Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kadına Yönelik Şiddetle Omuz Omuza Mücadele Edeceğiz

Kadına Yönelik Şiddetle Omuz Omuza Mücadele Edeceğiz
25 Kasım 2021 - 17:44

Kadına Yönelik Şiddetle Omuz Omuza Mücadele Edeceğiz

AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı kadına şiddet ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış Kadına şiddet olarak nitelendirildi.

“Kadına Şiddet Konusunda ki Kararlılığımız Sürüyor”

Ayrıca, Kadına yönelik şiddetin sadece ülkede değil tüm dünyada da bir sorun olduğu ifade edildi. AK Parti İl Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik” ifadesi de yer aldı.

İl Başkanlığı, açıklamanın devamında ise, kadına yönelik şiddet ile mücadele için AK Parti iktidarı süresince hayata geçirilen yasal düzenlemeler dile getirdi.

Yapılan düzenlemeler açıklamada şu şekilde yer aldı;

“2004 yılında Anayasa’da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile ‘Töre Nedeniyle’ ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile ayrıca topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor.

“Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir Vurgusu”

Yazılı açılamanın ilerleyen bölümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın kadına şiddet ile ilgili görüşü de güçlü bir şekilde vurgulanarak, “Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, ŞİDDET kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir”  ibaresi de ayrıca yer aldı.

“Şiddet İle Mücadeleyi Kadın-Erkek Omuz Omuza Sürdüreceğiz”

Açıklamada son olarak, kadına şiddet konusunda verilen mücadelenin kararlılıkla süreceğine işaret eden “AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur.

Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki ayrıca kararlılığımızın en iyi göstergesidir. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, baskı ve ayrıca sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” cümlesi yer aldı.

Haber: M. Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.