Tarifler

Kara Lahana Çorbası Hakkında Yanlış Anlaşılma Ortaya Çıktı

Araştırılmadan yapılan eylemler ve çorba dağıtımları Karadeniz fıkrası gibi bir durumu ortaya çıkardı.

Kara Lahana Çorbası Hakkında Yanlış Anlaşılma Ortaya Çıktı

TasteAtlas sitesinin “Dünyanın en kötü 100 yemeği” listesinde 7. sırada yer alan çorbanın, sanılanın aksine Karadeniz’in ünlü kara lahana çorbası değil, beyaz lahana çorbası olduğu ortaya çıktı.

Giresun Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Şen, bu yanlış anlaşılmayı şöyle açıkladı: “TasteAtlas sitesinin ‘Dünyanın en kötü 100 yemeği’ listesinde yer alan çorbanın tarifi incelendiğinde, malzemeleri ve yapılışı açısından kara lahana çorbası olmadığı görülecektir. Araştırılmadan yapılan eylemler ve çorba dağıtımları Karadeniz fıkrası gibi bir durumu ortaya çıkardı.”

Kara Lahana Çorbası Hakkında Yanlış Anlaşılma Ortaya Çıktı

TasteAtlas tarafından yayımlanan listede 7. sırada yer alan lahana çorbasını kendi yörelerine has kara lahana çorbası sanan Karadenizliler, duruma hem sosyal medya hesaplarından hem de farklı etkinliklerle tepki gösterdi. Ancak Doç. Dr. Mehmet Akif Şen’in dikkati sayesinde yanlış anlaşılma çözüldü. Şen, “En kötü yemekler listesinde gösterilen lahana çorbasının tarifinde yer alan malzemeler beyaz lahana, yeşil mercimek, tavuk suyu ve domates sosu. Bu malzemeler Karadeniz’in kara lahana çorbasında kullanılmaz” dedi.

Kara Lahana Çorbası Hakkında Yanlış Anlaşılma Ortaya Çıktı

Doç. Dr. Şen, Karadeniz kara lahana çorbasının yapılışını ve malzemelerini anlatarak, bu çorbanın 2 bin yıldır Karadeniz mutfağında yer aldığını belirtti. Çorbanın malzemeleri arasında kara lahana, fasulye, mısır unu, kuyruk yağı veya iç yağ ve biber bulunduğunu söyleyen Şen, “Eleştirilen çorba bizim kara lahana çorbamız değil. Olay biraz Karadeniz fıkrasına döndü” diye konuştu. Ayrıca kara lahana çorbasının bir şifa deposu olduğunu ve kış aylarında en lezzetli haline ulaştığını vurgulayan Şen, bu çorbanın yüksek miktarda C ve K vitamini içerdiğini ve bağışıklık sistemine faydalı olduğunu belirtti.

İHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu