Balıkesir Merhaba Gazetesi

İyi Partililer Bize Niye Kızıyorsunuz Ki?

İyi Partililer Bize Niye Kızıyorsunuz Ki?
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
19 Kasım 2021 - 8:06

İyi Partililer Bize Niye Kızıyorsunuz Ki?

            Son yazımdaki Sayın Akşener’in siyasi manevralarını trafikte makas atan bıçkın sürücülere benzetmeme İyi Partili dostlarımız alınmş. İyi Partinin siyasi söylemleriyle eylemleri uymuyor, vatandaş da tepki veriyor. Durumu izah edemeyince dengeleri bozuluyor, sinirleniyor, hatta şehit yakınına Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan gibi üst düzey yönetici bile şehit yakınına sinkaflı küfrediyor! Şehit yakınından değil de Akşener’den özür diliyor. Şaka gibi. Yetmedi Gazi Mecliste kadın genel başkan, halk arasında bile kavgaya sebep sayılacak “yav..k” kelimesini kullanabiliyor. Halbuki ne güzel günlerdi öyle, şehit cenazelerinde siyasi rant devşirmek değil mi? Aynı durum Saadet Partisi için de geçerli. Yer aldıkları ittifakı ve gerekçesini vatandaşa anlatamıyor, sonra sinirleniyorlar.

Biz İyi Parti’den devam edelim. MHP milliyetçiliğini yetersiz bulan, MHP genel başkanı olma imkanı da kalmayan Meral Akşener, “İyi bir Türkiye” sloganı ile 25 Ekim 2017 tarihinde İyi Parti’yi kurdu. Logosu ve söylemleri ile milliyetçi ve ulusal tabanda heyacan yaratan İyi Parti’nin en önemli üç figürü vardı; Meral Akşener, Koray Aydın ve Prof Dr Ümit Özdağ. MHP’den ayrılanlar, daha geniş yelpazede siyaset yapan eski tüfeklerin dışında, yeni siyasi yüzler de yer aldı bu oluşumda.

Zaman ilerdikçe partide aradıklarını bulamayanlardan ayrılanlar oldu ve oluyor. Bunlar olağan. Genel Başkan Meral Akşener, Türkiye’nin tek kadın genel başkanı. CHP’nin verdiği ödünç vekillerle girdiği seçimde aldığı oy pek de küçümsenmeyecek oranda oldu. Başkanlık seçiminde Akşener’in partisinden düşük oy aldığını da umutmayalım.

Meral Akşener, aslında genel başkanlıkta yeni olsa da siyasette tecrübeli. TBMM Başkanvekilliği ve İçişleri Bakanlığı yaptı. Akşener, 1995 ve 1999 seçimlerinde DYP, 2007, 2011 ve Haziran 2015 seçimlerinde de  MHP’den milletvekili olarak meclise girdi.

Partinin en ağır üç topundan biri olan Koray Aydın, Akşener ile ilgili MHP’deki kurultaylar döneminde; “Bütün illerde cemaat mensuplarının onun mitinglerine organizasyon yapması, Meral hanımın üzerinde yoğunlaştığını gösteriyor. Destek olduğu kesindir” ifadelerini kullanmıştı.

Şehit yakınına sinkaflı küfür sebebiyle istifa etmek zorunda kalan Lütfü Türkkan’dan boşalan genel başkan yardımcığına Samsun Milletvekili Erhan Usta atandı. MHP’de üç dönem vekillik yapmış ve ihraç edildikten sonra İyi Parti’ye geçen Erhan Usta, geçmişte İyi Parti’nin de yer aldığı Millet İttifakına ağır eleştiriler yöneltmiş, hatta FETÖ’nün Millet İttifakını desteklediğini söylemişti.

İyi Partinin üçlü sacayağının birini oluşturan İstanbul Milletvekili Prof Dr Ümit Özdağ, İyi Parti’deki FETÖ’cü sızmanın devam ettiğini belirttikten sonra ”HDP ile aynı masaya oturanlarla aynı partide bulunmam mümkün değil” diyerek partisinden istifa etti.

İyi Parti kurucuları içerisinde yer alan Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, eski genel başkan yardımcısı Hasan Seymen’in Sorosçu olduğunu ve ABD Başkan adayı Biden ile görüştüğünü söyleyerek istifasını sundu.

CHP, İyi Parti, HDP ve Saadet partilerinin katıldığı anayasa hazırlığını İyi Parti üst inkar etse de İyi Parti’nin eski yöneticilerinden Adem Taşkaya da twitter’da “Gizlice anayasa hazırladığınız yalansa beni savcılığa verin. Ses kayıtlarını ve daha vahim olanlarını yüce Türk mahkemelerine vermekten, maskelerinizi düşürmekten şeref duyarım.” şeklinde açıklama yaptı.

Örnekleri daha da arttırmak mümkün. Bunlar İyi Partinin mevcut ve eski ileri gelenlerinin açıklamaları. Yani Cumhur İttifakı açıklamaları değil. Öyleyse söyleyenlere kızın, bize niye kızıyorsunuz ki?

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.