Balıkesir Merhaba Gazetesi

KADININ FENDİ MUHTARI YENDİ

KADININ FENDİ MUHTARI YENDİ
09 Eylül 2014 - 0:07

Genel

KADININ FENDİ MUHTARI YENDİ

– 2’nci Sakarya Mahallesi Muhtarı Türkan Gökgül mahallede başlattığı projelerle gündemden düşmüyor. 22 yıllık muhtar Kadir Biçer’i seçim dönemindeki yarışlarda geride bırakarak fark atan kadın Muhtar, kadının gücü ve birlikteliği İle kazanılamayacak zafer yoktur ‘ dedi.

– Seçim döneminde eski muhtara rakip olan Türkan Gökgül, restleştiğimiz zamanlar oldu. Ben çözüm uzmanıyım, karşımda kim durabilir diyerek mahallesindeki sorunları çözmenin yanında modern hizmeti getireceğini söyledi.

01

 

“MUHTAR olmaya karar verdim. Mahallem seçim döneminde sessiz sedasız bir mahalleydi. ‘Seçimdeyiz’ diyebilen biri olmalıydı” diyerek yola çıkan kadın muhtar 22 yıldır muhtar olan Kadir Tetik dönemini geride bıraktı. Muhtar Gökgül şimdi hizmet ve yenilik zamanı dedi. Mahalledeki kadınları da arkasına alarak seçim yarışına girdi. “Çalmadığım kapı kalmadı” diyen Gökgül, “Kadın toplayıcıdır, Güçlüdür,çözüm üretir ve başarı getirir” diye konuştu.

MUHTAR DEVİRMEK ZOR

MAHALLENİN görevdeki muhtarını devirmek, en zor işlerden bir tanesi. Türkan Gökgül, 4 dönem seçim kazanan eski muhtar Kadir Tetik’i oldukça yüksek bir oy farkıyla geride bırakarak koltuğa oturmuş. Üstelik Tetik, daha önce de 3 dönem bir kadın adayla yarışa girip hepsini farklı kazanan bir isim. Çözüm uzmanı 2. Sakarya’nın yeni muhtarı Gökgül, seçim dönemini unutup ‘Şimdi hizmet zamanı’ diyerek kolları sıvadı.

SORUN ÇÖZME USTASI

10 YILLIK öğretmenlik dönemi ve özel okulda 2 yıl müdür muavinliği yapan Muhtar Türkan Gökgül, aile danışmanlığında da  çalışan tecrü-beli bir kişiliğe sahip. İlk icraatı kitap okuma etkinliği olan Gökgül’ün diğer sosyal etkinliği ikinci el giysilerden ihtiyacı olanların yararlandığı bir market oluşturmak olmuş. Göknul, seçim döneminde modern pazar yeri sözünü veren Başkan Uğur’dan da bu sözünü tutmasını bekliyor. MERHABA’ya konuşan Türkan Gökgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“10 yıllık bir öğretmenlik dönemim oldu.Özel bir okul’da 2 yıl da müdür muavinliği yaptım. Aile Danışmanlığında çalıştım. 5’den sonra 8’e kadar boş bir zamanım var. Bu zamanda da seçim dönemi var. Her yer canlı. Bayraklar var,canlılık var. Bizim mahalleye geliyorum tık yok. Balıkesir’de değilmişiz gibi bizim muhtar rahat seçim olacakmış çalışacakmışım böyle bir derdi yok. Dedim ki 25 bin nüfusun olduğu bir mahallede bir tanede mi yok bu muhtarın karşısına çıkabilecek aday.Muhtarlık cazip hale gelmiş maaşları da artmış.Ben büyüklerime bir danışayım dedim.”Kızım sen yapamazsın dediler.Bugüne kadar kaç kişi uğraştı.Arkanda birileri yoksa hiç bir şey olmaz.Vazgeç” dediler. Eşimde neden yapamayacakmışsın yaparsın dedi. Kadir bey’e geldim.Ben seçmen kağıdımı alacağım dedim.Biliyorsunuz bazı liderler seçim kağıdını almadığı için oy kullanamamış. Karşıma rakip çıkabilir ihtimali ile seçimlerin yaklaşmasını bekledim.Oyumu bölmesin dedim.50 yıldır bu mahalledeyim ben.Kendime ,çevreme güveniyorum.Eski muhtarında oy potansiyeli belli.Belirli bir program içinde evleri dolaştım.Tek tek kendimi tanıttım.Her kapıyı çaldım kendimi anlattım.Sorun çözmeyi severim dedim.Bana güvendiler.Bu güven boşa çıkmayacak.Seçildiğimiz 4 ay içinde yaptıklarıma baktım.5 yılın sonunda bu çalışmaları dosyalar almayacak.”

