Balıkesir Merhaba Gazetesi

İYOTLU TUZ YERİNE KAYA TUZU

İYOTLU TUZ YERİNE KAYA TUZU
21 Ocak 2015 - 0:04

Genel

Besinlerin pek çoğunun içinde bulunan ve tuzun ana maddesi olan sodyum, vücutta sıvı dengesinin sağlanması ve kan basıncının  düzenlenmesinde rol oynayan önemli bir mineraldir. Ancak fazla tuz tüketimi bazı hastalıklar için büyük risk faktörü oluşturur.

  • Yüksek tansiyona ve buna bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) oluşumunda, tuzun çok büyük önemi vardır. Bazı insanlarda, böbreğin tuz (NaCl) atma kapasitesi sınırlı olabilir ve gereğinden fazla tuz alınması, hipertansiyonun ortaya çıkmasına veya hipertansiyonun tedavisinde başarısızlığa yol açabilir. Kemikler üzerindeki olumsuz etkisi: Aşırı tuz tüketimi, idrarda kalsiyum atılımını artırır. Bu ise kemiklerde kalsiyum kaybına neden olur. Kalsiyum kaybının artışı ise kemik erimesini (osteoporoz) ve kemiklerin kırılma riskini artırır.
  • Diyet yapan kişilerin tuz tüketimine dikkat etmesi gereklidir. Çünkü fazla tuz, vücutta su tutulmasına yol açar ve bu durum kişide şişkinlik hissine neden olabilir. Ayrıca tuzun iştah açıcı bir özelliği olduğundan, özellikle diyet döneminde yüksek miktarda tüketilmemelidir.
  • Hamilelerde sağlık sorunları yaratabilir.

Yıllardır sağlık alanlarının en büyük üç beyaz risk faktörlerinden biri olarak adlandırılan İYOTLU TUZ fazla alınımında risk alanını daha çok arttırmaktadır. Kabul edilebilir ki yemeklerimizde tuz olmadan hiçbir tadı alamıyoruz. Her ne kadar yemekte bol miktarda yeterli bir tuz oranı olsa da yemek sofraya geldiğinde üzerine bir daha ekleme gereği duyuyoruz. Madem ki biz TUZ dan vazgeçemiyoruz , tuz alışkanlığımızı değiştirmeliyiz. Size mineral oranı yüksek , sağlığa hiçbir zararı olmayan ve son yılların en çok tüketilenler arasında yerini almayı başaran iki TUZ dan bahsetmek istiyorum. Gelin bu iki değerli tuzu tanıyalım…

KAYA TUZU (ÇANKIRI)

Muhteşem bir hayat kaynağı, milyonlarca yıllık oluşum süreci, binlerce yıllık kullanım tarihi, muazzam moleküler yapısı, emsallerinden kat be kat zengin mineral yapısına sahip milli tuzumuz Çankırı tuzu dünyadaki en değerli tuzlardan birisidir.Çankırı Kaya tuzu 250 – 300 milyon yıl önce oluşmuş çok değerli bir doğal tuzdur. Göl ve deniz tuzları gibi lağım ve sanayi atıkları kesinlikle bulaşmamıştır. İçerisinde 84 element, mineral bulunmaktadır, aynı şekilde insan vücudu da 84 elementten ve su dan oluşmuştur. %100 doğal, rafine edilmemiş katkısız  Çankırı kaya tuzunu tüketerek vücudumuzun mineral ihtiyacını buradan karşılayabiliriz.  İnsan vücudu mutlaka tuz ve su tüketmelidir.

Çünkü vücut tuz ve sudan oluşmaktadır. Fakat piyasada satılan ve üzerinde iyotlu yazan tuzlar, rafine edildikten sonra içerilerine akışkanlık kazansın ve topaklanmasın diye birçok vücuda yabancı kimyasal madde katılmaktadır. Bu kimyasallar ile birlikte alınan tuzu vücut yabancı olarak algılamakta bir kısmını kullanıp diğer kısmını biriktirmekte ve bunun sonucunda birçok hastalığa yol açılmaktadır. Bu rafine tuzlara faydalı diye iyot ilave edilmektedir ancak, faydalı iyot tüketeceğiz diye zararlı kimyasalları da tüketmek zorunda bırakılıyoruz. Aslında vücut iyot ihtiyacını domates, roka, tere, vb bitkilerden ve balıktan doğal yollar ile karşılayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.