Balıkesir Merhaba Gazetesi

KARESİ BELEDİYESİ’NİN PROFESYONELLERİ

KARESİ BELEDİYESİ’NİN PROFESYONELLERİ
31 Aralık 2014 - 0:07

Genel

Karesi Belediyesi’nin Profesyonelleri

Dostlarım bugün sizinle memleketine hizmet verenlere yapılan bir haksızlıktan bahsetmek istiyorum. Benim ne iş yaptığımı Balıkesir’de ne için mücadele verdiğimi bilmeyeniniz yoktur. Benim belediyem alanında profesyonel ve ünlülerden oluşan jüri ile kent tiyatrosu kurmaya hazırlanıyormuş. Karesi Belediyesinin kendi sitesindeki açıklamasına göre bu jüride ünlü oyuncu ve tiyatrocular Tuğçe Kıltaç, Türkü Turan, Bengü Bektaş ve Erkan Çıplak varmış. Üzerine basıla basıla profesyonel olduğu söylenen bu ekip oyuncuları seçecek ve tiyatro yapılmaya başlanacakmış. Devamı da var…Bu jüri bir de sanat söyleşisi yapmış Karesi Belediyesi organizasyonu ile… Dostlarım bu jüri üyeleri halkın ve sanatseverlerin büyük bir ilgisi ile karşılanmış geçen hafta… Hangi halk bu jüriye ilgi göstermiş? Hangi sanatsever bu jürinin başında beklemiş. Aranızda bu şahısları tanıyan var mı? Valla ben 22 yıllık tiyatrocuyum. Ekibim “BSM Oyuncuları” Türkiye Tiyatrolar Birliği üyesi aynı zamanda ben geçen haftaki yazımda da bahsettiğim Ege ve Kıyı Ege Tiyatrolar Birliği kurucu üyesiyim ama  bu isimleri duymadım. Bakın size bu jüri üyelerini internetten bulduğum kadarı ile kısaca tanıtayım…

Tuğçe Kıltaç ; Tecrübeli oyuncu Tuğçe Kıltaç 16 Mart 1983 yılında İstanbul’da doğmuş. Eğitim hayatına Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümün`den mezun olarak tamamlayan oyuncu, ilk tecrübesini 2002 yılında Sırlar Dünyası / Sır Kapısında  yaşamıştır.Şimdiye kadar 8 dizi ve bir sinema filmi tecrübesi olan oyuncunun Tiyatro ile ilgili geçmişinin ne olduğunu bilmiyoruz. En azından bu işin eğitimini almış genç arkadaşımız KARESİ BELEDİYESİNİN 1.PROFESYONELİ.
Türkü Turan ; Güzelliği ile dikkat çeken 1 Şubat 1985 doğumlu olan oyuncu dizi ve sinema filmi oyuncusudur. Aynı zamanda sunuculuk yapmaktadır. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Sinema Yazarları Derneği Ödüllerinde  En İyi Kadın Oyuncu Performansı Ödülü Adayı ve 18. Adana Altın Koza Film Festivali Jüri Oyunculuk Özel Toplu Performans Ödülü almış (bunu da tüm oyuncular almış ) fakat tiyatro geçmişi olmayan genç arkadaşımız KARESİ BELEDİYESİNİN 2. PROFESYONELİDİR. Şimdiye kadar 6 TV dizisi ve 5 Sinema filminde oynamıştır.

Erkan Çıplak ; Kendisi ile ilgili internette pek bir bilgiye rastlayamadığım senarist yönüyle bahsedilen bu arkadaşımın senaryosunu yazdığı bilinen diziler; Küçük Gelin ,İki Dünya Arasında, Beşinci Boyut ve Büyük Buluşma. Arkadaşımızdan senarist diye bahsediliyor. Eğitimi ve geçmişi ile ilgili bir bilgi internette mevcut değil. Hele ki tiyatro ile ilgisi neredeyse hiç yok. Bu arkadaşımız da KARESİ BELEDİYEMİZİN 3.PROFESYONELİ.
Bengü Bektaş ; bu isim benim için çok önemli çünkü kendisi Balıkesir üniversitesi mezunu benimde yakından tanıdığım biri. Ben 6 yıl önce memleketime ilk özel tiyatroyu kurduğumda (sizlerde hatırlayacaksınız tiyatromun adı “Kjcaent Oyuncuları” idi. Seçmelerime girip ekibime dahil ettiğim ve tiyatro tecrübesini neredeyse ilk bende yaşamış genç yetenekli bir arkadaşım. Sonra oyuncu olmak istiyorum diye İstanbul’a gitti ajanslara kaydını yaptırdı. Ne mutlu ki simdi Balıkesir’e, KARESİ BELEDİYENİN 4.PROFESYONELİ olarak tiyatro kursun diye davet ediliyor. Öğrencim olmasından gurur duydum. Tabi ki oyunculuk geçmişini söyleyemiyorum  henüz çiçeği burnunda bir aday ama yetenekli biri.
Tiyatro ciddi bir iş sayın belediye başkanım. Bir iş yapıyorsunuz ama bu evde evcilik oynamaktan başka bir işe yaramıyor. Bu tiyatroyu kurduracak bu yukarıda ki isimlerden başka kimse kalmadı mı da kimin aklı ile böyle bir jüri kurdurup birde profesyonel diye seçme yaptırıyorsunuz? Bu memlekete hizmet eden ve gerçekten varını yoğunu ortaya koyanları neden görmezden geliyorsunuz sayın belediye başkanım? En azından bir sorsaydınız bir danışsaydınız , yardımımız olurdu. Korkmayın sizden para pul isteyen yok! Gözünüzü nasıl bir siyasi hırs bürümüş ki benim memleketime tiyatro adına verdiğim bu mücadeleyi görmüyorsunuz da sizinle siyasi ortamlarda aynı düşünmüyoruz diye beni yargılayıp görmezden geliyorsunuz. Siz Balıkesir’in belediye başkanı mısınız? Yoksa AK Parti’nin belediye başkanı mısınız? Sanat siyaset üstü değil midir başkanım? Böyle mi sanata destek veriyorsunuz?
Sanat çok ciddi bir iş sayın belediye başkanım.Yanınıza aldığınız matematik öğretmenlerinden kültür müdürü yapıyorsunuz sonra da Karesiye sanat adına sınıf atlatmaktan bahsediyorsunuz. Artık en azından sanat adına belediyecilik oynamaktan vazgeçin. İnsanları yanlış bilgilendirip yanlış işler yapacağınıza sanatı bilenlere, hak edenlere bırakın. Bu memleket sadece sizin değil, hepimizin… Böyle yaparak ötekileştirerek bir yere varamazsınız. Eğer niyetiniz gerçekten sanata destek vermek ve iyi bir şeyler yapmak ise boş verin bu siyasi hırsları, gelin el birliği ile Balıkesir’i hakettiği yerlere taşıyalım. Sayın başkanım siz sanatı çok seviyorsunuz. Eminim şiir okumayı da seviyorsunuzdur .Nacizane bu şiiri kabul edip bir özeleştiri yaparsanız, sanat adına güzel bir adım atmış olursunuz.
Mağrurlanma padişahım, senden büyük Allah var,
Dünya Karun’a kalmadı, sana mı olacak yar,
Gurur sana kar getirmez, insanlık için zarar,
Tuttu mu bir virüs seni, son durak olur mezar,

