Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kalite Yarışması

Kalite Yarışması
14 Mart 2016 - 0:06

Genel

“Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması”

 

Zeytin Dostu Derneği tarafından bu yıl 9. su düzenlenen Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması Burhaniye’de yapılan panel ile start aldı.

 

Burhaniye Belediyesi Reha Yurdakul Salonu’nda düzenlenen zeytin ve zeytinyağı paneli Burhaniyeliler tarafından ilgi gördü. Yunanistan, İtalya ve Tayvan’dan katılan, konularında uzman zeytinyağı tadımcıları, Burhaniyeliler ile deneyimlerini paylaştılar. Zeytinyağı kalitelerinin ve dünyaya ihracatı hakkında bilgiler veren konuklar Körfez zeytinyağlarının da kalitesinin oldukça yüksek oluğunu vurguladılar.

 

“TAYVAN VE ÇİNLİLER ZEYTİNYAĞINI BİLMİYOR”

 

Tüm katılımcı uzmanlar zeytinyağının sağlık açsından faydalarına dikkat çekerken dünya çapında hala çok fazla kullanılmadığını ve bu kullanımın arttırılması gerektiğini vurguladı. Üreticilerin bu konuda daha fazla bilinçlenmesi üzerinde duran uzmanlar kendi ülkelerindeki zeytin ve zeytinyağı sektörlerini anlatırlarken en fazla dikkat çeken Tayvan’dan gelen ünlü tadımcı Ellen Wu oldu. Çin’de Akdeniz İklimine sahip bir bölgede 10 bin ağaç zeytin olduğunu ancak 10 senedir herhangi bir ürün alınmadığını söyleyen Ellen Wu Tayvan ve Çinlilerin zeytinyağını hiç bilmediklerini vurguladı. Türkiye yağlarının kalitesini vurgulayarak eğitimlerine Türk yağlarını da katacağını söyleyen Ellen Wu kendi bölgesinde inşalara zeytinyağını anlatmaya devam edeceğini vurguladı.

Panelde konuşma yapan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Bütün uğraşımız Burhaniye’mizin Körfezimizin zeytinyağını tanıtmak, Bu bölgede, birçoğumuzun geçim kaynağını sağladığı zeytin ve zeytinyağı konusunda uğraş vererek insanlarımızın biraz daha fazla kazanması için uğraşıyoruz. Bunun içinde bütün imkanlardan faydalanarak siz değerli halkımıza bu konuda da hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi. Panelin sonunda Zeytinyağı tadımı yapılarak, tadım konusunda bilinmeyenleri halka aktaran uzmanlar sorulan sorulara da cevap verdi. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ve Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner ünlü zeytinyağı tadımcılara katılım belgesi ve çiçekle teşekkür ederken Başkan Uysal Burhaniye Belediyesi Zeytinyağlarından tadımcılara hediye etti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.