Dünyadan HaberlerTürkiye Gündemi

Kazakistan’da Devlet Başkanları Zirvesi Başladı

Astana'da Başlayan ŞİÖ 24. Devlet Başkanları Zirvesi: Bölgesel İşbirliği ve Küresel Barış İçin Yeni Adımlar

Kazakistan’da Devlet Başkanları Zirvesi Başladı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen “Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi” başladı. Kazakistan’ın dönem başkanlığında “ŞİÖ+” formatında gerçekleştirilen zirve, Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda ŞİÖ üyesi ülke devlet başkanları konseyi toplantısıyla başladı.

Toplantıya, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, İran Geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile ŞİÖ Genel Sekreteri Zhang Ming katıldı.

Kazakistan'Da Devlet Başkanları Zirvesi Başladı
Astana’Da Gerçekleşen Şi̇ö 24. Devlet Başkanları Zirvesi Başladı

Toplantı öncesinde Belarus’un ŞİÖ’ye tam üye olarak kabul edilmesine yönelik karar imzalandı, bu da Belarus’un örgütün 10. üyesi olmasını sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı “Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi: Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma İçin Çabalamak” başlıklı ŞİÖ+ zirvesi de öğleden sonra gerçekleştirilecek.

ŞİÖ, 1996 yılında Çin’in Şanghay kentinde “Şanghay Beşlisi” olarak kuruldu. 2001 yılında Özbekistan’ın katılımıyla “Şanghay İşbirliği Örgütü” adını aldı ve daha sonra Hindistan ve Pakistan’ın, son olarak da İran’ın üye olmasıyla genişledi.

 

 

AA

24’üncü Başkanlar Zirvesinde Nükleer Adım

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu