Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kanatlı Sektörünün Üreticilerine Çağrı

Kanatlı Sektörünün Üreticilerine Çağrı
08 Temmuz 2021 - 12:00

Kanatlı Sektörünün Üreticilerine Çağrı

Balıkesir Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Kanatlı Sektörünün Sorunlarına Değinerek; Üreticilere Çağrıda Bulundular.

Balıkesir ili Karesi, Altıeylül, Bandırma, Dursunbey, Erdek, Gönen, İvrindi, Manyas, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk,  Bigadiç, Edremit, Burhaniye ilçeleri Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Raşit Dokuz kanatlı sektörü sorunları ve birlik faaliyetlerinin Balıkesir’deki yapılanması ile ilgili açıklamalarda bulundular.

5200 Sayılı Kanun çerçevesinde Balıkesir’de kurulan Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Raşit Dokuz aracılığı ile açıklamalarda bulundular.

Raşit Dokuz öncelikli amaçlarının beyaz et sektörünün değer artışına katkı yapmak ve ülke ekonomisine katma değer oluşturmak olduğunu, ayrıca yaklaşık olarak Balıkesir kanatlı üreticilerinin; kanatlı hayvan eti üretimi için Balıkesir il sınırlarında üretime yaptıkları yatırım tutarının 250 milyon doların üzerine çıktığını söyleyerek; tüm üreticileri Balıkesir Birliği çatısı altında toplanmaya davet etti. Raşit Dokuz: ” 5200 Sayılı Kanun çerçevesinde kurduğumuz Balıkesir Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliğinin kuruluşu için çok çaba sarf ettik. Birlik Balıkesir üreticileri için büyük kıymete sahiptir. Sektörün devamlılığı ve ayrıca üreticilerimizin yatırımlarının, emeklerinin karşılıklarını almaları için birliğimiz çatında olmalarının ehemmiyeti büyüktür.

***

Buradan tüm Balıkesir İli Kanatlı Üreticilerini birlik çatısında yer almaya davet ediyorum.Kanatlı üreticileri kümes yatırımları için çok büyük paralar harcamıştır ve ayrıca harcamaya devam etmektedir. Üst Birlik, Birlik ve Üreticilerin yoğun talebi üzerine “Kanatlı Hayvan Üretiminde Sözleşmeli Üretime İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” uzun uğraşlar neticesinde Kanunun kabul edilmesinden uzun süre sonra 2017 yılında yasalaşarak uygulamaya geçti. Üreticilerin ve Entegre tesislerin aralarındaki ilişkide dikkate almaları ve ayrıca ısrarla üzerinde durmaları gereken mevzuat bu yönetmeliktir. Bu Yönetmelik üreticinin ve entegre tesisin haklarını ve yükümlülüklerini tarif etmekte ve kanun gücü ile düzenlemektedir.

Lakin bugün hala Sözleşme Yönetmeliği üreticinin haklarını tarif edildiği gibi ayrıca koruyucu olma niteliğinde uygulanamamaktadır. Bu konuda ki taleplerimizi Bakanlığımız yetkililerine de ilettik. Bakanlığımızda konunun üzerinde titizlikle durmaktadır. Çözüme kavuşması en büyük dileğimizdir.Üreticilerimizin sorunları çoktur. Mevzuatların tarif edildiği gibi uygulanmasının yanı sıra en büyük sorunlarının başında yüksel elektrik ve kömür maliyeti ile kömür tahsisinde yaşanan zorluklardır. Elektrik ve kömür maliyeti ile birlikte fiyatı giderek yükselen altlık malzeme girdi maliyetleri gibi konular ayrıca bugün gerçek anlamda üreticilerimizi zora sokmaktadır.” Dedi.

Balıkesir Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanlığı

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.