Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kamil Saka’Edremit Belediyesi’nin malları talan ediliyor’

Kamil Saka’Edremit Belediyesi’nin malları talan ediliyor’
13 Kasım 2014 - 0:17

Genel

Edremit Belediyesi’ne ait bazı yerlerin Büyükşehir Belediyesi’ne devir edilmesine Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka karşı çıkıyor.

BALIKESİR’DE 6360 sayılı yasa gereği Büyükşehir uygulamasına geçilmesinin ardından kapatılan belde ve köylerin malların Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri arasında paylaştırılması hususunda konuşan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka “Talan ordusu gibi Edremit’in mallarını talan edebilme sevdasındalar. Ancak yasalar çerçevesinde sonuna kadar mücadele ederek Edremit halkının olan mallara sahip çıkacağız” yorumunu yaptı.

Kasım Ayı Belediye Meclisi öncesi konuşan Saka, daha önce yapılan devir ve paylaşımlardan sonra yeniden bir komisyon kurularak bu komisyonca Edremit belediyesi Zeytinli ve Altınoluk Şube hizmet binaları dahil olmak üzere 14 yerin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde devredilmesine tepki göstererek bu kararlara itiraz ederek imza dahi atmadığını söyledi. Saka, yasal yollara başvuracaklarını ve Balıkesir’de yeni bir baştan tasfiye komisyonunun kurulduğuna dikkat çekerek, BASKİ’nin bahane edilerek 14 yerin Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin sağlandığını açıkladı. ‘Belki lazım olur’ düşüncesiyle bu yerlerin alındığını kaydeden Saka, Edremitin Balıkesir’den bakıldığında talan edilecek bir yer gibi algılandığını iddia etti.

Büyükşehrin bazı çalışanlarının da talan ordularının askerleri gibi çalıştığını söyleyen Saka bu kişilerin “Nasıl alırız” hesabı ile yatıp kalktıklarına dikkat çekti. “Bu gidişle Zeytinli’de masayı koltuğunu çadırın altına koyarak hizmet vereceğiz” diyen Saka, “Bugün yapılan olay iyi niyetli yaklaşımımıza karşılık, hakikaten art niyetli, tamamıyla Edremit’e yönelik, hiçbir parti ayrımı gözetmeden Zeytinli’deki bu malların talan edilmesi vicdanları sızlatmıştır. Zeytinlili AKP’li Meclis Üyemiz Sayın Nihat Sönmez’in de vicdanını sızlatmıştır. Orası Zeytinli halkının yani Edremit’in malıdır. Edremit’in malının bazıları tarafından bu derece talan edilmesi ne etik olarak, ne vicdani olarak ne de yasal olarak mümkün değildir. Yasalarla buna karşı çıkacağız.

Benim siyasi anlayışım, bu tür kurumların yasalar karşısında birbirini kırmasıyla değil, aksine iş birliği içinde halka hizmet etmesi gereken kurumlar olduğuna inanıyorum. Edip başkanla daha önceki görüşmemizde, Altınoluk’taki hizmet binası ilk tasfiye komisyonunda ortak kullanıma ayrılmış ve bu hizmet binasının yaklaşık 300 metrekaresinin kişinin mülkiyetinde olduğunu, bunu beraberce istimlak etmek suretiyle ortak kullanımdaki bu binanın hizmette nasıl paylaşılacağını konusunu çözüme kavuşturalım dediğimde, “haklısın, talimat verelim, bunu uygulamaya sokalım” demişti. Ancak, bugünde maalesef Sayın Vali Yardımcımız başkanlığında oluşturulan kurul, Edremit’in mallarını leblebi gibi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne verdi. Ne olursa olsun Türkiye’de yasaların olduğunu, Türkiye’de adaletin olduğunu da biz yasalar çerçevesinde sonuna kadar savaşarak göstereceğimize inanıyorum” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.