Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kamu Kurumlarında Esnek Mesai Saatleri Uygulaması Kalktı

Kamu Kurumlarında Esnek Mesai Saatleri Uygulaması Kalktı
02 Mart 2021 - 10:57

Kamu Kurumlarında Esnek Mesai Saatleri Uygulaması Kalktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, 2 Mart itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başladı.

Valiliklere genelge gönderdiler

2021/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle kamudaki çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale dönmesi kararı çıktı. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili genelgeleri valiliklere gönderdi. Bu kapsamda kamu kurumları normal mesailerine devam edecek. Genelge doğrultusunda Valiliklerce gerek görülmesi halinde Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kademelendirilmiş mesai başlama ve bitiş saatleri tespit edilebileceği de alınan kararlar arasında.

İdari izinli sayılacaklar

Ancak çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan, yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç, 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak. İdari izinli sayılanların bu sürede mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak. Bu personeller, amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevlerine dönecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.