Balıkesir Merhaba Gazetesi

Karesi Sanat Günleri başladı

Karesi Sanat Günleri başladı
10 Ekim 2014 - 0:09

Genel

Eski Kuyumcular Mahallesi Çavuş Sokak’ta oluşturulan ‘Sanat Sokağı’nda etkinlikler dün akşam başladı. İlk kez düzenlenen gerçekleşen Sanat Günleri kapsamında sanatçı Ferhat Göçer bu akşam bir konser verecek.

Çavuş Sokak’ta oluşturulan ‘Bu sokakta sanat var’ etkinliğine bir çok sanat dalından sanatçı katıldı. Yoğun ilgi gören etkinlikte ebru sanatı, ahşap oyma sanatı, grafitiler, sokak müziği, flamenko, karakalem, pandomim, resim, sokak tiyatrosu, takı, tel kırma, kırkyama, Augmented Reality Show gibi gösteriler yer aldı.Karesi Kültür ve Sanat Günleri, birbirinden renkli etkinliklerin yer aldığı Sanat Sokağı’nın açılışıyla başladı. Sanat Sokağı’nın açılışını yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu tür sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin artarak devam edeceğini belirtti.

Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Çavuş Sokak’ta oluşturulan Sanat Sokağı’nın açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ünlü sunucu Özlem Yıldız yaptı. Açılışı yapan başkanlar daha sonra atık değerlendirme, ebru, grafiti, pandomim, sokak müziği, sokak tiyatrosu, takı, tel kırma, Augmented Reality Show gibi etkinliklerin yer aldığı sokağı gezdi. Başkan Yücel Yılmaz, talep olması halinde sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle Sanat Sokağı’nın kalıcı hale getirilebileceğini kaydetti.

DAHA PROFESYONEL OLACAK
Kurulan masalarda gerçekleştirilen çalışmaları dikkatle inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Karesi Belediyesi, düzenlediği Kültür ve Sanat Günleri ile sanata verdiği önemi ifade ediyor. Belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum, Balıkesir için güzel şeyler yapıyorlar. Bunlar ilk deneyimler. Bundan sonraki çalışmaları daha profesyonel olacaktır” açıklamasında bulundu.

ETKİNLİKLER ARTARAK DEVAM EDECEK
Ahşap oyuncakların yapıldığı masayı ziyaret ederek, topaç oynayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kültürel ve sosyal faaliyetlere Sanat Sokağı ile başlangıç yaptıklarını ifade etti. Oluşturulan Sanat Sokağı’nın bugün ve yarın sanatçılar için serbest bölge olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, bu tür sanatsal faaliyetlerin artarak devam edeceğini kaydetti.

YETENEKSİZSİNİZ KARESİ
Karesi Belediyesi olarak her zaman sanatın yanında olduklarını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, “Belediyelerin kültürel ve altyapısal görevleri vardır. Altyapı işlerinin büyük bir kısmı Büyükşehir’e ait olduğu için bizler kültürel ve sanatsal faaliyetlere yoğunluk vereceğiz” dedi. Talep olması halinde sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle Sanat Sokağı’nın kalıcı hale getirilebileceğini belirten Başkan Yılmaz, “Yeteneksizsiniz gibi bu tür faaliyetler düzenleyip, sanatçıların çalışmalarını diğer vatandaşlara duyurmayı planlıyoruz” dedi.

BUGÜN FERHAT GÖÇER SAHNEDE
Kültür ve Sanat Günleri kapsamında bugün saat 10.30, 15.00 ve 18.00’de Salih Tozan Kültür Merkezi’nde Köstebekgiller sahne alacak. Ayrıca saat 09.30’da Alparslan Türkeş Spor Kompleksi’nde Masa Tenisi Turnuvası, Eski Belediyespor Tesisleri’nde ise Satranç Turnuvası düzenlenecek. Saat 20.00’de ise Yaylada Amfi Tiyatro’da ilk olarak Ritmin Dansı gösteri yapacak ardından da ünlü sanatçı Ferhat Göçer sahne alacak. Gecenin sunuculuğunu ise Özlem Yıldız yapacak.

BİSİKLETLE HER YERE
Etkinlikler kapsamında yarın ise saat 09.00’da Satranç Turnuvası, saat 09.30’da Masa Tenisi Turnuvası’nın devamı yapılacak. Ayrıca saat 10.00’da Bisikletle Her Yere etkinliği gerçekleştirilecek. Adnan Menderes Mahallesi’nden başlayacak olan bisiklet etkinliği Yaylada Amfi Tiyatro’da sona erecek. Saat 12.00’de ise Amfi Tiyatro’da Türkiye Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz bisikletli yaşam üzerine söyleşi gerçekleştirecek. Aynı günün akşamında saat 18.00’de Yıldız Düğün Salonu’nda toplu sünnet şöleni yapılacak. Şölende Hakan Diler, konser verirken saat 20.30’da ise Yaylada Amfi Tiyatro’da Gripin Balıkesirlilerle buluşacak.
HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.