Balıkesir Merhaba Gazetesi

KALBİNİZE İYİ BAKIN

KALBİNİZE İYİ BAKIN
12 Ocak 2015 - 0:05

Genel

Son yıllarda araştırmalara göre kalp sağlığı riski diğer hastalıklara göre daha fazla artmaktadır. Özellikle kalbe giden damarlarda ki tıkanıklıklar için başvurularda gözle görülür yükselmeler olmaktadır. Halk arasında kalbi duygusal bir organ olarak tanımlasak ta damar tıkanıklığının sebepleri arasında duygusal travmaları bile belirtebiliriz. Alkol, sigara, düzensiz beslenme, sağlıksız spor veya spor yapmama gibi nedenler kalp damar tıkanıklığını tetikleyen faktörler arasında yer alabilmektedir. Tabi başta Amerika’nın sorunu olup tüm dünyada gözlemlenmekte olan Obezite bunların en başında gelmektedir. Tabi kimseyi bazen suçlayamayız sağlıklı insanlarda da görülme riski son yıllarda fazla olmaktadır. Bunun nedenleri güncel olarak her geçen gün araştırılmaktadır. Bazı temel hastalılar da tıkanıklığı tetikleyebilir.

KALBİMİZE VERDİĞİMİZ 11 ZARAR ;  

1. Geç kalkıp geç yemek.
2. Acıkmadan yemek.
3. Yatmadan önce yemek.
4. Kötü beslenmek.
5. Sürekli oturmak, hareketsiz kalmak.
6. Spor yapmamak.
7. Sürekli aşırı strese maruz kalmak.
8. Yağ dokusu artışı ile kilo almak.
9. Aşırı alkol tüketmek.
10. Sigara içmek.
11. Kalbimizi bir şikayet oluncaya kadar hiç aklımıza getirmemek.

 Kalp Sağlığımız İçin ;

 ALIÇ ÇİÇEĞİ

Alıç çiçek ve yaprakları genellikle birlikte kullanılır ve birebir karıştırılır. Alıç çiçek ve yaprakları çay, ekstre ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Alıcın meyvesi ise tentür yapımında kullanılır. Alıcın bilinen 1000 türü vardır ve bunlardan Dişli Alıç; Crataegus monogyna, Loplu Alıç; Crataegus laevigata ayrım yapılmadan kullanılır. Bu iki türün haricindeki Alıç türleri de kullanılabilir, fakat etkileri oldukça düşüktür. Alıç çiçek ve yaprağının kalp zafiyetine karşı kullanılması oldukça eskidir fakat ilk klinik araştırmasını E.Assmann 1930 yılında gerçekleştirmiş ve onu diğer araştırmalar takip etmiştir.

Etken madde bileşimi ; Flavonitler %1,5-2, Procynidin türevleri %2-3, Organik asitler,  Triterpencarbonik asitler, Aminler,  Xanthin türevleri, Vitaminler ve mineraller özellikle Potasyum içerir.

Alıç ekstresi (Alıç yaprak ve çiçek ekstresi) başta; koroner yetmezliği, kalp çarpıntısı, güç kaybı (kalbin beslenememesi nedeni ile), göğüs sıkışması, kalp atışlarında anormallik (aritmi=kalp ritim bozuklukları), nefes darlığı, hemen yorulma, vücudun su toplaması (ödem) ve gece nefes darlığı gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. Bütün bu rahatsızlıklar kalp zafiyeti sonucu ortaya çıkarlar.

Kullanımı; her bardak çay için iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Son yıllarda piyasa fermante olarak satılan alıç sirkesi ise etken olarak hastalıkta kullanılabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.