Balıkesir Merhaba Gazetesi

KENDİ İLİMİZDE EL OLDUK

KENDİ İLİMİZDE EL OLDUK
22 Eylül 2014 - 10:59

Genel

20-23 Kasım tarihleri arasında Fes hane’de düzenlenecek tanıtım etkiliklerine hazırlanan Diyarbakır hazırlıklarını tam sürat sürdürüyor. Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Musiki Dernek Başkanı Kemal Aksu tanıtıma önem verdiklerini söyledi. Gündemde olan çözüm süreci ile ilgili olarak sorduğumuz soruları yanıtladı.Dernek olarak sur’da yaptıkları musiki anlamda müzik ve görsel anlamda eskiyi yansıtan mekanın materyallerinden de görüntülerin bulunduğu Diyarbakır Sur bahçesindeki dernek binasında tarih,kültür ve sanata damga vuran çalışmalar yapılıyor.Aksu ‘Çözüm sürecine dairse; varsa da yoksa da Kürt’ler konuşuluyor. 700 yıllık geçmişimiz olan bizler neden yokuz ! diyerek düşüncelerini dile getiriyor.

06

 

MÜCADELEMİZ DİYARBAKIR İÇİN

Diyarbakır Kültür Turizm Ve Musiki Derneği Başkanı Kemal Aksu, Diyarbakır da 700 seneye dayanan bir aileden geliyoruz zamanında vali,başkanlık yapmış dedelerimiz var.Bizim gibi Diyarbakır da binlerce aile var. Şu anda  bakıldığında bir çoğu göç etti. Nüfusumuz azalıyor. Diyarbakır’ın kültür ve musikisini yaşatmak için mücadele ediyoruz. Diyarbakır’ın özü, kültürü değerleri dışarıdan bilindiği gibi Kürt meselesi değildir. Diyarbakırlının  Özünde, öz be öz Diyarbakırlılar,Osmanlı Torunları ve Türklerde yaşıyor. Bizim gayemiz değerlerimizi sur içinde ecdadımızın geleneğini, göreneğini tanıtmak. Diyarbakır tanıtılırken sanki biz yokmuşuz gibi tanıtılıyor. Diyarbakır da 700 sene önce nasılsa bizde bugün o şekilde hala varız.Sesimizi çıkartıyoruz etkinliklerle yaşatmaya çalışıyoruz.Herkese saygımız var.Diyarbakır’ın öz değerlerini taşıyan ailelerin herkesçe bilinmesi ve tanınması zaten bir değerdir.Osmanlı torunları Türklerde burada yaşadı. Diyarbakır’ın yerlisi olarak örf ve adetlerimizi yaşatıyoruz.

BİZDE VARIZ AMA YOK SAYILIYORUZ

Kültür ve Turizm Musiki Dernek Başkanı Kemal Aksu çözüm süreci ile ilgili olarak düşüncelerini şöyle dile getirdi:Çözüm sürecinde sadece Kürt meselesi ve Kürtlerin hakları ile ilgili konuşulan konular var.Burada bizler de varız. Bizimde bir kültürümüz var. Geçmişimiz var.Diyarbakır tarihi içindeki değerler var.Yetiştirdiği önemli isimler var.Ziya Gökalp,Cahit Sıtkı Tarancı,yüzlerce şair ve yazarımız var.Burada bunlarda yaşamış. Bunları yok sayamayız. Nasıl yok saymaya çalışılıyor.Burada bizlerde varız.Öz be öz kültürü yaşatan isimlerimiz var.Çözüm sürecinde bizlere de kulak verilmeli .Biz neyiz nereden geldik bunlarında konuşulması gerekir.Sanki  bu memlekette kürt’lerden başka kimse yok.Diyarbakırlı yok gibi lanse ediliyor bizim herkese saygımız var.Ailemizde kürt’de ,zaza’da Osmanlı’da var.Dün biz nasıl vardıysak yarında olacağız.ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.