İMKAN YOKTU ,YARATTIK

“İnsanların en doğal hakkı tatlı dil güler yüz. Ben buyum dedim ve hizmet için geliyorum.Kadınlarımızın birbirine kenetlenmesi diyorum birazda bu çalışmanın sonucuna. Ben yeni projelerimizi üretirken şunu diyorum.Kadın seçmenler çoğunlukta onları destekleyin diyorum hep resmi olmayan kendime göre belirlediğim kadın sayısına göre.Kadınları desteklemek isteyenlerle de karşılaştım. Erkekler duymasın ama dünyayı Kadınlar yönetiyor. Lider ve ekip başarısı bu da.”

OKUL KAPANIRKEN BİZ OKUL AÇTIK

“Geldiğimiz dönemde okulların kapanma dönemi idi.Öğrencilerin ve velilerin daha çok eğitime katılım yapmadığı döneme denk geldi. Okul bitiş döneminde Heves daha düşük olur. Bu dönemde gençlik merkezinde ‘gençlik ve bağımlılık konusunda seminer vardı.Ne olursa olsun ben bunu mahallemde hemen aldırmalıyım dedim. 65 kişiye okulda bu eğitimi aldırdık.İl Halk Kütüphanesiyle kitap okuma konusundaki belirli sınır okumayı zorlaştırıyor.Benim bile başıma gelmiştir orada 15 gün içinde kitabı getir ifadesini doğru bulmuyorum.Kitap özgürdür.3 kitap geri getirme kara listeye konursun.Mahallemde bir kütüphane olsun istedim.Karesi Belediyesi de bu konuda bana destek oldu.İnsanları alıştırmak için kitap okuma yarışması düzenleyelim dedik.Ramazan ayı boyunca etkinlik sürdü.106 çocuk kitap okudu.Emirhan Koruyan birinci oldu 102 kitap okuyarak.Günde 56 kişiye kitap verip kitap almışız. Ücretsiz alışveriş merkezimizi faal hale getirdik.Bugüne kadar 3evimizi dayayıp döşedik.ikinci el giysilerimizden ihtiyacı olanlar gelip alabiliyor.Ana bayii gibi olduk diyebilirim ücretsiz alışveriş konusunda.”

EDİP UĞUR SÖZ VERDİ BEKLİYORUZ

“Bizim Pazaryeri sorunumuz vardı. Eskiden beri mahallede sıkışık bir şekilde pazar alışverişini yapar.Halk, pazaryeri istiyor. Seçim döneminde verilen bir sözdü bu, seçim sonrasında biz peşini bırakmadık. Yıllardan buyana pazar alışverişlerini yaparken bir sıkışıklık olur. İmza kampanyası başlattık. 3 bin İmza Topladık. Muhtarım sen ver kağıdı biz imzalatalım diyenler oldu bende sayıların girişini yaptım. Modern pazar yerlerimizin olması gerekiyor.Kanuni olarak açık pazar yeri kalmayacak deniyor bizim mahallemizde neden güzel bir pazaryeri geniş ferah bir yerde olmasın.

Okul öncesi öğretmenliği yaptığım için ben çocukların okula giriş dönemlerini iyi bilirim.Bunun için muhtarlığımın yeri küçük. Buraya anne babası ile gelen çocuklar oluyor. Bir masa bir kağıt resim yapmalarına olanak sağlayacak ve teşvik edici materyaller koyacağım.Çocuk da diyecek ki anne ben okula gideceğim. Kütüphaneyi genişletmek istiyorum.İnsanların talepleri var.Özel görüşmek isteyenler oluyor.2 odalı,banyosu olan bir muhtar yerim olsun .Bizimle yapılan bir toplantıda ben çeşmem yok.WC,lavabom olsun demiştim.Edip bey de banyoda olsun mu diye sordu.Neden olmasın dedim. Çalışmaların yayılması için bunlar olmalı.Avrupa’da minderlerde her yerde bir kitap bir çocuk vardır.Kitap dediğin sandalye masada olmamalı sadece. Kitap dediğin yastık altında,sehpada elinin uzattığı her yerde olmalıdır.

