Balıkesir Merhaba Gazetesi

KADIN HASTALIKLARINDA DOĞA ANA MUCİZESİ -3-

KADIN HASTALIKLARINDA DOĞA ANA MUCİZESİ -3-
10 Ocak 2015 - 0:03

Genel

Kadın hatalıkları denildiği zaman aklımıza ilk gelen Jinekoloji olmaktadır. Jinekoloji ise kadınlar ile ilgili birçok rahatsızlığı konu almış bir ana bilim dalıdır. Genellikle kadın hastalıkları denildiği zaman akıla gelen ilk sıkıntı düzensiz adet kanamaları ve beklenmedik kanamalar, adet görememe, aşırı ağrılı regli dönemi, adet öncesi gerginlik, karın alt kısmında pelvik ağrı,  regli dönemine bağlı migren ağrılar yani özellikle regli dönemindeki sıkıntılar gelmektedir.

Tabi kadın hastalıklarını tek bir konu altında incelemek yetersiz kalabilir. Bu yazımda size Regli dönemine bağlı sıkıntılarda kurtulma yollarından bahsetmek istiyorum. Bir çok kadının ortak sorunu olan regli dönemi sıkıntıları çözüm bulamadığı için genellikle ağrılı bir dönem olarak akılda kalmaktadır. Tabi bu dönemin olumsuz bu özelli kadın üzerinde psikolojik bir travma sağladığı için sağlıksız geçmektedir. Ağrısız bir dönem geçirmek için her kadının doğru bildiği iki bitkisel yöntemden bahsetmek istiyorum. Tabi bunlar biliniyor peki doğru ve dozajında mı kullanılıyor?  Kadınların bu dönemlerde ve hayatı boyunca karşılaşma riski yüksek olabileceği rahatsızlıklarda kullanabilecekleri bu bitkiler onlara koruma sağlayabilecektir. Yaşam kalitelerini yükseltecek bu kürlere gelin göz atalım.

HAYIT TOHUMU
Hayıt meyvesi , tohumu yada kısaca hayıt her kadın için mucizevi bir doğa ana bitkisidir. M.Ö 450 li yıllarda hayıt dan ilk bahseden Hipokrat olmuştur. O yıllarda yüksek ateş, baş ağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle “kadın hastalıkları” için tavsiye edilen bir bitkidir. Kurutulmuş bitkilerde %0.05 den az agnuside etken maddesi ve %0.08 casticin içermektedir. Hayıt bitkisinin yıllar öncesinden kullanım alanı kadınlar olarak belirtilirken bu konu üzerinde sonuca bağlanmış bir çok test ve deneyler yapılmıştır. Farmakolojik etkiler kesinlik kazanmış ve hiçbir dozajının toksik etki yapmadığı ortaya çıkmıştır.
Rahim içi zarı kalınlaşması, adet görememe, Hormonlara bağlı deri yaşlanmaları, Matzenauer-Polonya sendromu, akne tedavisi, egzama, Anormal derecede uzun ve ağrılı adet dönemleri, hiperprolaktinemi bağlı olarak kısırlık durumları, miyom ve kist tedavisi, progestron yetersizliği sebebi ile oluşan düşük durumlarını önlemek. ve menopoz dönemlerinde sıcak basmasını engellemek için sıklıkla kullanılır.
Hayıt bitkisinin kullanım dozajına gelecek olarsak  12 yaşın altında kullanıma çok müsait değildir
yetişkin bayanlar için ise Bitki günde 6 gr , 3 gr sabah 3 gr akşam tüketilmelidir. Aç tok fark etmez
Katı kapsül versiyonlarında ise 500 mg sabah 500 mg akşam tüketime uygundur. Hayıt suyu ise su ile inceltilerek sabah akşam çay bardağının ¼ ü kadar kullanılabilir.
MUCİZE BİTKİ CİVANPERÇEMİ
İlkbahar aylarında piknik havasında bir günde herkesin muhtemel karşılaşmış olabileceği sarı renkli çiçeklere sahip bir bitkiden bahsetmek istiyorum. Acı tadının arkasında saklanan ve keşif edilmeye bekleyen muhteşem bir öyküsü vardır “Civan Perçemi” bitkisinin. Sadece kadın hastalıkları değil kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren çoğu karışımın içerisinde de varlığını sürdürmüştür. Bu acı tadın arkasında ki sırrı gözden geçirelim. Civan Perçemi bitkisi yüksek oranda östrojen içerdiği için kadınlarda cilt kırışıklıklarını engellemektedir. İnsan bedeninde östrojen azaldıkça cilt kırışıklığı başlar. Civan Perçemi organik bileşikler açısından oldukça zengin bir bitkidir. Uzun yıllar boyunca kanama durdurucu ve damar büzücü etkisinden dolayı, hemoroid tedavilerinde de etkili bitki olarak da bilinir. Hemoroid sorunu olanlar özellikle Civan Perçemi ekstraktını dâhilen kullanabildikleri gibi, dış hemoroidde tampon olarak haricen uygulayabilirler.
Antienflamatuar ve spazmolitik özellikleri ile menopoz ve aybaşı dönemi ağrılarında etkilidir. Geniş yelpazeli olarak gram (+) ve (-) mikroorganizmalar ve Candida türü mantarlara karşı bakterisid , bakteriostatik ve antimikotik etkileri ile, jinekolojik enfeksiyonlarda başarı ile kullanılır. Ayrıca bu bitkinin meme kanserini önlemede çok büyük bir rolü de vardır. İtalya Milano Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada Civan Perçemi, östrojen aktivitesini arttırdığı belirtilmiştir. İçerindeki Apigenin ve Luteolin etkin maddeleri östrojen reseptörlerini (α ve β) aktive etmektedir. Yüksek orandaki östrojen içeriği oluşmamış meme kanserlerinin önlenmesinde oldukça etkilidir.
Diğer Bilinen Özellikleri ise
⦁ 25-35 yaş arası bayanlarda oluşan meme fibrokistlerinde
⦁ Yumurtalık kistlerinde
⦁ Genital enfeksiyonlarda
⦁ Geciken yada çok kanamalı düzensiz adet dönemlerinde
⦁ Özellikle genç kızların ilk adet dönemlerine girdiği zamanlarda (13–15 yaş)
⦁ Menopoz dönemi gelişen, ateş basması, terleme, stres ve osteoporoza bağlı kemik erimesi
! Sanki bayanlar için yaratılmış olan bu bitkiyi keşfettiklerinde hayatlarının büyük bir kısmını kaplayan bu rahatsızlıklardan kurtulduklarında doğa anaya şükür edeceklerdir. Tabi şunu da belirtmek isterim ki HAMİLE BAYANLARIN KULLANMASI ÖNERİLMEZ…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.