Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kadın hekimler şiddeti kınadı

Kadın hekimler şiddeti kınadı
26 Kasım 2014 - 0:08

Genel

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir açıklama yapan Tabip Odası üyesi kadınlar, “Kadına şiddete hayır!” dedi.

Balıkesir Tabip Odası üyesi kadın hekimler, dün oda binasında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü sebebiyle bir açıklama yaparak kadına yönelen şiddete ve bu şiddeti yasaların önleyemediğine dikkat çekti. Tabip Odasında kadın hekimler; Dr. Pınar Kara İleri, Dr.Tayyibe Arslan, Dr. Serap Kutlu, Dr.Feride Öncandan, Dr. Gamze Uysalerler, Dr. Özlem Gündoğan, Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin’in de katıldığı basın toplantısında; 1993 yılında BM’in kabul ettiği “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Bildirge”de tüm insanların eşitliği, güvenliği, özgürlüğü, bütünlüğü ve onuruna ilişkin hakların ve ilkelerin kadınlara evrensel olarak uygulanmasına acilen ihtiyaç olduğu kabul edildiği hatırlatılırken, “aradan geçen 25 yılda ne yazık ki dünyada ve özellikle ülkemizde kadına şiddet gerek psikolojik gerekse fiziksel olarak yoğun olarak devam ettiği” vurgulandı.

Basın açıklamasında kadın hekimler, “Balıkesir Tabip Odası hekimleri olarak toplumdaki şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bilgilerimizi bize başvuran hastaları tedavi etmek ve hastalıklarını önlemek, koruyucu hekimlik için kullanmak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla beraber Atatürk tarafından bize yıllar önce verilen eşitlik, adalet, eğitim haklarımıza başta bizleri yönetenlerin ve toplumun saygı duymasını ve içine sindirmesini istiyoruz. Kadına şiddete hayır! Diyoruz” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.