Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kazaya uğramış ama hâla özelliğini koruyor

Kazaya uğramış ama hâla özelliğini koruyor
05 Kasım 2015 - 12:57

Genel

BALIKESİR’DE bulunan ve sadece 2 tane olan ezanlıklar tarihi bir önem taşıyor. Vakıflar Bölhge Müdürü Muhammet Şakir Erarı ‘Restorasyonu devam eden İbrahim Ağa Camisinde bir ezanlık var. Ezanlık, pek çok eserde olmayan bir özelliği taşıyor. Ve özelliğini hala koruyor. Tek başına olan ezanlık ise, buradaki esnaf tarafından kırık dökük eşyaların üzerine atıldığı fark edilmeyen ve şimdi gün yüzüne çıkan bir yer. O yapı hep vardı ama ne olduğu vatandaşlar tarafından bilinmeyen görülen ama öne çıkmayan bir yapıydı burası Halil Hak Kasapoğlu tarafından restore edildi. Büyük önem taşıyor’ dedi.
GÜNYÜZÜNDEKİ TARİH
Vakıflar Bölge Müdürü Erarı,‘İbrahim ağa camisinin restorasyonu sürüyor ve bahçesinde bir ezanlık var. Bu bakımdan özelliği olan bir eser  ve camimiz burası. Ezanlık, Geçmişte hoparlörün olmadığı dönemde müezzinin sesini duyurmak için yüksek yer olarak kullandığı yer. Ters minber açık hava minberi gibi. Cami içinde imamın hutbe verdiği bir yer minber vardır minber görüntüsünde cami avlusunda bir yapı bu. Oralar geçmiş yıllarda vatandaş tarafından örtülmüş şıngıllarla kapatılmış bugün artık görünür hale geldi ve ibadete de açılacak’ ifadelerini kullandı.
KENARDA KÖŞEDE KALAN DEĞERLER
Erarı, ‘şehirciliğin bir kazası olarak nitelediği İbrahimağa Camisindeki ezanlık için ‘Geçmişte şehirciliğin kazasına uğramış bir yapı kocaman otoparkın gölgesinde kalmış bir yer burası. Bugün olsa bu mümkün değil. Kurullar artık bunu yaptırtmıyor. Tarihi eserin yakınında yapılacak yapı onun boyunu aşamaz ve yakın olmaz. Orada otopark olmasaydı mahallenin en önemli eseri şimdi teferruat gibi duruyor. Kenarda köşede göze çarpmayan bir yapı gibi. Yapılar geri çekilmiş olsaydı çok daha farklı olurdu.’ dedi.
HAK HALİL KASAPOĞLU RESTORE ETTİRDİ
Müdür Erarı, Restorasyonu devam eden İbrahim Ağa Camisindeki Ezanlık, pek çok eserde olmayan bir özelliği taşıyor. Tek başına olan ezanlık ise Halil Hak Kasapoğlu tarafından restore edildi. Ezanlık Doğumevinin arkasında kalan bir yapı. Bazıları karıştırıyor. Kilise çan kulesi gibi sanıyorlar. orada şehrin merkezine doğru. Tekel binasından Doğumevine giderken bu yapıyı görebilirsiniz. Burası koltukların ikinci el eşyaların atılmış olduğu bir yerdi. Buranın adını koyuyoruz tabelasını da koyacağız burası Ezanlık” şeklinde konuştu.
MİMARİ KAVRAYIŞLA YAPILAN ESERLER
Vakıflar Balıkesir Bölge Müdürü Muhammet Şakir “Erarı Balıkesir’de korunması gereken eserler bakımından ben şunu düşünüyorum” diyerek sorularımızın yanıtlarını şu sözlerle aktardı:
‘Balıkesir, konakta büyüyen insanlar vardır  ve evin sahibi değillerdir ama oradaki terbiyeyi almıştır. O konak kültürünü edinmiş Fakir fakat o kültürü edinmiş. Burası İstanbul, Edirne, Bursa değil ama 2 günlük at koşumu uzaklığında belki de bilgi ve görgü var. Ticaretin içinde değil akademik ilim irfan çalışmaları gibi bir çalışma yok. Teneke ile altın arasındaki farkı görebilecek bir ölçüleri var. Buradaki cami ve türbeler az parayla ucuz malzeme ile yapılmış fakat belli bir seviye zevkle yapılmış özümsenmiş içselleştirilmiş ve oturmuş bir mimari kavrayışla yapılmış.  Semra Aman Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.