Balıkesir Merhaba Gazetesi

Karesi’de ilk kongre

Karesi’de ilk kongre
04 Kasım 2014 - 0:10

Genel

Ak Parti Karesi İlçesi ilk olağan kongresini yaptı. Atama ile göreve gelen Aydemir, bu defa seçimle başkan oldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) 5. olağan kongre süreci başladı. Takvim kapsamında dün Karesi İlçesinin de  1. olağan kongresi yapıldı. Şaban Kahveci’nin divan başkanlığında tek liste ile yapılan kongrede göreve atamayla gelen Kemal Aydemir, bu defa seçimle Karesi İlçe Başkanı oldu. Şoförler Odası binasında yapılan kongrede konuşmacılar, partilerinin başarısını vurgularken, bir taraftan da muhalefete yüklendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, partilerinin her seçimden zaferle çıktığını, birlik beraberlik içinde çalıştığını belirtirken Cumhuriyet Halk Patisi’nde(CHP) kavgalar olduğunu söyledi. Emine Ülker Tarhan’ın CHP’den istifasını hatırlatan Uğur, “Muhalefet partisinde istifalar, parti kurma çalışmaları devam ediyor. Ak Parti’de de birlik beraberlik ve uyum devam ediyor. Onlar devamlı kongre yapıyor. Onlar kavga ediyor, bizler aramızda nezaketle, diyalogla, birlik beraberlikli kongrelerimizi geçiriyoruz” dedi.

 ‘SANDIKLARASAHİP ÇIKTIK’

Kongrede ilk konuşmayı yapan Karesi İlçe Başkanı Kemal Aydemir, yerel seçimlerde elde ettikleri başarıya vurgu yaparken, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a İl Başkanı Mahmut Poyrazlı’ya, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a  teşekkür etti. Aydemir, 30 Martta önemli bir seçim  yaşadıklarını belirtirken, Fethullah Gülen Cemaati ile yerel seçimlerde yaşadıkları rekabete de dikkat çekti. Aydemir, partilerinin yolunu kesmek, Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak isteyenlerin başarılı olamadıklarını söyledi. Aydemir, yerel seçimlerde başarılı olmalarını sağlayan bir unsurun da sandıklara sahip çıkmaları olduğunu dile getirdi. Aydemir, “Karesi İlçe Başkanlığına seçilmiş olmanın verdiği güçle devam etmek istiyorum” diyerek delegelerden destek istedi.

İl Başkanı Mahmut Poyrazlı da konuşmasında, “kongreler sürecinden yeni bir ivme ile çıkmak istiyoruz. 2015 genel seçimlerinin ve sonrasında 2019’daki yerel seçimleri hedeflerine ulaşılmasında bu kongre taze bir başlangıç olacaktır” dedi. Poyrazlı, Karesi ilçe yönetimini seçimlerde elde ettikleri başarıdan dolayı kutladı.

‘DEMEK KTİ MİLLET BİZİ DESTEKLİYOR’

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, konuşmasında Karesi ilçe kongresinin birlik beraberlik içinde geçtiğini belirterek, partilerinin bu birlik beraberlik sayesinde başarıdan başarıya koştuğunu vurguladı. Uğur, “Ak Partiye yakışır bir şekilde, bayram havasında, birlik beraberlik içinde kongre yapıyoruz. Bu da Ak Partiyi diğer partilerden ayırıyor. 2001’deki heyecan neyse 2014’te de aynı heyecan devam ediyor. Her seçimde başarı ile çıkmışız. Buna 2007 referandumu, 2010 anayasa değişikliği referandumu ve Cumhurbaşkanlığı seçimi de dahil. Demek ki milletimiz bizi destekliyor. Bizler de,  milletimize layık olmak için çalışıyoruz” dedi. 2015 genel seçimleri ile ilgili yorumlar yapan ve ana muhalefet partisi CHP’ye çatan Uğur, Muhalefet partisinde istifalar, parti kurma çalışmaları devam ediyor. Ak Parti’de de birlik beraberlik ve uyum devam ediyor. İşte farkımız bu. Onlar devamlı kongre yapıyor. Onlar kavga ediyor, bizler aramızda nezaketle, diyalogla, birlik beraberlikli kongrelerimizi geçiriyoruz” diye konuştu. HABER:HAYATİ KARAKURT

 KONGREDEN NOTLAR

Keresi İlçe Başkanı Kemal Aydemir de, konuşmasını Erdoğan gibi prompter yardımı ile yaptı. 

Kongreye Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Süleyman Soylu kutlama mesajı gönderdi.

Kongre delegelerinden biri de Belediye-İş eski başkanı Süleyman Tosun’du.

Kongrede ‘Cimbom Mustafa’, “Birleşmemiz lazım” başlıklı bir şiir okudu.

Kongrede propaganda ve tanıtım filminde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, sözleri arasında “Ortadoğuya bataklık dedirtmem” sözü de yer aldı.

Tanıtım filminde partinin hedefleri anlatılırken, alabildiğine geniş bir yelpazeden söz edildi. Cümleler arasında,”Hedefimiz peygamberimizin Medinesi’dir”, “Hedefimiz Fatih’in zihninde ki İstanbul’dur”, “Hedefimiz Mustafa Kemal’in bağımsız Türkiyesi’dir”, “Hedefimiz Necmettin Erbakan’ın Adil Türkiye’sidir” cümleler yer aldı.

Recep Tayip Erdoğan için “Osmanlı’nın evladı” ifadesi kullanıldı.

Tanıtım filminde ki müziklerde bütün müzik formları kullanıldı: İlahi, Pop müzik, Türkü ve Marş formatında propaganda şarkıları çalındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.