Balıkesir Merhaba Gazetesi

KAPORTA BOYA  BAŞAT OTO İLE GÜZEL

KAPORTA BOYA  BAŞAT OTO İLE GÜZEL
17 Şubat 2015 - 0:08

Genel

Söz Sanayide esnafı ile buluşmalarımızda bugünkü konuklarımız Başat Oto işletmecileri Hasan Başat ve Yılmaz Akdağ.

Başat, Sanayide ustalığa geçişin çıraklık ve kalfalık dönemindeki tecrübelerine değinirken Akdağ ise kaportacılık işinin hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirterek severek yapılan işin başarısından bahsediyor.

Söz Sanayide sanayinin sesi ile sürüyor. Sanayi sitesi Cumhuriyet Caddesinde hizmet veren Başat Oto işletmecileri, Sanayide esnaf olmanın öneminden bahsederken eski çıraklık ve kalfalık dönemlerinin kazandırdığı sanata vurgu yapıyor. Yeni neslin sanayiden uzak olduğunu söylüyor.

Hasan Başat 11 yaşında tanıştığı Sanayi işinde ustası Mehmet Bağcıdan gördüğü ustalığı ve ince detayları işine yansıttığını söyledi. Başat, ‘ 92 yılında mesleği iyice tanımış oldum ve kendi işyerime geçtim. Sanayi işini öğrendim ama tokat yediğimiz zamanlar her çırak gibi bizimde oldu. O atılan her tokatın altın değerinde olduğunu sonradan anladım. Ustam bir tokat atmasaydı mesleği öğrenemezdim.’ dedi. Unutamadığı bir anısını anlatmasını istediğimiz Başat tamiri yapılması gereken bir araç altından müşteriye zift fırlattığını ve yediği tokatı hatırladığını söyledi. Boya yaparken araç bile yaktım diyen Usta Hasan Başat artık işin püf noktasını öğrendik. Araçlar sözümüzden çıkmıyor.’ Dedi. Daha çok anımız var. Hepsi birer ders niteliğinde diyerek zamanın boş geçmediğini ve sanayide geçirilen zamanın değerli bir zaman olduğunu açıkladı.23 senedir bu dükkândayım ortağım Yılmaz ile birlikte güzel işler çıkartıyoruz.’ sözleriyle Sanayide esnaf olmanın ayrıcalığını dile getirdi.

KAPORTACILIK HAYATIMIN BİR PARÇASI

Yılmaz Akdağ, İvrindi’de tanıştığı Sanayi işinde Balıkesir’e geliş hikâyesini ve İvrindi de ki anılarını MERHABA ile paylaştı.8 yıl Bekir ustamın yanında çalıştım. Askerlik dönemi sonrasında kendi işimize devam dedim ve 3 yıldır buradayım. Kaportacılık benim hayatımın bir parçası. Araçlarla uğraşmayı çok seviyorum. Yeni araçlar daha çok ilgimi çekiyor. Eğlenceli bir işim var. Sanayi esnafının güleryüzlü, disiplinli ve şefkatli olması gerekiyor ve eski ustalar hep böyledir. Usta çırak ilişkisi eskiden çok daha güzeldi. Şimdi hiç kimseye bir şey diyemiyorsunuz. Söyleseniz de doğru anlamıyor. Sanayideki en büyük sıkıntı eleman yok.

Başat boya işi ile ilgili olarak ‘Sanayide sökülebilir sıvı kauçuk oto kaplama demek Dipart ile plastik Dip, iç ve dış alanlarda uygulanabilen hava ile teması sonucu araçları koruyan bir parça ayrıca sıvı lastik kaplama. Uygulanan yüzeylerde lastik kaplanarak, koruyup yalıtıyor asit, tuz, yağ ve bazik maddelere karşıda dayanıklı. İşimiz garantili diyor.

SEMRA AMAN AKYÜREK& MUSTAFA TETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.