Balıkesir Merhaba Gazetesi

KADINLAR GÜNÜ KUTLANIYOR PEKİ KADINLAR NE İSTİYOR?

KADINLAR GÜNÜ KUTLANIYOR PEKİ KADINLAR NE İSTİYOR?
50
07 Mart 2019 - 18:59

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Balıkesir’de de çeşitli aktivitelerle kutlandı. MERHABA’ya açıklamalarda bulunan kadınlar adalet, eşitlik ve şiddetin olmadığı bir yaşam dilediler. İşte kadınlarımız…

Balıkesir Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Aysel Şahin, “Balıkesir Kadın Platformu olarak; siyasal düşünce, dini inanç, vicdan, yaş gibi hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm kadınların bütün insan haklarını temel özgürlüklerini eşit kullanma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda platform bileşenleri ile bir araya gelerek basın açıklamaları, etkinlikler, kadın mitingleri ve paneller gibi bir dizi etkinlik yapacağız. Burada amaç kadın sorunlarına dikkat çekip çözüm önerileri getirmek olacak. Ayrıca kadın haklarını kısıtlayan yasalar çıktığı zamanda platform olarak bir araya gelip tepkimizi kamuoyu önünde dile getiriyoruz. Kadınlar iş yerinde mobbing, ücret dağılımında eşitsizlik, ucuz iş gücü, şiddet ve ayrımcılık gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Kadına yönelik şiddetin kaynağı ise eşitsizlik ve ayrımcılık. Kadınların daha iyi şartlarda çalışmaları ve yaşamaları için eşit işe eşit ücret sağlanmalı. İşyerinde şiddeti, ayrımcılığı önleyen düzenlemeler yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

“KADIN GİBİ YAPARIZ”

Hilal Rüzgar (İnşaat Mühendisliği Öğrencisi-23): Kadınlar olarak büyük bir mücadelenin içindeyiz. Çocukluğumuzdan itibaren yetiştirilirken hep aman sen kızsın dışarı çıkma, kız dediğin bunu mu yapar gibi baskılarla büyütülüyoruz. Sonra gerek okul gerekse iş hayatında zorluklar ve adaletsizliklerle karşı karşıya kalıyoruz. Reklamlarda bile ‘Adam gibi, erkek işi’ diye kadınlar baskılanıyor. Herşeyden önce konuştuğumuz dili değiştirmeliyiz.

Çağla Terak (İnşaat Mühendisliği Öğrencisi-23): Aslında büyük önyargılar var. Kadın bir şey yapamaz. Kadından inşaat mühendisi mi olur gibi söylemlerle kadınlar aşağılanıyor. Beceriksizmiş gibi görülüyor. Ama aslında öyle değil. Kadınlar oldukça bilinçli. Kadınlar, çocuklarını eğitir ve toplumu yetiştirir. Kadınlar iş hayatında daha fazla olmalılar. Çünkü titiz ve dikkatliler aslında aranan elemanlar ama ne yazık ki bu üstün meziyetlerine rağmen gördükleri muamele çok kötü.

Sakine Bulut (İnşaat Mühendisliği Öğrencisi 23): Kadın her zaman daha prensipli ve toparlayıcı. Mesela aileyi bir arada tutan unsur annedir. Ailedeki yönlendirmesi ile dahi hayatta bir düzen sağlıyor. Bir kadın hayatı değiştirir, yeter ki istesin.

“KADIN ÇALIŞIP ÜRETMELİ”

Gönül Yarış (Emekli Öğretmen): Biz savaşsız, sömürüsüz, kadınların öldürülmediği bir Türkiye istiyoruz. 8 Mart’ta güldüğümüz, mutlulukla yaşadığımız bir Türkiye istiyoruz.
Nuriye Aygül (Ev Hanımı): Kadınlar çalışsınlar. Ev ekonomisine yardımcı olsunlar. Hayat pahalılaştı. Kadınlar da artık kendi ayakları üzerinde durmalılar.
Menekşe Köşe (Ev Hanımı): Kendi el emeğimle çalışmalar yapıyoruz. Ev ekonomisine katkı sağlıyorum. Evde boş durmak olmaz. Gençlerimiz de çalışmalı. Ben ilkokulu okudum. Okuma yazmam az var. İmkanım olsa mesleğim olsun isterdim. Ama yine de çok şükür. Kadınlarımız eziyet çeke çeke ölüyorlar. Kadınlarımız mutlu olsunlar.
Medine Aslan (Ev Hanımı): Ben çocuklarımı okutmak için gece gündüz demedim çalıştım. Kadınlar dertli. Ülkemizin bolluk bereket içinde olmasını istiyoruz. Herşey pahalı. Kadınlar şiddet görüp öldürülüyor. Yasalar kadınları korumalı. Biz kadınlar için yaşanır bir ülke, dünya istiyoruz. Nihan Merve Yılmaz

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.