Balıkesir Merhaba Gazetesi

İzmaritsiz Ayvalık Farkındalığı

İzmaritsiz Ayvalık Farkındalığı
01 Eylül 2022 - 14:01

İzmaritsiz Ayvalık Farkındalığı

 

Ayvalık’ta “İzmaritsiz Ayvalık” konulu uluslararası karikatür yarışması sonuçlandı. 235 katılım arasından ön elemeye kalan 44 eser arasından on iki karikatür, Altınova Kum Adası’nda halk oylamasıyla belirlendi.

 

 

Ayvalık Belediyesi yarışmayı, Plajlarda atılan yüzlerce izmarit nedeniyle yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla yaptı. Yarışma Ayvalık Belediyesi, TEMA Vakfı Ayvalık İlçe Temsilciliği ve Doğa Dostu Karikatür Grubu’yla birlikte düzenlenlendi.

Mesut Ergin “Çevre Kirliği Dünyanın Sorunu”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yarışmayla farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söyledi. Brezilya, Çin Halk Cumhuriyet, Fransa, İran ve Arjantin gibi dünyanın dört bir yanındaki 25 farklı ülkeden 113 karikatür sanatçısının 235 eserle yarımaya katıldığını belirten Başkan Ergin, çevre kirliliğinin dünyanın bir sorunu olduğunu söyledi.

Temizlik işçisinin halini düşünün

İnsanın bulunduğu her yerde çevre kirliliğinin de söz konusu olduğunu ifade eden Başkan Ergin, önemli olanın insanları bilinçlendirmek ve en aza indirebilmek olduğunu söyledi. İnsan kaynaklı kirliliği en aza indirmek için projelerin yaşama geçirildiğini hatırlatan Başkan Ergin, “Bu iş sezon başında konu olduğu zaman gönülden İzmaritsiz Ayvalık projesine dahil  olmak istedik. Sadece plajlar olarak değil, Ayvalık’ın genelini, tescilli yapıların olduğu sokakları ve temizlemek zorunda olan emekçinin halini, taşların arasına kaçan o izmaritleri temizlemeye çalışan temizlikçinin halini düşünün, olacak iş değil çare yok” dedi.

 

 

Farkındalığı Farklı Kılma Yarışması

Sigara içenlerin zevklerini yaptığını, ancak önüne gelenin izmaritleri yerlere attığını dile getiren Başkan Ergin, “Belediye olarak nasıl temizleriz? Çünkü sadece çevreye verdiği zarar olarak değil, görsel anlamda da göze hoş gelmiyor. İzmaritsiz Ayvalık dendiği zaman biz de belediye olarak bununla boğuşuyoruz. En azından biz de bu projeye sahip çıkalım. TEMA’yla çalışmak bizim için çok büyük bir zevk. Çok büyük projeler üretiyorlar. Onun için de zaten derdimizdi bu Ayvalık’ı izmaritlerden nasıl kurtarabiliriz. Böyle bir projeye evet dedik. Amacımız burada bir farkındalık yaratmak farklı anlatımlarla karikatürlerle, eğitimlerle insanları bilinçlendirmek ve bunu biraz olsun azaltabilmek çabasıyla bu projeler yapılıyor” dedi.

Başkan Ergin “Mavi Bayrak” Vurgusu Yaptı

Altınova Kum Adası’nın ‘Mavi Bayraklı’ bir plaj olduğuna vurgu yapan Başkan Ergin, “Göreve geldiğimiz andan itibaren mavi bayrak alanında çok ciddi çalışmalarımız var. Zaten denizimize, kumumuza, şehrimize güveniyoruz. Madem şehrimize güveniyorsak bunu da taçlandırıp mavi bayrak sayısını da sürekli arttıralım. Ama tabii bu mavi bayrak sayısı arttıkça bunu layıkıyla yapmamız gerekir. Daha temiz plajlar ve şehir düşüncesiyle buna önayak olundu. 25 ülkeden 113 katılımcı ve 235 karikatür var çok değerli ve demek ki çok dikkate alınmış proje. Çok teşekkür ediyorum. Maksat da farkındalık yaratarak karikatür diliyle insanlara bunu aşılayabilmek. Farklı anlatabilmek” dedi.

Kirletene müdahale et!

Belediye Başkanı Mesut Ergin sözlerini şöyle sürdürdü “Gerçekten çevreyle ilgili ne yapılsa hakkıdır. Çünkü bir gelin bizi görün çevreyle alakalı o emekçilerin mücadelelerini görün inanın hak vereceksiniz. Belki gördükten sonra da evet ben bunu çöpe atıp kirletmeyeyim düşüncesi olacak. Hele o bayramlarda seyranlarda Ayvalık’ın halini bir düşünün. Üç vardiya çalışıyor bu insanlar. Sadece çöpü kaldırmak izmariti veya mıntıkayı geçtim. Onun için inanın buna halk olarak mücadele etmek lazım. Temizlikle çevreyle halk, toplum olarak mücadele edilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü tek başına bizim 200 temizlik personeliyle koca Ayvalık’ı temizleme lüksümüz yok. Burada toplumun da bu işe el atması, daha az kirletmesi, kirletene müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum.”dedi. HABER: NURSİMA AKYÜREK

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.