Balıkesir Merhaba Gazetesi

KALİTE İÇİN RAHATSIZ ETTİK

KALİTE İÇİN RAHATSIZ ETTİK
19 Ocak 2015 - 0:14

Genel

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Nazmi Başaran hastanede yapılan tadilatlar için MERHABA ya konuştu. Hasta ve hasta yakınlarının rahatsızlık duyduğunu fakat bu rahatsızlığın geçici olduğunu söyleyen Başhekim, ‘ tadilat bittiğinde memnun olacaklar’ dedi.
Başhekim Başaran, ‘ 50 yıllık bir hastanede hizmet veriyoruz. Sağlık önemli ve hastalarımızın sağlık kriterlerine uygun standartlarda hizmet almaları Bakanlığımızın olmazda olmazı. İyileştirme amaçlı çalışmaların neden olduğu rahatsızlıkların asgari düzeyde yaşanması için çok daha dikkatli olacağız.’ dedi.

‘’Geçici olarak verdiğimiz bir rahatsızlık var. Tadilat bittiğinde hastalarımız daha iyi hizmet alacakları için memnun olacaklardır. Empati yaptık. Kendimiz hasta olsak bu odalarda kalsak dedik ve bu düşünceden hareketle tadilat yapalım kriterlere uygun hale getirelim istedik.’’
DAHA İYİ HİZMET İÇİN TADİLAT GEREKLİYDİ
Tadilatların hastalara daha iyi hizmet vermek için yapıldığını belirten Başhekim Başaran, ‘ Empati yapıyoruz. Kendimiz hasta olsak bu odalarda yatar mıyız? Diyerek odaları Sağlıkta Kalite Standartlarına uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bakanlığımız standartların uygunluğu konusunda oldukça hassas. Yeter ki hastalarımız kalite standartlarına uygun bir şekilde sağlık bulsun.’ dedi. Op. Dr. Nazmi Başaran, Bizler bütün Türkiye Cumhuriyeti halkına hizmet eden idarecileriz. Sağlık hizmeti en önemli ve önde gelen hizmetlerden biri diyerek sağlığın önemine vurgu yaptı. Verilen hizmetinde sağlıklı bir şekilde verilebilmesi için hastaları önemsemek ve onları hastanede kaldıkları odalarda da uygun kriterlerle iyileştirip evlerine sağlıkla göndermek gerek diyerek şöyle devam etti: Sağlık Hizmetlerini yerine getirirken Sağlık Bakanlığımızın, Sağlıkta Hizmet Kalite Standartları kriterlerine göre bu hizmetleri vermek zorundayız. Bu standartlara uygun olan hastaneler ve olmayan hastanelerimiz var. Bizim hastanemiz ise 50 yıllık bir hastane olduğu için bu kıstaslara uygun olmayan hastanelerden birisi. Örneğin özel odalar da dâhil birçok odamızın kapı genişliği 90 cm. Oysa kalite standartlarına uygun olan hasta yataklarının genişliği 110 cm. Bu hastaların nakli gerektiği ya da acil nakil gerektiren durumlarda sıkıntı yaratan bir durum. Zira hastayı yatağı ile nakli kapı genişliği nedeni ile mümkün olmuyor. Bizim amacımızda hastaneyi bu standartlara uygun hale getirmeye çalışmak. Yaşanan rahatsızlıklarda bu yüzdendir. Mutlaka bir takım ameliyatlarda da komplikasyonlarımız olur. Hastanemizde yapılmış olan tadilatlarla da çevreye rahatsızlık vermiş olabiliriz. Fakat bunlar geçici rahatsızlıklar. Tadilatlar bittiğinde eminim ki vatandaşlarımız eskisinden çok daha fazla memnun olacaklar. Buna inanıyorum.
NİTELİKLİ HASTA ODASI YOK
Başhekim Op. Dr. Nazmi Başaran nitelikli oda haline getirmek için yapılan tadilatların iki aya kadar tamamlanacağını söyledi. Başaran ‘ Yaptığımız tadilatlarda da hijyen kuralları çerçevesinde hastanemizi daha iyi hale getirmek amacı ile yapılıyor. Aynı zamanda konforu da getirmeye çalışıyoruz. Ama hastanemiz eski bir hastane olduğu için odalarımız nitelikli hastane odaları değil. Nitelikli oda haline getirebilmemiz içinde bu çalışmaları yapmamız gerekiyor. Kullanılan temizlik alanlarını tuvaletleri, lavaboları yenilemeye çalışıyoruz.’ dedi.
TAŞINACAK OLSA BİLE TADİLAT GEREKİR ÇÜNKÜ HASTA HEP VAR
Hastanemiz ileride taşınacak olabilir belki. Ama bu şu anda verdiğimiz hizmetin kalitesiz olmasına neden olamaz. Önemli olan şuandaki hali uygun olmadığı için bu odalarda hasta olarak yatarsak uygun mu değil mi sorusu. Empati yaptığımızda bunu anlıyor ve hastalarımıza daha iyi hizmet vermek için binanın tadilatlarını yapalım diyoruz. Diyelim ki 3-4 sene sonra hastane taşınacak 3 sene boyunca yatacak olan hastalara iyi hizmetle görevliyiz. Yatan hastalar kendilerini nasıl hissediyor empati yapıyoruz tadilat kararını bunun için alıyoruz. Kendimiz olsak bu odalarda yatmayız hastalarda aynı şekilde standartlara uygun odalarda yatabilmeli. Çalışmalar hastalarımız için yapılıyor. Yapılan çalışmalarda da geçici olarak elbette ki bir takım rahatsızlıklar verilmiş olabilir. Bu bağlamda Gazeteniz olarak Gösterdiğiniz duyarlılık içinde teşekkür ediyoruz.
TADİLAT BİTECEK HASTA RAHAT EDECEK
Personelimizi de bilgilendiriyoruz asgari düzeyde hastalarımızı rahatsız etmeden en az etkilenecek şekilde çalışmalarımızı yapma gayretinde olacağımızı bir araya gelerek konuşuyoruz. Bilgilendiriyoruz. Tadilatlarımızda 2 aya kadar tamamlanmış olacak. Hizmeti bu tadilata rağmen durdurmadık. Hastalarımıza hizmeti sürdürüyoruz. Hasta iletişim birimimiz var. Hasta yakınlarımız, hastalarımız buradan bilgi alabilir. Buradan bir Sonuç alamazlarsa hiç duraksamadan bana gelsinler kapım her an onlar için açık. Şayet bir sorun veya şikâyet varsa bunu çözmek ve aşmak bizim işimiz. Sorun varsa mutlaka aşılır.
ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.