Yeşil alanımız yok. Misafirlerimiz oluyor. Bir çay bahçemiz olsun ki bu sorunları da aşalım.Yeri belediyeye bıraktık.Her mahallede olan bir şey bu. Bizde de olmalı geniş bir yer olsun istiyoruz.Küçük yerler her yerde var.modern bir yer olmalı.

Gençlik merkezi ile irtibatlı çalışıyor ve onların projelerini destekliyoruz. Sakarya ilköğretim okulunun tel örgülü bir spor sahası vardı. Orada kadınlar içinde bir alan olmalı.Açıkta yürüyüş güzel fakat spor dediğimizde gelip geçen bakmasın rahat hareket edebilmek için kapalı bir alanda olsun istedik. Bu konuda gençlik merkezi destek oldu ve burayı kadınlar kullanabilecek hale geldi.

Bahçelievler ve Paşaalanı kadınları gibi değil bizim kadınlarımız fazla çalışmaz.Okuma konusunda biraz gerideyiz.Kadınlar evde para kazanır hale gelebilmeli.Sebze ve meyve konusunda ürünlerimiz var. Kadınlar evde yapıp bunları satabilir. Kursalar düzenleyip evde nasıl para kanabiliriz evde hazırladığımız damak lezzetlerini insanlara nasıl sunabiliriz bu konuda çalışmalarımız olacak. Bir meyve suyu fabrikamız yok,salça,turşu fabrikaları varsa diğeri de olmalı.’El emeğinden ev yemeğine’ adlı bir proje adı altında çalışacağız. Kadın önce kursa gidecek. Kurs sonunda, ev yapımı turşu, salça ne varsa marketlerde yer açtıracağız. Onlarında kazanma şansları var.İmkanlar yaratılmalı.”

MEKTUP OKUNDU MU MEÇHUL…

“Başbakanın şimdiki cumhurbaşkanımızın Balıkesir’e gelişinde  projemi duyurmam lazım dedim. Kendime bir büyük arıyorum.Valimizle görüştüm. Kadınlar hastalandı mı aç açıkta kalıyor. Mahallemde balık yiyenlerden ziyade, balık tutanları görmek istiyorum dedim.Partiye gittim.Benimle ilgilenmediler. Mahmut Poyrazlı sen mektup yaz ver biz ulaştırırız dedi.Açık olsun bizde görelim ne yazdığını dediler tamam dedim.Bu bana sağlıklı gelmedi.Ya okumazsa .Edip bey’le görüşmeye gittim. Danışmanı varmış İsmail Özkan onunla görüştüm. Projeyi basın önünde destekliyorum desin bana o yeter dedim. Bana bak burada biri daha oda istiyor görüşmek sende istiyorsun görüşmek. dedi. Ben 10bin seçmen ve 5 bin kadın adına buradayım dedim. Kendim için değil deyince Edip bey durakladı.Ertesi gün mektubu yazdım tek tek herkese verdim.Kendime de örnek aldım. Partiye gittim. Mahmut bey’le asansörde karşılaştık mektubu verdim. Mitinge hazırlandık.Kadınlarla birlikte toplandık,mektubun bir örneğini de aldık. Korumalar mektupları topluyordu ona da verdik.Ama okudu mu okumadı mı Meçhul…”

CUMHURBAŞKANI’NIN BİR SÖZÜ VAR

“Cumhurbaşkanımızın’ Kadın girişimcilere yüzde 10 destek ve pozitif ayrımcılık yapacağım diye bir sözü var.Projeye başladığımızda başbakandı fakat biz kazanacağından emindik ve mektubu cumhurbaşkanım diye hazırlamıştık.

Okulların bitiminde okullar bizim olacak yer sorunumuz yok.Okuma bilmeyen kalmayacak mahallemizde 34 kişiyi tespit ettik.Kurs açacağız onlar için gelmek istemeyenlerin, tostları çayları benden.futbol takımı için gençler istekte bulundu.Kulüp bilmediğim bir iş atıl vaziyetteki bir kulübü bulup onu almayı düşünüyoruz. Tatlıpınarspor’u devralabiliriz.Anlaştığımız anda Sakaryaspor’da liglerdeki yerini inşallah alacak.

Bir kadın olarak ben diyorum ki kadın erkek bu dünyada bir artıları olsun ve hizmet anlamında da bir karşılık olsun.Herkes bir değil.Öyle olsa koyuna çoban bulunmaz.Kadınlara sonsuz güvenim var.Onlar istedi mi olur.”

HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.