Balıkesir Merhaba Gazetesi

Karesi’de her yer kütüphane

Karesi’de her yer kütüphane
30 Nisan 2015 - 0:33

Genel

Karesi Belediyesi ‘Karesi’de her yer kütüphane’ projesi başlattı. Karesi ilçesinde kitap okuma kültürü oluşturmayı hedefleyen Karesi Belediyesi, proje kapsamında ilk olarak cami, kahve, berber, kuaför ve hastaneler olmak üzere yaklaşık 100 noktayı kitap yuvasına çevirmeyi planlıyor.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Karesi’de her yer kütüphane” projesi kapsamında cami, kahve ve berber salonlarına belediye tarafından konulan kütüphanelere kitap hediye etti. Başkan Yılmaz, Türkiye’de 600 bin kahve, 1118 tanede kütüphane olduğuna dikkat çekerek kahvehaneleri kütüphaneye çevirmeye karar verdiklerini söyledi.

Karesi Belediyesi ‘Karesi’de her yer kütüphane’ projesi kapsamında, ilçeye koyduğu ve her ay dönüşümlü olarak değişeceği belirtilen kütüphanelerin sayısının Eylül ayına kadar 300’e çıkarılması hedeflenirken, toplumun sık kullandığı noktalarda vatandaşların boş zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmesi amaçlanıyor.

PROJEYE SAHİP ÇIKIN

Başkan Yılmaz, proje kapsamında Paşaalanı Mahallesi’nde bulunan Hafız Mehmet Arabacıoğlu Camii’nde ikindi namazının ardından cemaatle bir araya gelerek kitap okumanın önemini anlattı. Allah’ın ilk emrinin “oku” olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, “Karesi’de her yer kütüphane projemizi, herkese örnek olması için Hafız Mehmet Arabacıoğlu Camii’nde başlattık. Çocuklarınızla, torunlarınızla beraber camiye geldiğinizde kütüphanemizdeki kitaplardan okumanızı istiyoruz” dedi. Projeye sahip çıkılmasını istediğini de sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz, “. Siz sahip çıkarsanız biz kütüphanelerimizi daha da büyütebiliriz, daha bilinçli nesiller yetiştirebiliriz. Kitapları evlerinize götürüp okuduktan sonra geri getirebilirsiniz. Düzenli olarak kütüphanemizdeki kitapların değişimi belediye tarafından yapılacak” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.