Sen Zaloğlu Rüstem misin, söyler misin sen kimsin,
Dilin tevazu der amma, nefsinle göklerdesin,
Kaf dağına çıkmış nefsin, ne zaman ineceksin,
Bu gururla söyle nasıl, hesabı vereceksin.

Bu kadar eleştirel bir yazı yazdığım için sen kim oluyorsun senin geçmişin ne diyenlere de kısaca kendimi anlatayım. 12 yaşında tiyatroya başlamış 22 yıldır tiyatro yapan amatör tiyatrocuyum. Eğitim durumum kısaca Altıeylül ilkokulunda başlayıp ,Balıkesir Özel Altuğ Yurdakuloğlu Kolejinde devam etti .Sonrasında Ege Üniversitesi Deri mühendisliği bölümünü 4 yıl okuyup oyunculuk sevdası yüzünden terk etmemle sonuçlandı. Alaylı bir tiyatro geçmişim var. Fakat sırf okulundan eğitim almadı demesinler diye Müjdat Gezen Sanat Merkezinde oyunculuk eğitimimi de tamamladım. Bu arada Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünden de diplomamı araya sıkıştırıp aldım. Birçok özel tiyatroda oyunculuk yaptım. Ulusal kanalların hemen hemen hepsinde bir çok dizide oyunculuk ve yardımcı yönetmenlik deneyimlerim var. Çocuk Oyunları 2013 Direklerarası Seyircileri Ödülleri En İyi Kostüm dalında bir adet tiyatro alanında ödülüm ve Türkiye’nin birçok kurumundan ve şehrinden tiyatroya yaptığım katkılardan dolayı teşekkür belgelerim ve plaketlerim var. Türkiye Tiyatrolar Birliği Üyesi ve Ege Ve Kıyı Ege Tiyatrolar Birliği Kurucu üyesiyim. Halen kendime ait olan Balıkesir Sanat Merkezi’nin Genel Sanat Yönetmenliğine devam ediyorum. Bugüne kadar 47 farklı tiyatro eserinde oyunculuk ve yönetmenlik yaptım. Her oyunu ayrı ayrı birçok defa sahneleyip defalarca sahneye çıkmış AMATÖR bir tiyatro oyuncusuyum.Bunun dışında 8 dizide yardımcı oyuncu , 12 tv filminde de başrol oyunculuğum var. 4 farklı TV projesinde yapım koordinatörlüğüm ve 6 farklı dizi ve tv filminde de yardımcı yönetmen olarak görev aldım. 3 adet reklam filminde oynadım. 1 dizi filmi seneryom, 2 sinema filmi seneryom var. 11 adet de tiyatro oyunu yazmışım şimdiye kadar. Ben de yedi sülalemle Balıkesirlioğlu Balıkesirli olan üniversiteye kadar bütün eğitimini burada almış sonra İstanbul piyasasında yıllarca çalışıp pişmiş ve oldukça büyük miktarda bir para yatırımı yaparak memleketine bir sanat merkezi kazandırmış ve tekrar memleketi için mücadele eden, belediyenin kuracağı tiyatroda oluşturulan jüriye nezaketen bile davet edilme gereği duymayan AMATÖR bir sanatçı adayıyım. Bu yazımı siyasi kimliğimle değil arkasından vurulduğunu hisseden kendini tiyatroya adamış ve memleketine faydalı olmaya çalışan bunun için mücadele eden bir Balıkesir sevdalısı olarak yazmak ve sizi bilgilendirmek istedim. Takdir siz değerli Balıkesiri gerçekten seven varını yoğunu Balıkesir için ortaya koyan memleketimin güzel insanlarının.
Sağlıcakla kalın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.