Balıkesir Merhaba Gazetesi

KALİTENİN SEBEBİ ZEYTİN SİNEĞİ İLE MÜCADELE

KALİTENİN SEBEBİ ZEYTİN SİNEĞİ İLE MÜCADELE
18 Şubat 2015 - 0:11

Genel

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Gurubu Başkanı Mehmet Semerci “Bu yıl zeytin üreticisinin bayramı sayılır. Geçen yıla nazaran fiyatların yüzde 100  artması  zeytin üreticisine bayram  yaptırıyor”  dedi .

Semerci,  özellikle sofralık zeytine talebin fazla olması nedeniyle bölgede ve Türkiye genelinde 10 -12 yıldan bu yana büyük sıkıntılar içinde olan zeytin üreticisini hayli rahatlattı  dile getirerek, üreticinin elindeki ürünü hala  piyasaya çıkarmadığını söyledi. Semerci bölgedeki üreticinin elinde bulunan yaklaşık 15 bin ton sızma zeytin yağı olduğunu belirterek “Zamanla bu yağlar piyasaya sürülecek ve o zaman fiyat artışları durabilir” dedi.

Fiyatların yüksek oluşunun başka bir nedeninin de yurt dışı üretimin azlığından kaynaklandığını kaydeden Semerci “Dünyada  zeytin yağı üretimi 3 milyon ton olması gerekirken bu yıl 2 milyon ton civarında yağ üretildi. Bu da piyasaların yükselmesine neden oldu” dedi.

Zeytinyağı  Tanıtım Gurubu  başkanı  Mehmet Semerci  “Dünya genelinde zeytin yağının az olmasına rağmen  bölgemizde  yaşanan bu bayramın  bir tek nedeni  var oda  zeytin sineğiyle  edilen mücadele.  Zeytin sineğiyle kim mücadele ediyorsa ona teşekkür edilmeli. üreticinin  yıllardır çektiği  sıkıntıların bu yıl tekrarlanmaması önemlidir. Zeytin sineği  ile yapılan mücadele konusunu biraz açmak gerekirse  Ezine yöresinden gelen yağların içerisinde 45- 50  asit yağlar vardı. Bu bölgede zeytin sineği mücadelesinin yapılmadığını gösteriyor. Bölgemizin  yağ kalitesinin artmasında  az da olsa  bu mücadele gösterilebilir” diye konuştu. Semerci son olarak “Körfez bölgesinde 30 bin üretici ve 10 milyon zeytin ağacıyla marka olan zeytin ve  özellikle zeytin yağımız bir çok ülkede yapılan yarışmalarda altın madalya  aldı” açıklamasında bulundu. AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.