılar. Erken seçim senaryosu ve İYİ Parti’nin seçim teşkilatlanması ile ilgili değerlendirmelerin ele alındığı toplantıda konuşan Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın şunları kaydetti:

 “SEÇİME TEK BAŞINA GİRMEK GİBİ BİR KARARIMIZ YOK ”

“İYİ Parti Seçim İşleri Başkanlığı olarak yapmış olduğumu hem Divan’da hem de  Genel Kurulda yapmış olduğumuz değerlendirmeler neticesinde Türkiye’de 20 Haziran 2021 tarihinde bir genel seçim olacağını varsaydık. Ayrıca bu genel seçime İYİ Partinin tek başına gireceğini de varsayarak Türkiye’de halihazırda  gezici sandıklarla birlikte 195 bin 784 sandığın tamamına nüfuz etmek, tamamına temsilci atamak tamamının seçim günü sandık hakimiyetini test etmek üzere yola çıktık. Altını bir daha çiziyorum başka yerlerde de yanlış anlaşılıyor, seçime tek başına girmek gibi bir kararımız yok. Henüz bir karar oluşturmadık.

İKİ BAŞLIK ÜZERİNE KONUŞTU

İYİ Parti bir siyasi hareket bir parti, bizi bazen o tekkelerle yani adı parti ama kendisi politik tekke olan yapılarla karıştırıyorlar. Bizde kararlar yuvarlak masa kültürü içerisinde veriliyor. Sayın Genel Başkanımız da eşitler arasında birinci dolayısıyla uygun zaman geldiğinde bir parti olmanın gereği olarak seçimlere hangi koşullarda, ne şekilde, hangi ittifakla girip girilmeyeceğini değerlendireceğiz. Bizim seçim İşleri Başkanlığı olarak yaptığımız şey bir varsayımdır. Bu varsayım 2 temel üzerine kurulur. Birincisi 20 Haziran 2021’de bir seçim olarak, ikincisi İYİ Parti bu seçime zor senaryo tek başına girdiği takdirdeki sandık ve alan hakimiyetini tesis etmek üzere yola çıktık.

 “MUAZZAM BİR KURULUŞ HİKAYESİNE SAHİBİZ”

Cumhuriyet dönemindeki siyasi hareketlerin en başında gelen en özel hareketlerden biri olarak görülen bir harekettir İYİ Parti. Nedeni şudur Türk siyasi tarihinde darbelerden sonra, bir politik darbe diyelim, merkez boşaltıp kendini Türk siyasi merkezine ikame eden ender siyasetlerden biridir İYİ Parti hareketi. Özellikle bunu totaliter bir iktidara karşı tüm demokratik ve hukuk yöntemlerini gerçekleştirmiş, muazzam bir kuruluş hikayesine sahip bir partidir.

 “3 TEMEL HEDEF 3 İLKEYLE UYUM SAĞLADI”

Yetinmez İYİ Parti politik kimliğini milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı olmak suretiyle siyasetin temel 3 hedefini 3 ilkeyle uyum sağlamıştır. Nedir bunlar dersek, politik partilerin ve yapıların 3 temel amaca hizmet ettiklerini varsayalım bir güvenlik, iki; hürriyet, hukuk, özgürlük ve son olarak refah. İYİ Partinin milliyetçiliği siyasetin güven kaynaklı temelini oluşturur. İYİ Partinin demokratlığı özgürlük ve hukuk alanına tekabül eder, kalkınmacılığı ise siyasetin refah koluna hizmet eder. Bu anlamda hem kuruluş hikayesi ile hem de ilkeleri ile Türk siyasetinin temeline oturmuş bir siyasi partidir. Mevcut iktidar çok temel farkı vardır. Türk milletini bölmekle yönetmek gayesini gitmez. Türk milletinin kompartımanlara ayırıp karşıtlık üzerinden bölerek yönetmek suretiyle iktidarını kurmak istemez. Tam tersine millet bütünlüğünü  temin ederek varsa eksikleri temin ederek doğrudan milletin merkezide siyaset yapmayı şiar edinir.

 “BU YÜRÜYÜŞ BİR BAŞLANGIÇ”

Muazzam bir özgürlük ve hukuk mücadelesinin sonrasında kurulduk. Biliyorsunuz hakimler aslen peygamber postuna oturmuş olarak kabul edilirler. Ne yazık ki bu iktidar döneminde peygamber postundan indirilerek iktidar postuna oturmaya teşebbüs eden hukuk camiasını da yeniden iktidar postu alanından çıkartıp peygamber postuna oturtacak siyasi hareketin adıdır İYİ Parti. Bu yürüyüş bir başlangıç, hedefi Türkiye’yi yeni iktidara hazırlamaktır. Bu çalışma Türkiye’de Cumhuriyet’in ilkelerini özümsemiş, kurucu kadrolarını bir değer olarak kabul etmiş, içselleştirmiş ve Cumhuriyet’in kurucu ilkelerini benimsemiş bir hareketin yürüyüşüdür. Bizim yaptığımız şeyde bu iktidar yürüyüşünün teşkilat safhasını tahkim etmektir. Allah nasip ederse 21. Yüzyılda siyasal Türk Milliyetçiliği eşittir yurtseverliğin Türkiye’de yeniden iktidar olduğu, kurulan devleti yeniden geliştirme karar ve azimliliğini ortaya koyacağı, bunu da Kuvayi Milliye’nin şehrinde başlatmak üzere yapacağı bir dönemi birlikte yaşayacağız. ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.