Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kaçak göçmen yolu olduk

Kaçak göçmen yolu olduk
09 Eylül 2014 - 0:06

Genel

Kaçak göçmen yolu olduk

Balıkesir sahil bölgeleri de dahil olmak üzere Ege denizine kıyısı olan il ve ilçelerde sahil güvenlik güçleri son iki yılda 15 binden fazla kaçak göçmen topladı 117 insan kaçakçısını yakaladı.

02

 

Ortadoğu’da yaşanan savaşlar, iç çatışmalar sebebiyle Türkiye’yi bir kurtuluş umudu olarak gören Arap ülkeleri vatandaşlarının kaçak yollardan ülkemize girmeye çalışmasıyla birlikte adeta kaçak göçmen patlaması yaşanıyor.  Özellikle Balıkesir’i de içine alan Ege kıyılarında sahil güvenlik güçleri, son iki yılda binlerce kaçak göçmeni topladı ve insan kaçakçılarını yakaladı. Son iki yılda hayatlarını tehlikeye atarak Türkiye’ye giren ve sahil bölgelerinden Avrupa ülkelerine geçmek umudunda olan göçmenler, ilkel şartlardaki teknelerle insan kaçakçıları tarafından adeta ölüme terk ediliyor. Bu olayları önlemek ve göçmenleri kurtarmak için büyük gayret sarf eden Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı bağlısı sahil güvenlik güçleri tarafından son iki yılda 583 olaya müdahale edildi. Bu operasyonlarda denizden toplanan kaçak göçmen sayısı 15 bin 44’ü buldu. Yakalanan insan kaçakçısı sayısı ise 117’ye ulaştı.

Sadece son 3 günde meydana gelen olaylar ise şöyle: 5 Eylül 2014 tarihinde İzmir Seferihisar ilçesi Kırkdilim koyunda yapılan operasyonda 41’i erkek, 10’u kadın, biri kız 3 çocuk olmak üzere Suriye uyruklu 55 göçmen kurtarıldı.

6 Eylül 2014 tarihinde yapılan operasyonda Balıkesir/Ayvalık ilçesi Çıplakada açıklarında lastik pot içerisinde 22’si erkek, 1’i kadın olkam üzere 23 Suriye uyruklu kaçak göçmen yakalandı.

İzmir/Doğanbey açıklarında 18’i erkek, 9’u kadın, biri kız 14 çocuk olmak üzere 41 göçmen kurtarıldı.

Aydın’a bağlı Didim ilçesi açıklarında 23’ü erkek, 2’si kadın, 1 erkek çocuk ve 1 bebek olmak üzere Suriye uyruklu 27 kaçak yakalandı. Yine Didim açıklarında 14’ü erkek, 3’ü kadın olmak üzere 14 Suriye, 3 Afganistan uyruklu toplam 17 göçmen kurtarıldı.

7 Eylül 2014 günü ise; Çanakkale/Ayvacık ilçesi Kadırga burnu açıklarında 21’i erkek, 11’i kadın olmak üzere 32 Suriye uyruklu göçmen kurtarıldı.

İzmir/Seferihisar açıklarında 33’ü erkek, 1’i kadın ve bir kız bebek olmak üzere 31 Suriye uyruklu, 4 Eritre uyruklu olmak üzere 35 göçmen yakalandı.

Yine Çanakkale/Ayvacık açıklarında 26’sı erkek, 9’u kadın olmak üzere 33’ü Afganistan, 2’si Myanmar uyruklu toplam 35 kaçak göçmen kurtarıldı.

Söz konusu operasyonlarda ele geçirilen kaçak göçmenler ve yakalanan göçmen kaçakçıları, ilgili birimlere teslim edildi. Yakalanan göçmenler, Cumhuriyet Savcılığı tarafından jandarma ve emniyet güçlerine teslim edildi. Soruşturmaların devam ettiği bildirildi. HABER: KAMİL AKYÜREK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.