Balıkesir Merhaba Gazetesi

KARATANDAN SİVİL ANAYASAYA DAİR

KARATANDAN SİVİL ANAYASAYA DAİR
30 Mart 2015 - 0:09

Genel

Balıkesir Milletvekili Aday Adayı Emin Mehmet Karatan, “1982 Anayasasının tümüyle yürürlükten kaldırılması ve yeni bir anayasanın yapılması Türkiye için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.”dedi.

Milli İrade Öne Çıkarmalı

Daha önceki anayasaların bürokratik elitlerce hazırlanması millet-devlet arasında kopukluk oluşturdu diyen Karatan, “Türkiye’nin şu an için bulunduğu siyasi ve toplumsal koşullar askeri darbelerin izlerini tümüyle silmek, birey-devlet ilişkilerini yeniden tarif etmek için ciddi imkanlar sunmaktadır. Toplumun tüm kesimlerinde ülkemizin en temel ihtiyacının yeni bir anayasa olduğu konusunda tam bir anlaşma vardır. Ülkemiz mutlaka milli iradeyi en güçlü şekilde öne çıkaran, sivillerin hazırlayacağı yeni özgürlükçü ve demokratik bir anayasaya sahip olmalıdır. ”dedi.

YENİ ANAYASA ÖNEMLİDİR

Karatan  öncelikli siyasi ve hukuki meselenin yeni anayasa meselesi olduğunu söyledi. “7 Haziran genel seçimlerinden sonra oluşacak TBMM’nin baş gündemi yeni bir anayasanın hazırlanması olmalıdır.”dedi. Başta çözüm süreci olmak üzere pek çok sorunu ancak yeni bir anayasa yapmak suretiyle çözülebileceğini söyleyen Karatan, Yeni anayasa toplumsal mutabakatı esas alan, özgürlükleri en geniş şekliyle yaşanır kılan bir zihniyet dönüşümüne işaret etmelidir.  Milletimizin beklentileri en geniş biçimde uzlaşma sağlanarak anayasada yer aldığında ülkemiz geleceğe emin adımlarla ilerleyecektir. Netice itibariyle hukuk devleti ilkesini kendine temel almış özgürlükçü ve çoğulcu yeni bir anayasa, Yeni Türkiye yolunda atılmış dev bir adım olacak, milletimizin önünde yeni bir ufuk açacaktır.” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.