Balıkesir Merhaba Gazetesi

Katmerli harç alıyorlar

Katmerli harç alıyorlar
05 Şubat 2015 - 0:08

Genel

Üniversite öğrencilerinden ‘harç alınmayacağı’ sözünün bir propagandadan ibaret olduğunu, harcın katlanarak artırıldığını söyleyen Eğitim-Sen’liler ve üniversite öğrencileri,  hükümeti protesto etti.

Hükümetin 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Birinci Eğitim ve Açıköğretim öğrencilerinden öğrenim harcının kaldırılması uygulamasının bir  kandırmacadın ibaret olduğunun ortaya çıktığını, harçların yeni uygulamalarla katlanarak arttığını söyleyen Eğitim-Sen üyeleri ve üniversite öğrencileri, hükümeti protesto etti.  Dün TÜİK önünde toplanan öğrencilere Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, sendika üyeleri, CHP’liler destek verdi. Öğrenciler, “Müşteri değil öğrenciyiz!” sloganları ile tepkilerini dile getirdi.
Abdullah Bulut, açıklamasında katkı paylarının 27 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni kararı ile öğrencilerin, üst üste derslerini verememeleri halinde yüzde 50, yüzde 100 ve yüzde 300 oranlarında artan ek katkı payları vereceklerini, lisans eğitimlerini süresi içinde bitiremezlerse her yıl ayrıca katkı payının artacağını belirtti. Eyleme katılan Balıkesir Üniversitesi öğrencilerinden Okan Demir ve Taylan Kuşdoğan, bir bildiri okuyarak, öğrencilerin beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olduğunu, bunun için çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Öğrenciler, “hırsızlara verecek beş kuruşumuz yok” diyerek tepkilerini dile getirdi. CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.