Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kabak belediyeye patladı

Kabak belediyeye patladı
17 Aralık 2014 - 0:13

Genel

Hazine arazileri üzerine yapılan kaçak yapılar sıkıntılı

Hazine arazileri yüzünden, akraba ve komşuluk kültürü Kabakdere’de yok olmak üzere.

Yaklaşık 3 haftadır devam eden kaçak yapıların yıkımlarına devam edileceği açıklanırken, tebligat ve bilgilendirmelerin zamanında yapıldığını belirten Karesi Belediyesi yetkilileri şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde yıkımların yapıldığını belirterek dün karşılaşılan dirençle ilgili olarak yıkımın gerekliliğini ve bilinçli olunması gerektiğini söylediler.

“Hazine arazileri yüzünden, akraba ve komşuluk kültürü Kabakdere’de yok olmak üzere” diyen Kabakderede ki bazı vatandaşlar ise “kaçak yapıya hayır” derken kaçak yapı yaparak içinde yaşamaya başlayan ve inşaat halindeki yapılar için de “Ben yapacağım burası benim hayır benim diyen” iki taraf arasında gerginliğe neden olan aile yapısına başta zarar veriyor. İsmini açıklamak istemeyen Kabakdere sakini “Biz ne diyeceğimizi şaşırdık. Yıkıma seviniyorum çünkü yıkım olmasa iki aile arazi yüzünden kavgaya tutuşacak belediyenin bu çalışması aileyi kurtardı” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konu hakkında sorduğumuz soruya karşılık “Bu konuda yasal uygun olan herşeye evet fakat kaçak yapıya ve kavgalara hayır’ dedi.” Binaların yıkımı gerekiyor çünkü adı üzerinde kaçak yapı” diyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Önümüzde kış mevsimin olması ve inşaat halindeki binaların yıkılmamasının gelecek dönemlerde yıkımı daha da zorlaştırarak kaçak yapıya müsaade edilmesi anlamını taşıdığını belirtti ve vatandaşların kaçak yapı konusunda duyarlı olmasını istedi. Kararlılığını ’Kaçak yapıya geçit yok” açıklamasında bulundu..

Başkan Yücel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Toplam 26 bina kaçak yapı olarak inşa edilmiş.İçinde insan yaşıyor. Biz bürokrasi ortamında konuştuğumuzda inşaat halindekilerin yıkımını gerçekleştirdik ve kaçak yapı olmasın diye uyardık. Bu kapsamda bir vatandaşımızın dam yıkımı esnasında tepki gösteren kadın çocuğunun boğazına bıçak dayadı. Hazine arazisi üzerinde yapılan ev için yapılabilecek şey yıkımdır. Gereken neyse yapılacak çünkü daha farklı olaylara neden olunsun yada kavgalar yaşansın istemeyiz.Zamanında yıkımlar yapılacak” dedi.

Geçmiş dönemlerde yapılmış kaçak yapıların sayılarının 6’dan 15’e çıkması ile birlikte kaçak yapılara ‘hayır’ diyen Karesi Belediyesi başkanı Yücel Yılmaz yıkımın yapılması için vatandaş tarafından zaman istendiğini ve bu süreninde dolmasının akabinde sözlerin tutulmasının da vaktinin geldiğini belirtti. Kabakdere’de yıkımı devam edecek olan ve kaçak yapı olduğu belirlenen bina yıkımı sırasında vatandaşın tepkisi ile karşılaşan belediye ekipleri dam yıkımı sırasında çocuğunu rehin alan annenin sesine kulak verdi. Yıkımı gün içinde durdurdu.

Dün yapılan yıkım çalışması öncesinde CHP Karesi ilçesi tarafından basına gönderilen mail’de ‘Kabakdere köyünden aradılar. Kaçak yapılara yıkım kararı çıkmış. Ortalık ana baba günüymüş biz saat 10.00da partiden çıkacağız’ denildi ve basına davet’in ilginç bir örneği sergilenmiş oldu. CHP Karesi ilçesi kaçak yapı olarak kabul ettiği yapıların önceden ana baba günü olabileceğini de tahmin ederek ana baba gününe basını böyle davet etti.

BAŞKAN BİZE BÖYLE SÖYLEMEMİŞTİ!

Kabakdere Mahallesi sakinlerinden Süleyman Deniz ve Vedat Çelikkanat ise yıkımdan dolayı mağdur olduklarını açıkladı. Çelikkanat Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın daha önce kendilerine verilmiş bazı sözleri olduğunu, ancak gelişen olayların bu doğrultuda olmadığına dikkat çekti.

Deniz ve Süleyman şunları söyledi:

SÜLEYMAN DENİZ:29 yaşındayım. Nişanlıyım. Hiçbir sosyal güvencem yok. Annem şeker ve kalp hastası. Şu an fenalaştı, nereye gideyim ne yapayım? Suriyelilere her imkanı sunan devlet bize neden böyle davranıyor? Hayatım bitti benim. Devlet şimdi bana yardım edecek mi? Irgatlık yaparak geçimimi sağlıyorum.

VEDAT ÇELİKKANAT: Yücel Yılmaz bir darbe vurucaz 30 Hazirana kadar sorunu çözeriz diye söz verdi. Bugünü seçme sebepleri Salı günü köyde kimse olmuyor. Herkes alışverişe gider. O yüzden bugünü seçtiler. Muhtar piyasada yok. Telefonları kapalı. 3 ev yıkıldı. Biz garibanız bizimkiler yıkıldı. 43 milyar masraf yaptık. Hamallık yapıyorum. Bizi oyuna getirdiler. Kandırıldık. Suriyeden getirilenler hayatlarını yaşıyor biz oy vermedik diye, aleviyiz diye bunlar oluyor. Polisler sabah saatlerinde geldiler ortalığı kolaçan ettiler köydekiler alışverişte olduğu için yıkıma geldiler. HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.