Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kanser Rehabilitasyonu Ömrü Uzatır

Kanser Rehabilitasyonu Ömrü Uzatır
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
06 Şubat 2017 - 11:16

Kanser Rehabilitasyonu ömrü uzatır

 

Kanser …! İsmi bile ürkütücü!Aman bize uğramasın!

 

Kanser teşhisi konulan hastaların hemen kabullendikleri hiç görülmemiştir .Kimse kendisine kanseri yakıştıramaz.’’BENDE OLAMAZ’’ diyerek inanmak istemez.Fakat sonuç değişmez ve ardından kemoterapiler, radyoterapiler, ameliyatlar…Bu dönem hem hasta hemde yakınları için çok sancılıdır.Her uygulanan yöntem yada tedavi sonrası büyük beklentilere girilir. Acaba bu sefer iyileşecek miyim?İnsan ömrünü mevsimlere ayırsak herhalde bu süreç kış olurdu.

 

Kanser ,ölüm nedenleri sıralamasında 2. Sırada yer almaktadır.İlerleyen yaşla birlikte kanser görülme sıklığı da artar .60 yaş üzerinde kanser görülme sıklığı genç yaşlara kıyasla 10 kat artmıştır.Ülkemizde kanser sıklığı 100 bin kişide 230 düzeyindedir.Bunun 2030 yılında 100 binde 450 ye çıkması beklenmektedir.Geçmiş yıllara oranla kansere yakalanan hastalarda yaşam süreleri uzamıştır.1950 li yıllarda % 35 lerde iken,1970 lerde %50,günümüzde ise %80 ler düzeyindedir.Bunda tedavi seçeneklerinin daha fazla olması,cerrahi yerine ilaç ve diğer seçeneklerin kullanılması,genel tıbbi bakım standartlarının yükselmesi,hastaların bağımsız yaşamı istemeleri ve motivasyonu ile kanser rehabilitasyonu yapılmasının etkin olduğu düşünülmektedir. Kanser rehabilitasyonu;Kanser hastalarına hastalığın ve tedavilerin belirlediği sınırlar içerisinde maksimum fiziksel, sosyal, psikolojik ve mesleki fonksiyonların kazandırılması amacıyla yapılır.Rehabilitasyonu yapan ve planlayan rehabilitasyon hekimi kanserli hastaya daima iyileşecek gözüyle bakar. Devlet Hastanesi Onkoloji Kliniğinde nazofarinks kanseri tanısıyla radyoterapi gören bir hastam oldu.37 yaşında ,7 ay önce kanser tanısı almış.O zamandan beri yatıyor idi.Aldığı kemoterapi ve radyoterapilerin yan etkileri de onu biraz güçsüz düşürmüş ayağa kalkamaz hale gelince kendisine hekimi tarafından rehabilitasyon önerilmiş.Yorgunluk,ayağa kalkamama,ellerde dahil yaygın kas gücünde azalma,iletişim sorunları yakınmaları vardı.Muyenehaneme tekerlekli sandalye ile getirildi.Tekerlekli sandalyedeki görüntüsü orada oturuyor değilde oraya yığılmış gibiydi başı sağa ve öne eğik tüm vücut kendisini salmıştı.Gerçekten üzücü bir görünümü vardı.Fakat ilk tedavi seansında gördümki içinde güçlü bir hareket etme isteği var.Biran önce ayağa kalkmak ve yürümek; işlerini eskiden olduğu gibi yapmak istiyor gibiydi.Öyle de oldu. Rehabilitasyon uygulamalarımıza elektrositimilasyon ve akupunkturu ekledik ve 5. Seansta hasta yardımsız tutunarak ayağa kalkmaya başladı.Evine gittiğinde yapması gerekenleri merakla dinledi ve öğrendi.10 gün sonrasına kontrol önerisiyle tedavisini sonlandırdık.

 

Kanser rehabilitasyonu hastaların yeniden yaşama tutunmalarına önemli düzeyde katkıda bulunmaktadır.Teşhis ve tedavi olanaklarındaki gelişmeler sebebiyle kanser hastalarının hayatta kalma süreleri ciddi miktarlarda uzamıştır.Onları ümitsiz vakalar gibi görmek yerine tedavi olduklarında iyileşecek hastalar olarak görmeliyiz.Bu konuda sadece hekimler değil herkes kendini sorumlu hissetmelidir.Sosyal destek, rehabilitasyonda, süreyi kısaltırken yaşam kalitesini ve süresini de uzatmaktadır.

 

balikesirfiziktedavi.com

ibrahimtutak.com.tr

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.