Balıkesir Merhaba Gazetesi

Karesi’de yaşlılara seminer düzenlendi

Karesi’de yaşlılara seminer düzenlendi
24 Mart 2015 - 0:03

Genel

Karesi Belediyesi, Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle Kemik Erimesi Eğitim Semineri düzenledi. Hasta Sağlığı Günleri kapsamında Karesi AVM’de düzenlenen seminere ise konuşmacı olarak Doç. Dr. Nilay Şahin katıldı.

‘Kemik Erimesi konuşuldu’

Kemik Erimesi Eğitim Semineri’nde Balıkesir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilay Şahin, görsel materyallerle katılımcılara konu hakkında eğitim verdi. Şahin, kemik erimesinin nedenlerinin başında, menopoz, yaşlılık, genetik hastalıklar, hormonlar, mide-bağırsak hastalıkları, kan hastalıkları, romatizmal hastalıklar, sinir sistemi hastalıkları, felç, sinir hasarı, böbrek yetmezliği, KOAH, hareketsizlik, ilaçlar, kötü diyet, hamilelik, kırık kemik iltahabı ve bağ kopmalarının geldiğine dikkat çekti.

‘Yaşlıların hayata katılması sağlanmalı’

Seminerde konuşma yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, belediye olarak insanların hayatını kolaylaştırmak ve insanlara hizmet etmenin öncelikli görevleri arasında olduğunu söyledi. Halkın sağlığı ile ilgilenmek veya halkın bilinçlenmesine yardımcı olmak zorunda olduklarına dikkat çeken Başkan Yılmaz, göreve geldikten sonra halkın kimlerden oluştuğunu, yaş grubu ne olduğunu belirlediklerini de sözlerine ekledi. Başkan Yılmaz, “İncelemeyi sayısallaştırınca, şehrimizdeki yal ortalamasının 37.6 yaş olduğunu gördük. Biz, bizleri büyüten yeni nesillere hazırlayan yaşlılarımızla ne yapabiliriz ve hayatlarını nasıl kolaylaştırabilirizi düşünmeye başladık. Yaşlılarımızı hayata katılmalarını sağlayıp, sağlık problemlerini önceden tahmin edip önceleyici tedbirler alabiliriz” dedi.

‘Sağlığın eğitim boyutunda yer alabiliriz’

“Ruh yaşlanmıyor, ruh yaşlanmıyorsa bedenle ilgisini kurmanın manası yok. Ruhumuz hep genç” diyen Başkan Yılmaz, yaşlı kelimesinin aslında çok kullanılmaması gereken bir kelime olduğunu vurguladı. Devletin Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl sağlık Müdürlükleri olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Biz de bu durumda sağlığın eğitim boyutunda yer alabiliriz. Doğru bilgi hayatımızı pozitif yönde değiştirebiliyor” şeklinde konuştu.

Seminerin sonunda ise yaşlılara Türk Sanat Müziği konseri verildi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.