Balıkesir Merhaba Gazetesi

KADEM “Şehir Ve Kadın” Fotoğraf Yarışmasının Ödülleri Verildi

KADEM “Şehir Ve Kadın” Fotoğraf Yarışmasının Ödülleri Verildi
05 Ekim 2021 - 13:13

KADEM “Şehir Ve Kadın” Fotoğraf Yarışmasının Ödüllerini Verdiler

KADEM Balıkesir Temsilciliğince, Balıkesir Kent Konseyi, Balıkesir ve Bandırma Onyedi Eylül üniversitelerinin destekleriyle düzenlenen “Şehir ve Kadın” konulu fotoğraf yarışmasının sergisinin açılışı ve ödül töreni yaptılar.

Zeliha Kahraman “Şehrin Sakini Değil Sahibiyiz”

Balıkesir KADEM Temsilcisi Zeliha Kahraman açılışta bir konuşma yaptı. Kahraman konuşmasında 11Mayıs’ta Kadem’in açılışını heyecanla yaptıklarını hatırlattı. Çorbası etli toprağı bereketli bu topraklar çok badireler atlattı diyen Kahraman şöyle devam etti: “ Jeopolitik önemi ile kadim bir şehir olan Balıkesir’de bulunmaktan duyduğum mutluluk rabbime şükür sebeplerimden biridir. Açılışımızın 10 ay öncesinde yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişiminden, covıd-19 pandemi sürecindeki geldiğimiz bugüne kadar şehrin sakini değil sahibi olan bizler hepimiz kendi alanlarımızda üzerimize düşen görevleri layıkıyla yapmak için çabaladık.”

 

Kahraman “Kuvay-ı Milliye şehrinin Evlatlarıyız”

“Milli birlik ve beraberliğimizin önemli sembollerinden biri olan Kuvayı-i Milliye şehrinin evlatları olarak çalışmaya gönlümüzü koyduk, çalışmaya da devam edeceğiz. KADEM Balıkesir temsilciliği olarak eğitim, göç, sosyal yardımlaşma, şehrin değerlerini tanıma ve tanıtma, aynı zamanda gençleri de aramıza katarak kültür aktarımı sağlayabilmek adına genel merkezimizin desteği ve paydaş kuruluşlarımız ile birlikte çalıştık.” dedi.

KADEM Başkanı Saliha Okur Gümrükçü Ödül Törenine Katıldılar

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, (sol2) Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde, KADEM Balıkesir Temsilciliğince, düzenlenen “Şehir ve Kadın” konulu fotoğraf yarışmasının sergisinin açılışı ve ödül törenine katıldılar. Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni, 250 kişinin 750 fotoğrafı arasından seçilen 30 civarında esere yer verilen serginin gezilmesinin ardından gerçekleştirdiler.

KADEM’in Amacını ve  Projelerini Anlattı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, törende yaptığı konuşmada, Kadınların bilim, ekonomi, teknoloji, kültür ve ayrıca sanat alanlarında temsilini güçlendirmeyi hedefleyen faaliyetler yürüttüklerini belirtti. Gümrükçüoğlu, “Bu anlamda Türkiye genelinde 51 temsilciliğimizle kadınların yereldeki ihtiyaç ve sorunlarını hazırladığımız projelerle kalıcı bir şekilde çözüm üretmeye çalışıyoruz. Özel yetiştirme yurtlarımızdaki kızlarımıza yönelik geliştirdiğimiz ‘Geleceğe İş Başı Projesi’, herhangi bir yaş sınırı olmaksızın teknoloji alanında bir fikri, bir projesi olan tüm kadınlara açık olan ayrıca ‘İnovasyonda Kadın Projesi’ aklıma gelenler arasındadır.” Dedi.

 

KADEM çalışmalarını anlattı

Gümrükçüoğlu, organize ettikleri ulusal ve uluslararası kongre, zirve ve çalıştaylarla, yerel dinamikleri göz ardı etmeden kadın hakları söylemi oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.Derneğin diğer çalışmalarından bahseden Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti:”Ailede ya da sosyal hayatta yaşanan haksız uygulamalar ve mağduriyetler karşısında kadınların yanında oluyor ve onların sesi olmaya gayret ediyoruz. Özellikle müdahil olduğumuz ve takibini yürüttüğümüz kadına yönelik şiddet davaları bunların başında geliyor. Sanat duygu ve ayrıca düşünceleri ifade etmenin en etkili ve evrensel yöntemidir. Bundan yola çıkarak ‘Kadem Sanat’ ismiyle bir platform kurduk. Sanatın farklı alanlarında yaptığımız çalışmaları, etkinlikleri ve buluşmaları bu platform aracılığıyla sizlerle paylaşıyor, kısa film, senaryo ve fotoğraf yarışmaları düzenliyoruz. Bugüne kadar ‘Toprak ve Kadın’, ‘Göç ve Kadın’, ‘Anadolu’da Kadın’ başlıklarıyla çeşitli yarışmalar düzenledik. bu yarışmalarda dereceye giren eserlerin ayrıca yurt dışındaki başka yarışmalarda da ödüller aldığını öğrenmemiz bizi çok mutlu etti.”

Yeliz Sevin’in Ödülünü Mehtap Yılmaz Aldı

Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, şehir kültürünün oluşmasında kadın kültürünün çok büyük rolünün olduğunu belirtti. İşte, evde ve ayrıca kamusal alanda çoğu zaman öncü rol üstlenen kadının, şehir hayatında en büyük dengeleyici unsur olduğunu anlatan Gümrükçüoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:”Üstlendiği roller bir yandan toplumu etkilerken, diğer yandan da kadına dair küçük hikayeler oluşturuyor. Tam bu noktada kadınların şehir hayatında gizli kalan ya da şehir koşuşturmacası arasında fark edilmeyen o anlarını sanat penceresinden bakarak açığa çıkarmak istedik.

Sanatın bu küçük görünen ama her biri kendi içinde çok önemli hikayeleri görünür kılacağına inanıyoruz çünkü gündelik telaşımız kimi zaman önemsiz gördüğümüz tecrübelerimiz biz fark etmesek de aslında ömrümüz boyunca bir hikayeyi anlatıyorlar. Her kadının hikayesi de bizlere ayrı bir şey söylüyor ve dinlemeye değer. KADEM olarak sanatın insanı iyileştiren ve bizi ortak paydalar oluşturan birleştirici gücüne hizmet edeceğine inanıyorum. “Konuşmaların ardından jürinin değerlendirmesinde yarışmada birinci seçilen Alaattin Şenol ile üçüncülüğe layık görülen Gülin Yiğiter’e ödülleri verildi. Van’da öğretmen olan ikinci Yeliz Sevin’in ödülü ise ona ulaştırılmak üzere ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın eşi Mehtap Yılmaz’a verdiler.

KATILIM SAĞLAYANLAR

Programa, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Pakize Mutlu Aydemir, Belgin Uygur ve Yavuz Subaşı, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın eşi Fatma Nur Şıldak, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’un eşi Duygu Kuş, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı, Balıkesir Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Prof. Dr. Hülya Gür, Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı’nın eşi Sevda Sabancı, KADEM Balıkesir Temsilcisi Zeliha Kahraman ile diğer davetliler katıldılar.  Nursima Akyürek’in Haberi Foto: AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.