Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kadının eğitimsizliği istihdamını önlüyor

Kadının eğitimsizliği istihdamını önlüyor
29 Nisan 2015 - 0:09

Genel

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, kadın işgücü istihdamı ve kadın girişimci sayısındaki azlığın eğitimsizlikten kaynaklandığını söyledi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) yazılı bir açıklama ile; iş dünyasının nitelikli personel bulamaması, kadın işgücü istihdamı ve kadın girişimci sorunlarına dikkat çekti. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki,Yetersiz kadın istihdamı ve kadın girişimci oranımızda, yaşadığımız sosyal sorunlarda, 7 yıl olan eğitim ortalamamızın etkisi var. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli personel sıkıntısını henüz çözebilmiş değiliz” dedi.

Bekki, üniversitelerden mezun olan gençlerin de aranan özelliklerde olmadığını vurguladı.

Bekki, “Eğitim kalitesinin yükseltilmesi konusunda, radikal adımlara acilen ihtiyacımız olduğunu açıkça gözükmektedir.Önümüzdeki dönemde topyekûn ilerleme kaydetmemiz gereken ilk alanımızın mesleki eğitim olması gerektiğine kanaat getirdik” diye konuştu.

BALIKESİR’DE DURUM

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, Balıkesir özelindeki ki duruma da dikkat çekerek:

“Balıkesir’in 2013 yılı işgücüne katılım oranı yüzde 47,2 dir. Bu oran istihdam edilenler ile işsizler toplamının; okul, yurt, huzurevi, hapishane, kışla v.s de ikamet edenler dışında kalan 15 yaş ve üzeri sivil nüfusa oranıdır.

Balıkesir merkezde ekonomik hayatta aktif olan erkek nüfusun toplamının sadece yüzde 20’si civarındaki kadın nüfus, ekonomik olarak aktif durumdadır.

Balıkesir merkezde kendi işini kurmuş olan erkek nüfusun toplamının sadece yüzde 3.5’i civarındaki kadın nüfus, kendi işini kurabilmektedir.

Balıkesir merkezde ücretli çalışan erkek nüfusun toplamının sadece yüzde 23’ü civarındaki kadın, ücretli olarak çalışmaktadır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.