Balıkesir Merhaba Gazetesi

Jeotermal ile yuvalar daha sıcak

Jeotermal ile yuvalar daha sıcak
19 Aralık 2014 - 0:09

Genel

25 yıllık özlemine kavuşan Sındırgı ilçesi halkı,  jeotermal enerji ile ısınmanın keyfi ve ayrıcalığını yaşıyor. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş da çok mutlu.

Sındırgı Hisaralan Kaplıca Bölgesi’nde cazibesiyle çıkan ve yıllardır Çaygören Baraj’na boşa akan 98 derece sıcaklığındaki su, 10 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 24 kilometre boru hattıyla konutlara verilmeye başlandı. Sındırgı haklının da böylece 25 yıllık özlemi sona erdi. Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı Jeotermal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Demir’le birlikte sıcak su bağlanan evleri ziyaret etti. Başkan Yavaş, Sındırgı halkının 25 yıllık hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. 1984 yılında İzmir -İstanbul yolunun kaybedilmesiyle birlikte ilçenin sürekli göç verdiğini ve Sındırgının geleceğinin termal turizmde olduğu için 2008 yılında projeyi hayata geçirdiklerini anlatan  Başkan Yavaş; “2008 yılında başlattığımız projeyi sona erdirmenin mutluluğun yaşıyoruz” dedi.

HEM UCUZ HEM KEYİFLİ HEM DE SAĞLIKLI

Sındırgı Jeotermal Genel Müdürü Arif Uslu ise, jeotermal enerji ile ısınmanın hem ucuz, hem sağlıklı, hem de keyifli olduğunu söyledi. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, termal enerji ile ısınmanın kentin temiz bir havaya sahip olmasını da sağlayacağını, ilçeye gelen turistlerin temiz bir hava soluyacağını, bunun turizm açısından önemli olduğunu vurguladı. Başkan Yavaş, “jeotermal ısı dolaşan şehirde yaşamanın keyfini hep beraber süreceğiz. İnşallah kaybettiğimiz o nüfus, 37 Binden 50 binleri bulsun. İmkânlar buna göre artsın, istihdam artsın, seracılıkta termal oteller sayısı artsın. Her alanda yeni bir katma değer kazandırılsın. Bu açıdan sadece işi ısınma, termal otel veya seracılık değil yeni kafeler açılsın otantik alanlar olsun” diye konuştu..  HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.