Balıkesir Merhaba Gazetesi

KALP KRİZİ

KALP KRİZİ
Uzm. Dr. İlyas Yıldıran( ilyasyildiran@gazetemerhaba.com )
02 Ağustos 2017 - 17:07

Kalbimiz besleyen damarların bir bölümünün daralması veya tıkanması sonucu kalp kasının yeterince oksijen almaması sonucu kalp kasında oluşan bozukluğu kalp krizi olarak adlandırırız. Dünyada ve Türkiye’de  en sık görülen ölüm nedenlerindendir. Genellikle aniden başlayan boyuna omuza ve sol kola yayılan bazen de sadece karın ağrısı şeklinde algılanan soğuk terleme endişe ölüm korkusu ile birlikte olan bir tablo olarak karşımıza çıkar. Bazen ön bulguları olabilir. Çabuk yorulma yokuş yukarı çıkarken veya  uzun süren yürüyüşte veya yemeklerden göğüste sıkışma hissi,ağrı çarpıntı, bulantı gibi şikayetler kalp damarlarında sorun olduğunun belirtisi olarak karşımıza çıkar.Kalp krizi oluşunca hastaların bir kısmını olay anında kaybederiz.Bir kısmı hastaneye geldiğinde ilk saatlerde veya ilk günde kaybedilir. Bir kısmının da yapılan müdahaleler ve tedavi yöntemleri ile hayata döndürürüz.

Göğüste sıkışma hissi ağrı(Sol kola veya çeneye yayılan)soğuk terleme,bulantı,nefes darlığı,başdönmesi,öksürük,bayılma,aşırı halsizlik gibi şikayetler olunca hiç zaman kaybetmeden ideali  invazif kardiyoloji merkezinin bulunduğu hastaneye müracaat edilmelidir.40 yaş üstü erkekle,menepoz sonrası kadınlar,şişmanlar,şeker ve tansiyon hastaları,ailesi,kolestrol metebolizmaları bozuk hastalar ve ailelerinde yaygın kalp hastalığı öyküsü olanlar kalp hastalığı için risk grubu oluştururlar.

Kalp krizinde ölüm nedeni;Kalp kasında kasılma gücünün  düşmesine bağlı gelişen kalp yetmezliği, oluşan ciddi ritim bozuklukları kalp kasında yırtılma gibi sebepler sayılabilir. Kalp krizinde erken ve uygun müdahale çok önemlidir. Kalp kasında hasar oluşmadan tıkalı damara yapılacak olan müdahale kişinin  hem hayatını kurtarır hem de kalp krizinin komplikasyonundan korunmuş olur.Bu yüzden kalp krizi şüphesi olduğunda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

Kalp krizinden korunmak için;

  • Sigarayı bırakın
  • Kolestrolünüz yüksekse düşürün
  • Kötü huylu kolestrol dediğimiz LDL: 100 mg altında olmalı.
  • Yüksek tansiyonu kontrol altında tutun
  • Düzenli ekzersiz yapın
  • Uykunuz düzenli olsun
  • Stresten uzak durun
  • Risk grubunda iseniz günlük 100 mg asprin alın
  • Belli aralıklarla sağlığınızı kontrol ettirin,

Hastalığın nedenleri içinde değiştiremeyeceğimiz nedenler olsada bir kısmını değiştirmek bizim elimizde en azından elimizde olan riskleri yok edebilmek dileği ile hepinize sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.

 

Uzm.Dr.İlyas YILDIRAN

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.