Balıkesir Merhaba Gazetesi

İYİLİK YAPAN İYİLİK BULUR

İYİLİK YAPAN İYİLİK BULUR
19 Ocak 2015 - 0:06

Genel

Saygı ve sevgi insanların birbirine değer vermesi görüşlerini önemsemesidir. Saygı olmadan sevgide olmaz. Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu Öğrencileri büyüklere saygı konusunda görüşlerini bizlerle paylaştılar. ‘Yaşça kendimizden büyüklere saygı göstermeliyiz’ diyen çocuklar Değerler Eğitiminde de bu konuyu işleyerek, herkese örnek olmak istiyorlar.

ATAKAN KAÇAR: Büyüklerimize her zaman saygı göstermeliyiz. Asla saygısızlık edip onları üzmemeliyiz.Benim hayalimde hiç kavga etmeyen insanlar var.Herkes mutlu.Yollarda yürürken gülen insanlar olsun.Güzel baksınlar dövecekmiş gibi bakmasınlar mesela…

SULTAN DİNÇER: İlk önce büyüklerle konuşurken nasıl konuşacağımıza dikkat etmeliyiz. Büyükler konuşurken onların sözünü kesmemeliyiz. Büyüklere saygı küçüklere sevgili davranmalıyız. Mesela karşıdan karşıya geçmek isteyen bir yaşlı teyzeye yardım edebiliriz. Otobüste yaşlılara yer vermeliyiz. İyilik yapan iyilik bulur.

TUĞBA DEDE: Uyandığımızda annemize ve babamıza veya evde dedemiz ninemiz varsa yani bütün eve “Günaydın” demeliyiz. Hoşgörüde en önce anne baba ve büyüklerimize saygı ve sevgi göstermeliyiz konusu gelir. Büyüklerimize saygı göstermek bir hoşgörüdür. Büyüklerimize bağırmamalı çok yüksek sesle onlarla konuşmamalıyız. Otobüste büyüklerimize yer veririm, onların sözünü dinlerim. Yaşlıları karşıdan karşıya geçiririm. Annem veya babamla çarşıya giderken poşetleri taşımaya yardım ederim. Annem ve ya babama bağırdığım zaman hemen hatamı anlayıp özür dilerim.

CEREN BAŞARAN: Büyüklere saygılı olmalıyız. Büyüklere yaşlılara yardım etmeliyiz. Büyüklere saygılı davranırsak onlarda bize sevgi ve saygı gösterirler. Otobüste yaşlılara yer vermeliyiz. Onları üzmemeliyiz. Onlar bize yapma dediğinde biz yapmamalıyız. Yaşlıları karşıdan karşıya geçirmeliyiz. Annemize babamıza saygılı olmalıyız. Küfür etmemeliyiz. Hata yaptığımızda özür dilemeliyiz.

EREN AYAZ: Otobüse binince yaşlılara yer veririm. Büyüklerimin sözünü dinlerim. Büyüklerime saygı duyarım.

ARDA AKBABA: Büyüklere karşı her zaman saygılıyımdır. Mesela annem ile babamı çok severim. Anneme saygılıyım çünkü annem her zaman bana iyi davranır ve içimde ona karşı büyük bir sevgi olur. Babama karşı her zaman saygılıyım çünkü her zaman bana bakmak için dükkânda çalışır. Ve ayrıca hayatımdaki tüm büyüklerime saygılıyımdır.

MEHMET BAYRAM: Bence büyüklerin sözünü dinlemeliyiz çünkü onlar hep bizim iyiliğimizi ister çünkü büyükler küçükleri çok sever ve bizde onları severiz. Büyüklere saygılı olmalıyız. Mesela annemiz bize çöpü atar mısın dediğinde yapmazsak ve ona bağırırsak cevap verirse o bize kızabilir. Ama o da üzülür bize kızdığında. Dedemiz bize harçlık verdiğinde çok mutlu oluyor. Ben diyorum ki gelin beraber hiç kimseyi üzmeyelim, birlikte güzel bir dünya kuralım.

ELİF ALPASLAN: Büyüklere karşı saygılı olmalıyız. Çünkü büyüklerimiz bizi sevip saygı gösteriyorlar. Otobüste yaşlı bir teyze, hamile bir bayan görünce onlara yer veririm. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlılara yardım ederim. Eğer elinde bir poşet varsa taşınmasına yardım ederim.

BERNANUR ERKEK: Otobüste yaşlı birini görünce onlara yer verelim. Karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlı birine poşetlerine yardım edip karşıdan karşıya geçiririm. Büyüklerle saygı sevgi çerçevesinde arkadaş gibi anlaşmalıyız.

EYLÜL BEYZA: Ben Eylül. Büyüklerimize karşı şunlar için saygılı olmalıyız. Onlar bize hep bir sevgi ve saygı beslediler. Bizde onların bu sevgi ve saygılarına aynı şekilde karşılık vermeliyiz. Öncelikle zaten onlar bizim büyüklerimiz. Onlara hiçbir zaman bağırmamalı, kötü söz söylememeli, el kaldırmamalı, emir kipiyle konuşmamalı, onları hiçbir zaman üzmemeliyiz. Bir yaşlı görünce elindeki poşetleri alıp biz ona yardım etmeliyiz. Otobüslerde onlara yer vermeliyiz. Ben her zaman aileme saygı ve sevgi beslemişimdir.

EMİR KAĞAN: Bence büyüklere saygı onları severek sayarak üzmeyerek olur. Onlara sevgimizi en güzel şekilde ifade etmeliyiz. Mutlu olmalıyız. Onları mutlu etmeliyiz. Onlara sadık olmalıyız. Onlarla iyi vakit geçirmeye çalışmalıyız.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.