Balıkesir Merhaba Gazetesi

İZMİR’DE BULUŞTULAR

İZMİR’DE BULUŞTULAR
06 Kasım 2014 - 0:07

Genel

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Kadın Komitesi, 2015 yılında yapmayı planladığı 1’nci Kadın Gazeteciler Çalıştayı’nın hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda; İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ev sahipliğinde bir ön hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya; Kadın Gazeteciler Komitesi Başkanı Semra Aman Akyürek, Başkan Yardımcısı Gülgün Pala Keçeci ve Genel Sekreter Hediye Eroğlu ile İGC Başkan Yardımcısı Misket Dikmen ve İGC Yönetim Kurulu Üyesi Gaye Karadağ katıldı.
TGF Kadın Gazeteciler Komitesi Başkanı Akyürek, TGF bünyesinde; 20-22 Haziran 2014 tarihleri arasında Elazığ’da yapılan 45. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda kuruluşu onaylanan komitenin çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğünü vurguladı.

Medya çalışanlarının üçte birini oluşturan kadın gazetecilerin örgütlenmesi ve sorunlarının çözümü için düğmeye basan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) bünyesinde kurulan Kadın Gazeteciler Komitesi, 2015 yılında yapmayı planladığı “Kadın Gazeteciler Çalıştayı”nın hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda; İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ev sahipliğinde bir ön hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya; Kadın Gazeteciler Komitesi Başkanı Semra Aman Akyürek, Başkan Yardımcısı Gülgün Pala Keçeci ve Genel Sekreter Hediye Eroğlu ile İGC Başkan Yardımcısı Misket Dikmen ve İGC Yönetim Kurulu Üyesi Gaye Karadağ katıldı. Sorunlar ve taleplerin yüksek sesle dillendirilmesini sağlayacak çalıştayın ön hazırlıkları ile ilgili beyin fırtınası yapan heyet, daha sonra TGF Genel Başkanı Atilla Sertel ile de bir araya gelerek, konuyla ilgili bilgilendirdi.
KADIN GAZETECİLERİMİZİN KATILIMINI ÖNEMSİYORUZ
TGF Kadın Gazeteciler Komitesi Başkanı Akyürek, TGF bünyesinde; 20-22 Haziran 2014 tarihleri arasında Elazığ’da yapılan 45. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda kuruluşu onaylanan komitenin çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğünü vurguladı. Bu kapsamda İzmir’de yapılan toplantının çok verimli geçtiğini belirten Akyürek, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin tecrübe, bilgi ve birikimlerinden yararlanmak adına bir araya geldikleri Cemiyet Başkan Yardımcısı Misket Dikmen’e yakın ilgi ve alakasında dolayı da teşekkür etti.

Türkiye’de görev yapan gazetecilerin çatı kuruluşu olan TGF’nin gücüne güç katacaklarını vurgulayan Semra Aman Akyürek, komitenin; erkeklerden oluşan tüm cemiyet ve dernek başkanlarının oy birliği ile kurulmasının çok anlamlı ve değerli olduğunun da altını çizdi. “Medya çalışanlarının üçte birini oluşturan kadın çalışanlar; ayrımcılıktan mobbinge, eşdeğer işe eşit ücret verilmeyişinden cinsel tacize kadar, erkek egemen sistemin tüm olumsuz uygulamalarına maruz kalmakta” diyen Akyürek, tüm bu sorunların çözümü ve örgütlü mücadele için faaliyet gösteren komitenin, 2015 yılında hayata geçirmeyi planladığı “1. Kadın Gazeteciler Çalıştayı” ile ilk kez kadın gazetecilerin bir araya gelerek, seslerini yükselteceklerini dile getirdi.

Anadolu’nun buluşacağı çalıştayın yüksek düzeyde bir katılımla gerçekleştirilmesini hedeflediklerini bildiren Başkan Akyürek, “Kadınların ucuz iş gücü olarak görülmesi, pasif-geri görevlerde çalıştırılması, kadınların annelik haklarının yerine getirmesinin engellenmesi, kadınların mobbing ve tacize maruz kalması, kıdem hakları engellenerek kariyer planlamalarının sekteye uğratılmasını önlemek için çıktığımız bu yolda sorunlarımızın; uzlaşı kültürü ve ortak akıl oluşturma anlayışı ile çözüme kavuşturmak için çalışacağız” dedi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.