Gündemİlçe Haberleri

Karesi Balıkesir’de Çoban Olmak

Karesi Balıkesir’de Çoban Olmak: Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdür Erkan Alkan Karesi ilçesinde çobanlık mesleğini yaşatan vatandaşlar ile bir araya geldi.

Karesi Balıkesir’de Çoban Olmak

1.Foto

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan çobanlık mesleğinin çok önemli bir meslek olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı; ‘’Çobanımızla yol üstü küçükbaş hayvancılık hakkında hoş bir sohbet gerçekleştirdik’’. Ayrıca Balıkesir’in Karesi ilçesinde Toybelen köyünde çobanlık yapan bir vatandaşın görüntüleri de görenleri gülümsetti.

Karesi Balıkesir’de Çoban Olmak
Balıkesir’de Çobanlık Mesleği

Balıkesir’de çobanlık, yüzyıllardır devam eden bir gelenek Ayrıca bölgenin coğrafi yapısı ve iklimi, küçükbaş hayvancılık için oldukça uygundur. Çobanlar, genellikle yaylalarda veya mera alanlarında yaşarlar ve hayvanları otlatmak için gün boyunca doğada dolaşırlar.

Çobanlık Zor Bir Meslek Midir?

Çobanlık zor ve meşakkatli bir meslektir. Çobanlar, her türlü hava koşulunda çalışmak zorundadır. Yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ise soğuk ve yağışlı hava ile mücadele etmek zorundadırlar. Ayrıca, hayvanların yırtıcı hayvanlardan ve hastalıklardan korunması için de sürekli tetikte olmaları gerekir.

Çobanlık Neden Önemlidir?

Çobanlık, sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir kültürün ve geleneğin de korunması anlamına gelir. Çobanlar, doğayla iç içe bir yaşam sürerek, hayvanlara sevgi ve şefkatle yaklaşırlar. Ayrıca, bölgenin ekolojik dengesinin korunmasına da katkıda bulunurlar.

Bu haber de ilgini çekebilir : Tıkla oku 👈📍

Haber: Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu