Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kaçağın yükünü biz çekiyoruz

Kaçağın yükünü biz çekiyoruz
04 Mart 2015 - 0:07

Genel

GÜNMARSİFED, Ülke genelinde elektrik kayıp-kaçağının yükünü bölgemizin çektiğini bildirdi. Tahminlere göre ortalama her işletme fazladan 2 bin TL. ödüyor.

Yıllardır, özellikle de son yıllarda gündeme gelen elektrik enerjisindeki kayıp-kaçaklarla ilgili çarpıcı bir rapor düzenleyen, Balıkesir ve Çanakkale’deki iş adamları derneklerini bünyesinde toplayan Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Dernekleri Federasyonu (GÜNMARSİFED) bu konuda yükü bölgemizin çektiğini belirtti. Federasyon, raporu yetkililerle de paylaşarak mağduriyetin giderilmesini isteyecek. Federasyonun TEDAŞ faaliyet raporlarına dayanarak yaptığı tahminlere göre Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Yalova, illerindeki işletmeler, ortalama ayda fazladan 2 bin TL. tutarında fatura ödüyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, “TEDAŞ verilerine göre 2012 yılı itibari ile Türkiye’nin en çok kayıp-kaçak veren 5 ili olan Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, İstanbul ve Şırnak; Türkiye’nin toplam kayıp-kaçağının yüzde 66.31’ini oluşturmakta. 5 ilde 2010 yılından itibaren kayıp-kaçak düzenli artış gösteriyor. 2012 yılında Şanlıurfa’nın kayıp-kaçak oranı yüzde 63,60 , Diyarbakır’ın yüzde 73,30, Mardin’in yüzde 76 İstanbul’un yüzde 17,30, Şırnak’ın yüzde 78,60 olarak gerçekleştiği görülüyor” dedi.

İsa Tamer Çelik, “TEDAŞ’ın verilerinin analiz edilmesiyle

Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Yalova illerini kapsayan bölgemiz dağıtım sahasındaki ortalama elektrik kayıp-kaçak oranının yüzde 6-7’ler seviyesinde olduğunu belirtti. Çelik, kayıp-kaçakta Türkiye ortalamasının ise yüzde 25,7 olduğunu, bu durumda bölgemizin elektrik tüketicisinin faturasına yüzde 19-20 civarında kendi bölgesinde yaşanmayan kayıp-kaçak bedelinin yansıtıldığı tahmin ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇANSİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında federasyon üyesi BASİAD, ÇASİAD, BANSİAD, BİSİAD, BANGİAD başkanlarının ortak bir görüşe vardığını ve federasyon raporunun, yerel yetkililer ve Bakanlık yetkilileri ile paylaşılarak bölgemizin mağduriyetinin önlenmesini talep edileceğini bildirdi. CEMİL YURTMAN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.