Balıkesir Merhaba Gazetesi

JENERATÖRLER HİZMETTE

JENERATÖRLER HİZMETTE
14 Mayıs 2015 - 0:08

Genel

PO Pompa İstasyonuna 2 Adet 1250 Kwa Senkronize Jeneratör ve 2500 Kwa Trafo, İçme suyu Arıtma Tesisine 1 Adet 1000 Kwa Jeneratör, D5 ve D7 Su depolarını besleyen P1 Pompa İstasyonuna 500 Kwa Jeneratör, D6 ve D9 Su depolarını besleyen P2 Pompa İstasyonuna 500 Kwa Jeneratör, Baski Genel Müdürlüğü Hizmet Binasına 400 Kwa Jeneratör, Manyas İlçe merkezi için 100 Kwa Jeneratör, Erdek İlçesi Çakıl mahallesine 75 Kwa Jeneratör, Olağanüstü durumlarda yaşanacak elektrik kesintilere anında müdahale edebilmek amacıyla 2 adet 60 Kwa ve 1 adet 150 Kwa mobil jeneratör, Baski Genel Müdürlüğünce yapılan bakım onarım çalışmalarında kullanılmak üzere 4 adet 30 Kwa mobil Jeneratör alımı yapıldı. Ayvalık, Bigadiç, Sındırgı ve Savaştepe İlçelerinde kullanılmak üzere 7 adet toplam 1.450 kwa jeneratör alındı.

 

Su kesilmesin diye

3.5 milyonluk yatırım

Elektrik kesintileri artık şehri susuz bırakmayacak. BASKİ, şehre su veren pompaların kesintisiz çalışması için il merkezi ve ilçelerine 3.5 milyon liralık jeneratör yatırımı yaptı.

-/–/-

Geçtiğimiz yıl başında yaşanan elektrik kesintisi sırasında İkizcetepeler barajı arıtma tesislerinden şehre gelen suyu depolara basan pompaların çalışmaması ile yaşanan susuzluğun bir daha olmaması için BASKİ, 3.5 milyon jeneratör yatırımı yaptı. Jeneratörler, dün Pamukçu’daki P0 pompa istasyonunda yapılan törenle merkezde ilçelerde kullanılacak 12 jeneratör hizmete konuldu. Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, “Elektrik kesintisi sebebiyle bir daha su kesintisi yaşanmasını istemiyoruz” dedi. Törene BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, İŞBİR Genel Müdürü Burhan Özgür, Büyükşehir Belediyesi birimleri yöneticileri katıldı.

Konuşmasında Büyükşehir yasasının gereği olarak yaşanan gelişmelerden de söz eden Başkan uğur, BASKİ olarak Hazine’den ve DSİ’den ve İller Bankası’ndan 450 milyon lira borç devraldıklarını belirtti.

Kırsal mahallelerden su parası alınmadığını yineleyen Başkan Uğur, bu mahallelere su saatlerinin bağlanıp, aboneliklerinin yapılmakta olduğunu, ilk okumalardan sonra su parası alınmaya başlanacağını açıkladı.

Başkan Uğur, “Bugüne kadar kırsal mahallelerde tüketilen sular bizden helal olsun. Bazı arkadaşlar, seçimden sonra abone yapın, şimdi abone de yapmayın diyor. Baski abonesini yapacak; yoksa çok büyük bir haksızlık yapmış oluruz” dedi. Uğur, Büyükşehir uygulaması ile beldeler ve köylerdeki su pompalarının elektrik fatura tutarının 3 milyon lira olduğunu, bu paraları eski sistemde muhtarların topladığını hatırlattı.

 

“BELEDİYELERLE MAHSUPLAŞTIK”

1 Ocak 2014 tarihinden bu yana 3 milyon liralık elektrik faturasını da almadıklarını söyleyen Uğur, “30 eylül 2014’te bütün ilçe belediyeleri ile mahsuplaşma yaptık. Onlar o güne kadar olan su paralarının tahsilatını yaptılar. Çalışanların ücretlerini biz ödedik. Ancak onlar bakım onarımla ilgili masrafları vardı, mahsuplaştık. Bizim ilçe belediyelerimizden mahsuplaşmadan dolayı 24 milyon lira alacağımız var. Bandırma’dan 9 milyon, Ayvalık’tan 10, Edremit belediyesinden 3 milyon Erdek belediyesinden 1.6 milyon lira alacağımız var. Bu alacağımız duruyor” açıklamasında bulundu

 

TOPLAM BEDEL 286 MİLYON

Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, daha önce ihmal edilen kanalizasyon ile yağmur suyu isale hattının ayrı projelendirilme işinin gerçekleştirileceğini, su baskınlarını sebep olan bu eksikliğin giderileceğini, yağmur suyu hattı ihalesinin yapıldığını, yakında inşaatın başlayacağını bildirdi.

9 kırsal mahallede İkizcetepeler’den su bağladıklarını, Halalca’ya içme suyu ihalesi yapıldığını, Paşaköy ve Küçükbostancı kanalizasyonlarının da atık su tesisine bağlandığını, Edremit atık su arıtma, Edremit-Güre-Akçay-Zeytinli-Kadıköy kanalizasyon kolektör hattı, Altınoluk arıtma tesiSİ, Narlı kanalizasyon arıtması, Ayvalık’a Madra dağından içme suyu hattı, Marmara, Havran, Susurluk, Savaştepe, Kepsut, Erdek, Gönen, Sındırgı ve Balya’ya kanalizasyon şebekesi,

Ayvalık Cunda’ya kanalizasyon terfi hattı, Ayvalık’ta 8 içme suyu terfi hattının yenilenmesi işlerinin yapılacağını toplam bedelin 246 milyon lira olduğunu, Baski’nin kurulmasından sonra tamamlanan devam eden ve önceki planlanan işlerin yatırım toplam bedelinin ise 286 milyon lira olduğunu bildirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, bir AB projesiyle de, Bandırma’da 30 milyon Avro’luk içme suyu, atık su tesisi, derin deniz deşarjı işinin yapılacağını açıkladı.

 

CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.