Balıkesir Merhaba Gazetesi

Karesi Belediyesi Sıfır Atık Çalışmalarını Erasmus İle Geliştiriyor

Karesi Belediyesi Sıfır Atık Çalışmalarını Erasmus İle Geliştiriyor
11 Şubat 2021 - 19:04

Karesi Belediyesi Sıfır Atık Çalışmalarını Erasmus İle Geliştiriyor

Sıfır atık çalışmalarıyla Türkiye’nin ve Balıkesir’in öncü belediyeleri arasında yer alan Karesi Belediyesi çalışmalarını Erasmus ile geliştirmeye çalışıyor.

KARESİ VE BAÜN’DEN İLK TOPLANTIYA KATILIM

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı’na İzmir Demokrasi Üniversitesi tarafından sunulan ve kabul edilen 2020-1-TR01-KA204-093013 referans numaralı “Building adult competences in Zero Waste circular economy in Europe – Avrupa’ da Sıfır Atık Döngüsel Ekonomi Konsepti Kapsamında Yetişkin Becerilerinin Geliştirilmesi” başlıklı 208 bin 292 Avroluk Erasmus projesinin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Projenin açılış toplantısına proje ortakları olan Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) ile beraber Karesi Belediyesi.

DİJİTAL SIFIR ATIK REHBERİ

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, projenin hayata geçirilmesiyle birlikte ülkemizdeki tüm belediyelerinde kullanabileceği dijital bir sıfır atık rehberi oluşturacaklarını söyledi. Başkan Orkan, Avrupa Birliği ülkelerinde atıkların geri dönüşüm oranı yüzde 46 iken Türkiye’de yüzde 13. Proje, 2023 yılına kadar Türkiye’de atıkların geri dönüşüm oranını yüzde 35’e çıkarmayı amaçlıyor. Bu çalışmalara en büyük desteği veren kurumlar arasında da Karesi Belediyesi yer alıyor. Hayvansal ve bitkisel üretim atıkları, kentsel organik atıklar ve sanayi-teknoloji atıklarının değerlendirilerek ve dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması; Türkiye’de ve Avrupa Birliğinde ‘Sıfır Atığa’ (Zero Waste) dayalı Döngüsel Ekonomi (CE) politikalarında temel bir temadır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.