Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kaz Dağlarına 8 HES yapılacak mı?

Kaz Dağlarına 8 HES yapılacak mı?
24 Ekim 2014 - 0:02

Genel

CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, son günlerde Kazdağlarına 8 adet HES yapılacağı söylentisini Enerji bakanına sordu

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, son günlerde bahsedilen Kazdağları’nda sekiz adet HES yapılacağı söylesintisi üzerine konuyla ilgili olarak Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması için üç soru önergesi hazırladı. Milletvekili Gümüş, Kazdağları’nda HES ve su toplama barajları yapılacağına ilişkin yayılan haberlerin kamuoyunda ciddi kaygılara neden olduğunu ifade ederek 8 adet HES’ten söz edildiğini ve buna ilaveten kimi su toplama barajları yapımının planlandığını belirtti. Kazdağları’nın, Türkiye’nin doğa, tarih, jeoloji, temiz hava ve su kaynakları açısından eşsiz bir bölgesi olduğunu söyledi.

‘Masal diyarına HES mi olur?’
Gümüş, enerji ihtiyacını karşılayalım derken bu güzelliğin yok edilmemesi gerektiğini belirterek “Kazdağları o kadar özel bir alan ki, bir çivi çakmak için uzun uzun düşünmek, çok iyi hesaplamak gerekir. Kazdağları havadaki oksijen miktarı bakımından dünya ikincisi ve Türkiye birincisi… Dünyada sadece bu bölgede yetişen endemik bitki türleri var. Çok özel yabani hayvan türleri olan, yağmur sonrası kayaçları pırıl pırıl parlayan, şelaleleri ve bin yaşında anıt ağaçlarıyla masal gibi bir doğaya sahip Kazdağları’nda baraj yapmak, HES yapmak akıllara en son gelmesi gereken işlerdir.” eleştirisinde bulundu.

3 ayrı bakana 3 soru önergesi
Konuyla ilgili üç ayrı bakanlığa soru önergeleri hazırlayan ve sunan CHP’li vekil,  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan cevap bekliyor. Haluk Ahmet Gümüş, özetle “Su toplama barajları yapılması yönünde bir çalışma var mı? diye sorarken, bu tür projelerin çevresel dengeye etkilerinin neler olacağını ve su toplama barajlarının bölgede havadaki nem oranına etkileri nasıl olacağının da açıklanmasını istedi.

‘Enerji üretelim derken doğayı yok etmeyin’
Gümüş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yönelttiği soru önergesinde şunları söyledi: “Kazdağları sınırları içerisinde 8 adet HES projesi olduğu bilgisi doğru mudur? Bu konuda Bakanlığınızın ne gibi çalışmaları olmuştur? Yapılması düşülen HES’lerde elektrik üretim miktarı ne kadar olacaktır? Bu enerji üretiminin Kazdağlarında yapılması planlanırken çevresel, tarihsel ve kültürel faktörler gözetilmiş midir? Enerji üretimi için hangi alternatif alanlar söz konusu iken, Kazdağları üretim alanı için seçilmiştir? Bu seçimin nedenleri nelerdir?”

Amaç altın şirketlerine su sağlamak mı?
Yazlıkçıların su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldığı bahenesinin ortaya atıldığına dikkat çeken Balıkesir Milletvekili Gümüş, Kazdağları’nda ve civarındaki evlerin ihtiyacı olanın çok ötesinde sayıda baraj projelerinin akıllara bölgede faaliyet gösteren ve ileride yapılması planlanan altın madenlerine su sağlama amacını getirdiğini ifade etti. Gümüş, Kazdağlarının mahvolmasına müsaade etmeyeceklerini ekledi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.