Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kamu Emekçileri Enflasyon Korumalı Maaş İstiyor

Kamu Emekçileri Enflasyon Korumalı Maaş İstiyor
23 Haziran 2022 - 16:37

Kamu Emekçileri Enflasyon Korumalı Maaş İstiyor

 

Kamu Emekçileri “enflasyon korumalı maaş istiyoruz”  konulu bir basın açıklaması yaptı. Balıkesir Adalet Sarayı önünde yapılan basın açıklamasını Armağan Şeker okudu.

 

Büro Emekçileri Sendikası Balıkesir şubesi tarafından gerçekleştirilen açıklama öğle saatlerinde yapıldı. Açıklamada,  “1990 yılından bu yana Kamu Emekçilerinin ekonomik demokratik hakları için mücadele ediyoruz. 30 yılı aşan bu dönemde sayısız eylem ve etkinlik yaptık, örgütlenme hakkı talebiyle çıktığımız yolda toplu sözleşme ve grev hakkı için mücadelemizi bugün de sürdürüyoruz ”denildi.

“İnsanca Yaşam Talebimiz Var”

Açıklamada Şeker,“ Eğitim Sağlık ve sosyal güvenlik başta olmak üzere kamu hizmetlerinin piyasalaşması, Kamu Emekçileri arasındaki ücret adaletsizliği Adaletsiz ek gösterge sistemi, Kamuya işe alım ve kamuda yapılan görevde yükselme sınavlarında mülakat sınavları marifetiyle yaşanan haksızlık istemiyoruz” dedi. Armağan ayrıca, Emekli yaşının yükseltilmesi, emekli maaşlarının düşüklüğü, Kamuda siyasi kadrolaşma, liyakat sistemine, Güvencesiz çalışma rejimlerine karşı, iş güvencesine, Sözleşmeli Çalışmaya karşı, kadrolu çalışmaya, Kamu emekçilerinin insanca yaşam talepleri ile birlikte barış içerisinde demokratik bir ülkede eşit ve özgür yurttaşlık için mücadele ediyoruz” dedi.

“ENFLASYON TAHMİNLERİ TUTMUYOR”

“Asgari ücrete ve kamu emekçilerine yapılan maaş zamlarının satın alma gücü açısından korunması hükümetin görevi. Altı ay ya da bir yıl sonra gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamları üzerinden verilen farkları zam diye sunmak, Enflasyon tahminlerini tutturamayan, siyasi iktidarın TÜİK eliyle enflasyon rakamlarını maniple etmek yerine enflasyondan kaynaklı kayıplarımızın bir sonraki ay karşılanması gerekir.”

ACİL TALEPLER DİLE GETİRİLDİ

Büro Emekçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamada ”Emekçilerin işe gitmek için katlandığı maliyetlerin başında gelen ulaşım ve öğlen yemeği giderlerinin payı oransal olarak giderek artıyor, metropollerde ve turistik il ve ilçelerde konut kiraları neredeyse maaş tutarına yaklaşmış durumda, çalışan anne ve babaların çocukları için kreşlerin yanından bile geçemiyor” denildi . Acil olan taleplerimiz var denilen açıklamada talepler şöyle sıralandı: Ekonomik kayıplarımızın karşılanması için yeniden toplu sözleşme masası kurulsun. İlk işe alımlar dâhil mülakat haksızlığına son verilsin, liyakat esas alınsın. Ek ödemeler temel ücrete dâhil edilsin. Adil bir ek gösterge düzenlemesi yapılsın ve tüm Büro Emekçilerine 3600 ek gösterge verilsin. Ücretsiz, nitelikli öğlen yemeği ve yol ücreti verilsin. Astronomik kira artışlarına karşı bütün çalışanlara kira yardımı verilsin. Banka promosyonları tüm çalışanlara eşit dağıtılsın ve Sözleşmeli çalışanlar kadroya alınsın. HABER: YOLDAŞ DEMİRÖREN

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.